تعیین مزد منطقه ای برای سال 1400 رد شد

به گزارش مجله مدیاپلیر، نماینده کارگران در شورای عالی کار خبر از ورود به مصادیق مزد 1400 از دوشنبه آینده داد و گفت: از مصوبات جلسه روز گذشته بود که مزد 1400 به صورت ملی تعیین شود و تعیین مزد منطقه ای برای سال آینده رد شد.

تعیین مزد منطقه ای برای سال 1400 رد شد

به گزارش تسنیم، از علی خدایی، نماینده کارگران در شورای عالی کار درباره جلسه روز گذشته شورای عالی کار گفت: گزارش کمیته مزد مطرح و سایر آمار های اقتصادی مرتبط با معین مزد بررسی شد.

وی ادامه داد: گزارش موسسه پژوهش تأمین اجتماعی در مورد مزد منطقه ای ارائه شده و مورد بحث قرار گرفت. اما مورد تأیید نشد.

خدایی درباره مصوبات جلسه روز گذشته شورای عالی کار گفت: مقرر شد پژوهش در مورد مزد منطقه ای با حضور نمایندگان کارگری و کارفرمایی ادامه پیدا کند. همچنین معین مزد 1400 به صورت ملی خواهد بود، جلسه آینده شورای عالی کار و ورود به مصادیق مزد در روز دوشنبه آینده خواهد بود.

نماینده کارگران در شورای عالی کار اضافه نمود: براساس قانون کار مرجع معین کننده دستمزد کارگران شورای عالی کار است و شورای عالی کار متشکل از نماینده های کارگری، کارفرمایی و دولت است. این شورا باید براساس دو مؤلفه دستمزد کارگران را معین کند که مؤلفه اول توجه به نرخ تورم است و مؤلفه دوم قانون آمره محسوب می شود و براساس آن مزد معین شده بدون ویژگی های جسمی و نوع کار محوله باید حداقل هزینه های زندگی را تأمین کند.

خدایی گفت: برآورد گروه کارگری از سبد معیشت حدود 9میلیون تومان بود که در جلسه کمیته دستمزد شورای عالی کار براساس آمار های رسمی عدد 6میلیون و 895تومان به عنوان حداقل های زندگی خانوار 3.3نفری معین شد که این عدد برای حداقل های زندگی در شهر تهران پایین است و در مراکز کلان شهر ها این رقم پاسخگو نیاز خانوار ها نیست. در استان تهران برآورد هزینه ها رقمی بیش از10 میلیون و 200هزار تومان را نشان می دهد.

منبع: فرارو
انتشار: 2 فروردین 1400 بروزرسانی: 2 فروردین 1400 گردآورنده: midya0.ir شناسه مطلب: 1023

به "تعیین مزد منطقه ای برای سال 1400 رد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعیین مزد منطقه ای برای سال 1400 رد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید