اگر این علائم را دارید مبتلا به کم خونی هستید

به گزارش مجله مدیاپلیر، کم خونی یعنی کاهش تعداد گلبول های قرمز خون که علل متفاوتی دارد، ولی مهمترین آنها کمبود آهن در بدن است. در ادامه به آنالیز علائم کم خونی می پردازیم.

اگر این علائم را دارید مبتلا به کم خونی هستید

کم خونی چیست؟

کم خونی به کاهش هموگلوبین خون از مقدار طبیعی گفته می گردد. این حالت بر اثر برخی بیماری ها، مصرف غذاهای تصفیه شده و سوء تغذیه حاصل می گردد. کم خونی از شایع ترین بیماری هایی است که انسان به آن مبتلا می گردد.1

علائم کم خونی

خستگیخستگی معمولا اولین علامت کم خونی است اما منظور خستگی ناشی از فشار نیست این یک نوع خستگی دیگر است که مردم از خستگی استخوان شکایت دارند. بنابراین اگر شما بیشتر زمان روز خسته هستید، و بر کیفیت زندگی تاثیر می گذارد، به پزشک خود مراجعه کنید.

رنگ پریدگی کف دست و چهرهیکی از برترین روشهای تشخیص اینکه آیا شما کم خون هستید، این است که به غشای مخاطی چشم خود نگاه کنید.این ناحیه عروقی است، بنابراین اگر رنگ پریده باشد، نشانه ان است که به مقدار کافی گلبول قرمز به سایر نقاط بدن نرسیده است. چهره شما، کف دست های شما و زیر ناخن شما نیز ممکن است رنگ پریده باشد.

تنگی نفساگر احساس می کنید که نمی توانید تنفس خود را، به خصوص در حین ورزش، در حالی که از پله ها بالا می روید یا زمانی که چیزی را بلند می کنید احساس کنید، نشانه ان است که بدن به اکسیژن احتیاج دارد ؛ احساس ضعف و سرگیجه نیز وجود دارد.

تپش قلبوقتی در حال پرواز هستید، احساس خستگی می کنید یا وقتی دراز میکشید صدایی در گوش خود می شنوید، می تواند به این معنی باشد که قلب شما در حال فعالیت بیش از حد است.قلب سریعتر پمپاژ میکنید تا سعی کنید اکسیژن بیشتری دریافت کنید ، هنگامی که دچار کم خونی هستید ضربان قلب نامنظم میگردد.

بی حسیاز آنجا که بدن شما خون را از اندام بیرون می کشد تا مکان هایی را که لازم است تغذیه کند، ممکن است احساس بی حالی یا احساس سوزش در دست ها و پاها داشته باشید یا ممکن است احساس سردی داشته باشید.

اضطرابتپش قلب می تواند موجب اضطراب گردد، اما اگر اضطراب برای شما نو باشد، تشدید می گردد یا به نظر نمی رسد دلیل دیگری برای آن وجود داشته باشد، این می تواند نشانه ای از آنمی باشد.

دوره های سنگین و خونریزی نامنظمشایع ترین دلیل کم خونی فقر آهن در زنان فیبروئید رحمی، به ویژه در داخل حفره رحم است که می تواند خونریزی سنگین، نامنظم و دردناکی ایجاد کند، پولیپ ها در داخل رحم می توانند دوره های سنگین و دردناکی ایجاد نمایند.

فراموشیاگر شما در تمرکز و یادآوری چیزها دچار مشکل هستید ، ممکن است دلیلش فقط سن نباشد، بلکه کمبود آهن است.

گرایش عجیب و غریببرخی از افراد مبتلا به کم خونی تمایل و عادت به جویدن یخ دارند ، روشن نیست که چرا، اما یک مطالعه در مجله پزشکی Hypotheses نشان می دهد که آن را می تواند به عنوان یک محرک ذهنی دانست، مثل عملکرد قهوه. برخی از مردم حتی ممکن است برای کاغذ و خاک نیز گرایش داشته باشند.

سردردسردرد و میگرن شایع است، اما اگر متوجه شدید که سردرد دارید و با هر روشی آرام نمیگردد، به پزشک خود مراجعه کنید.

سندرم بی حسی پاتخمین زده شده است که تا 10 درصد از مردم در ایالات متحده، سندرم پای بی قرار دارند، اختلال عصبی که می تواند احساسات ناخوشایند در پاها و سایر قسمت های بدن ایجاد کند. اگرچه این ارتباط به خوبی درک نمی گردد، حدود 15 درصد از افراد مبتلا به کمبود آهن نیز دچار این اختلال هستند.

ریزش مو80 میلیون مرد و زن ریزش موی سر و یا آنچه که به عنوان طاسی الگوی مردانه شناخته می گردد را تجربه مینمایند ؛ اگر موهایتان را در برس خود مشاهده کنید یا موهایتان نازک تر شده باشد ممکن است به دلیل کم خونی باشد. بعلاوه می توانید یک کمبود ویتامین یا یک شرایط هورمونی مانند کم کاری تیروئید داشته باشید، بنابراین با پزشک خود مشورت کنید.

مدفوع سیاهمدفوع تیره،خون در مدفوع می تواند نشان کم خونی باشد. با این حال می تواند یک بیماری GI مانند بیماری کرون یا سرطان روده بزرگ باشد، بنابراین مهم است که بلافاصله به پزشک مراجعه کنید ، ناراحتی شکمی یا تغییر عادت های روده شما نیز نشانه های مهمی هستند.2

هشدارهااگر به طور ناگهانی، زخمهایی روی زبان یا دهانتان پیدا شد،یا اگر خانم هستید و یک مرتبه دچار قطع قاعدگی شدید، نشان می دهد دچار کم خونی هستید.

اگر بیشتر اوقات غذاهای فرآیند شده و آماده بخورید، یا برخی وعدههای غذایی (مثل صبحانه) را از برنامه غذایی تان حذف کنید، یا ریزه خواری داشته باشید، یا از همه گروه های غذایی استفاده نکنید ممکن است آهن و سایر مواد مغذی را به مقدار کافی دریافت نکنید.در این صورت، اگر علائم ذکر شده در بالا را داشتید،احتمالا دچار کم خونی هستید.

کم خونی میتواند در اثر مسائل پزشکی اصولی و دریافت یا جذب ناکافی آهن در بدن به وجود آید. تنها راه تشخیص کم خونی، دادن آزمایش خون است. اگر فکر می کنید دچار کم خونی هستید، حتماً به پزشک مراجعه کنید.

اگر نسبت به کم خونی خود شک دارید،هرگز مقادیر بالای مکملهای آهن را مصرف نکنید،زیرا دریافت مقادیر زیاد آهن، مسمومیت زاست و عوارض بدی دارد.

برای تشخیص قطعی کمخونی باید به پزشک مراجعه کنید و خودتان بر اساس علائم بالا نمیتوانید بگویید حتما دچار کمخونی هستید، زیرا علائم کمخونی میتواند مشابه علائم سایر بیماریها باشد و کمبود آهن به تنهایی، دلیل بروز کم خونی نیست.

اگر علائم بالا در شما ادامه داشت،یا دچار یک مشکل خاص پزشکی هستید،حتماً به پزشک مراجعه کنید. اطلاعاتی که در این مقاله برای شما ارائه شده، نمی تواند جایگزین توصیه ها یا درمان تخصصی پزشکی گردد.3

درمان کم خونی با تغذیه تغذیه نقش مهم و اساسی در درمان کم خونی دارد. مصرف غذاهای تصفیه شده مانند شکر سفید، نان سفید، برنج بدون سبوس، قند و چای باعث محروم کردن بدن از آهن و ویتامین های گروه ب می گردد، بهتر است آهن از راه منابع طبیعی تامین گردد.

رژیم غذایی مصرفی باید قلیایی باشد.

تاکید بر استفاده از سبزیجات و میوه جات خام غنی از آهن است، سبزیجات غنی از آهن شامل: اسفناج، پیازچه، کدو، هویج، ترب، تربچه، چغندر، کرفس، گوجه فرنگی و سیب زمینی است، میوه های غنی از آهن شامل: موز، سیب، انگور سیاه، زردآلو، آلو، کشمش و توت فرنگی است.

موز علاوه بر آهن اسیدفولیک و ویتامین ب ـ12 نیز دارد؛ بنابراین به عنوان یک ماده غذایی مناسب در درمان کم خونی مطرح است.

رژیم غذایی بیمار باید حاوی پروتئین کافی باشد، برای تامین پروتئین با کیفیت بالا می توان از شیر، پنیر، گوشت قرمز، گوشت مرغ و تخم مرغ استفاده کرد.

مصرف ویتامین ب ـ12 در درمان و پیشگیری از کم خونی مفید است، این ویتامین در پروتئین های حیوانی و خصوصاً جگر و قلوه یافت می گردد.

رژیم غذایی حاوی مقادیر مناسبی از گوشت معمولاً با مقادیر بالای هموگلوبین و افزایش تعداد گلبول های قرمز همراه است ولی مصرف گوشت به مقدار زیاد می تواند خطرناک باشد.

لبنیات مانند شیر و پنیر به اندازه نیم لیتر در روز، تخم مرغ، بادام زمینی، سویا و گندم کامل از منابع ویتامین ب ـ12 است که می تواند جایگزین مصرف مقادیر زیاد گوشت گردد.

مصرف مقادیر زیاد ویتامین ث برای جذب آهن لازم است، برای تامین این مقادیر از ویتامین ث مصرف حداقل دو وعده مرکبات و سایر مواد غذایی سرشار از ویتامین ث در روز توصیه شده است.

چغندر و آب چغندر برای درمان کم خونی بسیار مناسب است، آب چغندر حاوی پتاسیم، فسفر، کلسیم، سولفور، ید، آهن، مس، کربوهیدرات، مقدار کمی پروتئین، ویتامین ب ـ1، ب ـ2، ب ـ3، ب ـ6 و ویتامین ث است. آب چغندر باعث بهبود عملکرد گلبول های قرمز خون شده و اکسیژن رسانی بافت ها را بهبود می بخشد.

بیمار باید در ابتدای رژیم آب میوه جات تازه به مدت پنج روز استفاده کند، آب میوه جات باید در 3 وعده روزانه و با فاصله پنج ساعت مصرف گردد.

نوشیدن 8 تا 10 لیوان آب در طول روز سفارش شده است.

مصرف ترکیب سیب قرمز رنده شده، عرق بیدمشک و عسل اثر بسیار مفیدی دارد.

از بین سایر مواد غذایی می توان به گندم کامل، برنج قهوه ای، جو کامل، لوبیا، سویا، تخم آفتابگردان، کشک که با حاوی بودن مقادیر زیادی آهن و ویتامین ب ـ12 بسیار سودمند هستند، اشاره نمود.

مصرف عسل بسیار مفید است. عسل علاوه بر آهن، سرشار از مس نیز است که در جذب آهن تاثیر بسزایی دارد.

بیمار تا حد ممکن باید از مصرف شکر سفید، قند، آرد سفید و محصولات آن، چای، قهوه، غذاهای تصفیه شده، نوشابه، غذاهای سرخ شده و نانی که خمیرش خوب عمل نیامده باشد مانند بربری و لواش پرهیز کند.1

پی نوشت:

1.www.fa.parsiteb.com

2.www.namnak.com

3.www.asriran.com

منبع: راسخون
انتشار: 23 آبان 1400 بروزرسانی: 23 آبان 1400 گردآورنده: midya0.ir شناسه مطلب: 1372

به "اگر این علائم را دارید مبتلا به کم خونی هستید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر این علائم را دارید مبتلا به کم خونی هستید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید