نیویورک تایمز: مردم کشمیر با مرگ دست و پنجه نرم می نمایند

به گزارش مجله مدیاپلیر، یک روزنامه آمریکایی گزارش کرد، قوانین محدودکننده دولت هند، موجب عدم دسترسی به موقع ساکنان کشمیر به پزشکان و اورژانس شده است و جمعیت زیادی از این منطقه در معرض از دست دادن جان خود هستند.

نیویورک تایمز: مردم کشمیر با مرگ دست و پنجه نرم می نمایند

به گزارش گروه بین الملل مجله مدیاپلیر، ساجا بیگام در حال آماده کردن شام بود که پسرش با چشمانی هراسان وارد آشپزخانه شد و گفت: مامان، مار مرا گزیده است، من می میرم.

خانم بیگان نمی توانست با پزشک تماس بگیرد زیرا دولت هند، شبکه مخابراتی بی سیم کشمیر را قطع نموده بود و بنابراین هراسان شد و بعد از گذشت 16 ساعت در نهایت توانست پادزهری را برای نجات پسر 22 ساله اش پیدا کند.

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز با این داستان، به عمق فاجعه ای که مردم کشمیر به دلیل قوانین محدودنماینده دولت هند با آن روبرو هستند، اشاره نمود و نوشت، دو ماه از زمان اقدام دولت هند در لغو وضعیت خودمختاری کشمیر و وضع اقدامات امنیتی شدید در سراسر کشمیر می گذرد و پزشکان و بیماران این منطقه می گویند که اقدامات شدید امنیتی، به قربانی شدن تعداد زیادی منجر شده است و بخش زیادی از آن به واسطه مسدود شدن راههای ارتباطی و قطع اینترنت و خطوط تلفن همراه است.

این گزارش ادامه می دهد، بیماران مبتلا به سرطان که به وسیله اینترنت، دارو خریداری می کردند، هم اکنون قادر به ثبت سفارشات خود نیستند و بدون خدمات تلفن همراه، پزشکان قادر به گفت وگو با یکدیگر نیستند و دسترسی به متخصصین برای دریافت اطلاعات حیاتی در وضعیت های حیاتی غیرممکن شده است و از آنجایی که اکثر مردم کشمیر از داشتن خطوط ثابت در خانه هایشان محروم هستند، نمی توانند در مواقع ضروری برای درخواست یاری، تماس تلفنی برقرار نمایند.

سادات یکی از پزشکان یکی از بیمارستان های کشمیر که خواست نام کامل وی فاش نگردد، در این خصوص شرح داد: دستکم 12 نفر جان خود را به این دلیل از دست دادند که نتوانستند به موقع با آمبولانس تماس بگیرند یا اینکه به موقع خود را به بیمارستان برسانند. اکثر آنها بر اثر بیماری های ناشی از ناراحتی های قلبی جان خود را از دست دادند.

طبق این گزارش، بسیاری از پزشکانی که نیویورک تایمز با آنها گفت وگو کرد، تأکید داشتند که احتمالاً حتی به دلیل حرف زدن با مجله مدیاپلیر در معرض اخراج شدن قرار دارند.

پزشکان کشمیری همچنین نیروهای امنیتی هند را متهم کردند که به طور مستقیم کادر پزشکی را مورد آزار و ارعاب قرار می دهد.

با اینحال، مقامات هندی، تمامی این اتهامات را رد نموده اند و مدعی شدند که بیمارستان ها فعالیت عادی خود را دارند و محدودیت ها هیچ تأثیری بر فعالیت آنها ندارد و اینکه کارکنان بخش درمان و پزشکان اورژانس مجوز عبور و مرور از ایست های بازرسی را دارا هستند.

یکی از مقامات دولتی هند در این خصوص گفت: هیچ مرگی ناشی از محدودیت ها رخ نداده است. ما بیش از آنکه جانی گرفته گردد، زندگی افراد زیادی را نجات داده ایم.

با اینحال، چندین مقام درمانی کشمیر بر اساس سوابق ثبت شده در بیمارستان ها، برآورد نموده اند که صدها نفر به واسطه عدم دسترسی به آمبولانس ها در وضعیت اورژانس و اضطراری گرفتار شده اند و احتمالاً بسیاری از آنها در نتیجه این بحران و دیگر مسائل ارتباطاتی موجود جان خود را از دست داده اند که البته هیچ آمار و ارقام متمرکزی در این زمینه جمع آوری نشده است.

پزشکان بیمارستان سری مهاراجه هری سینگ در سریناگار بزرگترین شهر کشمیر می گویند که در دو ماه گذشته، به واسطه محدودیت ها و کمبود دارو، تعداد عمل های جراحی در کشمیر با کاهش 50 درصدی روبرو بوده است.

طبق این گزارش، سربازان در بسیاری مواقع آمبولانس ها را در میان راه متوقف می نمایند و در مواردی، موجب مرگ بیمارانی شده اند که به سمت بیمارستان حمل می گردد.

دولت هند در تاریخ 5 آگوست (14 مرداد ماه) به صورت یکجانبه، وضعیت خودمختاری جامو و کشمیر را لغو کرد. مقامات هند، ساعاتی قبل از لغو وضعیت خودمختاری، اقدامات امنیتی شدیدی را وضع کردند و خدمات اینترنت و تلفن را قطع کردند و هزاران تن از رهبران سیاسی کشمیر، دانشگاهیان و فعالان این منطقه را زندانی کردند.

دولت هند همچنین اعلام حکومت نظامی کرد و عبور و مرور را در کشمیر که جمعیتی بالغ بر هشت میلیون نفر دارد، محدود کرد.

طبق این گزارش، گرچه بعضی از محدودیت های عبور و مرور کمتر شده است و بعضی از خطوط تلفن ثابت مجدداً وصل شده است اما بسیاری از مردم کشمیر می گویند که زندگی آنها فلج شده است.

هند و پاکستان هر دو اعتراف نموده اند که افزایش تنش ها در مورد منطقه کشمیر، می تواند به یک جنگ تمام عیار و حتی یک تقابل هسته ای منجر گردد.

از سال 1947 و پس از استقلال هند و پاکستان از استعمار انگلیس تاکنون سه جنگ در سال های 1947، 1965 و1971 میان دو کشور بر سر مسئله کشمیر اتفاق افتاده و بیش از 70 هزار نفر در این درگیری ها کشته شدند. تنش بین این دو کشور اتمی بهمن ماه پارسال بعد از حمله یک گروه تروریستی به اتوبوس حامل نظامیان ارتش هند در منطقه مرزی بالا گرفت. (جزئیات بیشتر)

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 23 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: midya0.ir شناسه مطلب: 19

به "نیویورک تایمز: مردم کشمیر با مرگ دست و پنجه نرم می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نیویورک تایمز: مردم کشمیر با مرگ دست و پنجه نرم می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید