شهرداری پیاده رو فروشی نمی کند

به گزارش مجله مدیاپلیر، شهر: مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران گفت: نگاه شهرداری به طرح ساماندهی پیاده راه ها درآمدی نیست اما قرار هم نیست که از مساله درآمد برای شهر بگذرد. آنچه شورای شهر در صحن عنوان کرد هیچ ارتباطی به لایحه شهرداری نداشت، بهتر است شورای شهر در کمیسیون ها لایحه کارشناسی و طراحی شده را آنالیز کند. ما نیز آمادگی دفاع و پاسخگویی داریم.

شهرداری پیاده رو فروشی نمی کند

سید علی مفاخریان، مدیر عامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران در مصاحبه با خبرنگار شهر درباره موضوع مشاغل طرح ساپ که از موضوع مشاغل سیار و بی کانون جداست، گفت: بعضی از اعضای شورای شهر تهران این بخش را مرتبط با مشاغل سیار و بی کانون می دانند. در حالی که این طور نیست و در این طرح در خصوص فضای مازاد پیاده روهای بعضی از اصناف اجازه آنالیز مشاور دادیم.

او شرح داد: بر این اساس در بخش هایی که پیاده رو اضافه شده است در برنامه ریزی های صورت گرفته در خصوص بعضی مشاغل صنفی مانند اغذیه فروش ها که می خواهند کار احیای مقابل فضای مغازه خود را برای فضای شهری انجام دهند یاری می کنیم که این اقدام در چارچوب تعیینی انجام دهد. در حقیقت به آنها این اجازه داده می گردد که در چارچوب معین شده از این فضا استفاده نمایند.

مفاخریان گفت: عده ای خبر را به شکلی منتشر کردند که شهرداری به دنبال پیاده رو فروشی است. در حالی که این موضوع اصلا پیاده رو فروشی نیست و همین حالا نیز مشاهده می کنید که در خیابان ولیعصر از میدان تجریش به پایین بسیاری از مغازه ها پیاده رو را بدون هیچ نظم و قانونی اشغال نموده اند.

مدیرعامل شرکت ساماندهی مشاغل گفت: اتفاقا به دلیل آنکه قانونی در این بخش وجود ندارد، شهرداری و شورا باید از این طرح استقبال نمایند. در طرح شرکت ساماندهی مشاغل اولویت حقوق عامه مردم است. اما اگر فضای مازاد وجود داشت می توان بر اساس چارچوبی که معین شده است از این فضا استفاده کرد. حصار، ضوابط، روشنایی و ... در این طرح تعیین شده است.

او ادامه داد: ظاهرا در این باره لایحه ای در سال 98 به شورای شهر رفته است که از دستور کار خارج شده و مجددا این لایحه با اصلاحاتی که اصلا مربوط به لایحه شهرداری نیست به شورا بازگشته است. البته در حال حاضر قرار شد لایحه به کمیسیون بازگردد و این اتفاق خوبی است که چکش کاری می گردد. اما به هر حال پیشنهاد دهنده آن لایحه ما نبوده ایم و خوشبختانه از دستور کار خارج شد.

مفاخریان گفت: کاری که در خصوص پیاده روها صورت گرفته قانونمند کردن استفاده از فضایی است که در حال حاضر نیز از آن استفاده می گردد. شورا در خصوص سه، چهار صفحه لایحه اولیه ای که نوشته شده بود به حقوق عامه مردم، نقش مردم، حوزه کسب و کار و درآمد و موضوعات دیگر ایراد گرفت. به همین دلیل این لایحه را برای آنالیز به مشاور خیابان کامل ترافیکی ارجاع دادیم که خروجی تازه ای از این تحقیق به دست آمد. البته مشاور هم به همان لایحه گذشته با تدوین ضوابط جدید صحه گذاری کرد. بر این اساس، عرض موثر خیابان و پیاده راه تعریف شد و شاخص های موثر آن استخراج شد و بر اساس یک چارچوب عملیاتی که می توانست شامل مجموعه فضای عرض موثر به علاوه فضای چیدمانی گردد تدوین شد و این لایحه در اختیار شورای شهر نهاده شد.

او ادامه داد: متأسفانه این لایحه اصلا در صحن مطرح نشده است. خوشحالیم که به مجموعه کمیسیون ها رفته و می توانیم همین طرح را در کمیسیون ها مطرح کنیم و نقطه نظرات دوستان هم در این حوزه گرفته گردد و در صحن مطرح و رأی گیری نمایند.

مفاخریان اعلام کرد: آنچه در صحن مطرح شد و نقطه نظرات اعضای شورا هم در خصوص آن بیان شد اصلا چیزی نبود که ما مطرح نموده ایم. طرح ما بخش مطالعاتی، پیوست اجتماعی و مالی دارد و حدود 8 رسته صنفی اجازه می گیرند که از پیاده روها استفاده نمایند.

مدیرعامل شرکت ساماندهی مشاغل اضافه نمود: تفسیر بعضی عزیزان مشاور در گروه های قانون گذاری این است که حالا که به 8 رسته مانند آب میوه فروشی و اغذیه فروشی ها این مجوز را می دهیم چرا به یک نانوایی، کتابفروشی و صنایع دستی نمی دهیم. این موضوعات قابل تفسیر است. اما مثلا یک نانوایی نیازی ندارد که در پیاده رو نان بفروشد، شکل شهری مناسبی هم ندارد. در تمام جهان این فرایند آزمایش شده است و در حال استفاده هستند. اینکه چرا چند سال دیرتر از تمام جهان این کار را عملی می کنیم جای سوال دارد. جای سوال بیشتر هم این است که زمانی که یک لایحه به شورای شهر می رود به جای توجه به نکات مثبت به جنبه های اجتماعی یا آثاری که از نگاه دیگران ممکن است مورد سوال باشد بدون جنبه کارشناسی توجه می نمایند.

او ادامه داد: اگر شورا می خواهد لایحه شهرداری را با اصلاح خودش به صحن ببرد باید آن را در قالب طرح مطرح کند. در صورت تصویب هم شهرداری موظف به اجرا خواهد بود. اما اگر قرار است شهرداری در خصوص لایحه ای که تنظیم می نماید دفاع داشته باشد، باید لایحه خودمان باشد. تا کنون در هیچ کدام از کمیسیون ها نظر ما را نخواسته اند. قرار نیست در موضوعی موافقان و مخالفان نظر خود را بدهند و نظر کارشناسی را نشنوند.

مفاخریان گفت: در حال حاضر آمادگی داریم پاسخ کارشناسی لایحه خودمان را در اختیارشان بگذاریم و اگر نقطه نظری داشتند در این مورد دفاع کنیم.

او در پاسخ به این سوال که آیا قرار است مبلغی از صنوف دریافت گردد ، گفت: به هر شکل زمانی که سطح تجاری را در یک واحد صنفی افزایش می دهید باید حقوق شهر را در نظر بگیرید. بخشی از این امر هم درآمدهای حاصل از آن است. این درآمدها آنقدر کلان نیست که بگوییم شهر را می فروشیم. در حال حاضر صنوف از پیاده روها استفاده می نمایند و این اقدام بدون ضابطه است و مبلغی هم پرداخت نمی نمایند. باید تعریفی از این بهره برداری از خیابان وجود داشته باشد. ممکن است کسی اصلا نیازی به استفاده از پیاده رو نداشته باشد اما قرار هم نیست که این فضا رایگان دراختیار صنوف گذاشته گردد. باید نسبت به استفاده از فضای شهر هزینه پرداخت نمایند و آن هزینه مجددا برای شهر استفاده گردد. این طور نیست که موضوع فقط درآمد باشد اما قرار هم نیست از مساله درآمد بگذریم. نگاه به این مساله درآمدی نیست بلکه ساماندهی است.

خبرنگار : سمیرا امیرچخماقی

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 6 اسفند 1399 بروزرسانی: 6 اسفند 1399 گردآورنده: midya0.ir شناسه مطلب: 970

به "شهرداری پیاده رو فروشی نمی کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شهرداری پیاده رو فروشی نمی کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید