آنالیز لایحه بودجه 1400 از شنبه درکمیسیون تلفیق آغاز می گردد

به گزارش مجله مدیاپلیر، تهران (پانا) - رئیس سازمان برنامه و بودجه می گوید از شنبه هفته آینده کار رسیدگی به لایحه بودجه 1400 در کمیسیون تلفیق آغاز می گردد.

آنالیز لایحه بودجه 1400 از شنبه درکمیسیون تلفیق آغاز می گردد

به گزارش صدا وسیما، محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه از شنبه هفته آینده کار رسیدگی به لایحه بودجه 1400 در کمیسیون تلفیق آغاز می گردد، گفت: قرار است با همکاری و همراهی و عقل جمعی دولت و مجلس بتوانیم قانون خوبی را برای اجرا داشته باشیم و دیروز جلسه خوبی با هماهنگی رئیس مجلس ورییس کمیسیون تلفیق ورییس جمهور در این زمینه داشتیم.

وی در پاسخ به این سوال که مهم ترین تغییری که در فرایند آنالیز لایحه بودجه در مجلس اتفاق خواهد افتاد چیست؟ گفت: همواره مجلس و نمایندگان بر روی منابع سخن دارند که ممکن است منابع غیر قابل تحقق باشد بنابراین باید اطمینان بدهیم منابع مطمئنی برای بودجه تصویب کنیم و بعد نوبت به مصارف می رسد که گاهی اوقات به سمت منابعی می رویم که باید افزایش دهیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه اضافه کرد: تا الان اظهار نظرها بر اساس ارزیابی کلی اجرا شده و با آنالیز کمیسیون تلفیق قضاوت واقع بینانه نسبت به اعداد و ارقام بودجه می توانیم داشته باشیم.

نوبخت گفت: همکاران من در سازمان برنامه و بودجه آمادگی دارند همه اطلاعات لازم را در اختیار قرار دهند و از آن چه در بودجه به صورت اعداد و ارقام آمده است دفاع نمایند.

وی همچنین درباره نخستین جلسه ستاد ملی سرشماری عمومی نفوس و مسکن ثبتی مبنا 1405 نیز اضافه کرد: قبلاً هر 10 سال یکبار و بعد از آن هر پنج سال یکبار سرشماری با مراجعه به خانوارها برای دریافت اطلاعات متعدد استفاده می شد که هم راستا آن طولانی بود و هم صحت و دقت آن قابل آنالیز بود. با استفاده از تجربه جهانی و قانون دائمی شدن احکام بودجه و مصوبه ای که هیئت دولت در زمینه استفاده از شیوه سرشماری ثبتی مبنا در اردیبهشت سال جاری داشت قرار است شیوه جمع آوری اطلاعات از نمونه گیری به سمت ثبتی مبنا پیش رود.

نوبخت گفت: در روش ثبتی مبنا به نحوی هر دستگاهی اطلاعات مورد نظر سرشماری ملی را در اختیار دارد ولی یک نهاد باید همه آن ها را جمع آوری کند در صورتی که از شیوه ثبتی مبنا استفاده کنیم همه دستگاه های موجود کشور باید اطلاعات خود را به مرکز آمار ایران بدهند.

وی گفت: برای اینکه این اتفاق در سال 1405 رخ دهد امروز این جلسه تشکیل شد تا با زمانبندی وظایف دستگاه های مختلف تعیین گردد و بخشی از آن امروز به تصویب رسید و بخش های دیگر نیز در جلسات آینده آنالیز و تصویب خواهد شد تا در سال 1405 سرشماری به شیوه ثبتی مبنا انجام گردد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره معایب شیوه های سنتی اضافه کرد: در شیوه های سنتی با مراجعه خانه به خانه هزینه بالایی برای دولت در پی داشت اما در شیوه ثبتی مبنا از دولت الکترونیک استفاده می کنیم و اطلاعات به دست آمده را پردازش خواهیم کرد به همین دلیل هزینه سرشماری بسیار کمتر خواهد بود.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 8 بهمن 1399 بروزرسانی: 8 بهمن 1399 گردآورنده: midya0.ir شناسه مطلب: 914

به "آنالیز لایحه بودجه 1400 از شنبه درکمیسیون تلفیق آغاز می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنالیز لایحه بودجه 1400 از شنبه درکمیسیون تلفیق آغاز می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید