افتتاحیه اکران فیلم یه وا در ارمنستان برگزار گردید

به گزارش مجله مدیاپلیر به نقل از روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی، افتتاحیه اکران فیلم سینمایی یه وا با حضور کارگردان و عوامل فیلم، وزیر فرهنگ ارمنستان، سفیر جمهوری اسلامی در ایروان، رییس مرکز سینمایی ارمنستان، مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی، هنرمندان، خبرنگاران و منتقدان شامگاه شنبه اول مهر در سینما مسکو شهر ایروان برگزار گردید.

افتتاحیه اکران فیلم یه وا در ارمنستان برگزار گردید

با ما سفر کنید و با تور ارزان ارمنستان از کشور جذاب همسایه دیدن کنید و شهر زیبای ایروان را ببینید.

در ابتدای این مراسم شوشانیک میرزاخانیان رییس مرکز سینمایی ارمنستان با خیرمقدم به حضار اعلام کرد: باید خشنودی خود را به مناسبت اکران فیلم سینمایی یه وا در شهرهای ایروان، گومری، آشتاراک و گریس ابراز کنم. گردهمایی امشب ما یکی از مهمترین اتفاقات هنری شهر ایروان است و باعث اتفاق مبارکی شده است به طوری که ما در روزهای آینده شاهد عقد تفاهمنامه سینمایی بین ایران و ارمنستان هستیم.

وی با قدردانی از کوشش و حمایت های بنیاد سینمایی فارابی در ساخت این فیلم از حضور علیرضا تابش در این مراسم تشکر کرد و گفت: همکاری با ایران در ساخت فیلم یه وا تجربه ارزشمندی برای سینمای ارمنستان است و هنرمندان و مردم ما در انتظار دیدن این فیلم هستند.

رییس مرکز سینمایی ارمنستان با قدردانی از آناهید آباد کارگردان، تقی علیقلی زاده تهیه نماینده و سایر هنرمندان و عوامل فیلم سینمایی یه وا اظهار کرد: این فیلم سرآغاز همکاری های سینمایی با ایران است و نتیجه این همکاری ما را برای ادامه کارهای مشترک دلگرم می نماید.

در ادامه این مراسم آناهید آباد کارگردان فیلم سینمایی یه وا در سخنانی به تجربه خود و همکارانش در فراوری این فیلم اشاره و مطرح نمود: فیلم یه وا نتیجه بضاعت و توانایی های سینمایی گروه ایرانی و نیروی خلاق هنرمندان ارمنستانی است. امیدوارم پیغام انسانی و اخلاقی فیلم در ذهن و جان هر مخاطبی روی کره زمین آشنا و شنیدنی باشد.

وی حمایت های مرکز سینمای ارمنستان و بنیاد سینمایی فارابی را در فراوری این فیلم مهم توصیف کرد و گفت: از عوامل ایرانی و همراهانم در این فیلم که امروز در این مراسم حاضر نیستند به ویژه تقی علیقلی زاده تهیه نماینده فیلم تشکر می کنم.

علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی دیگر سخنران مراسم افتتاحیه فیلم از حضور وزیر فرهنگ ارمنستان، سفیر جمهوری اسلامی، هنرمندان و اهالی رسانه در افتتاحیه فیلم تشکر کرد و طی سخنانی اعلام کرد: مرزهای مریی و نامریی در جهان انسان ها را به مرزبندی میان ما و آنها ترغیب می نمایند. این مرزها هستند که با خود تحقیر و خصومت می آورند و جهان را به سمت جنگ و خشونت می رانند. همین که باعث می شوند ما و یا آنها به خود جرات دهیم که انسانی دیگر را با برچسب هایی مثل پناهجو و مهاجر و خارجی به انزوا برانیم و در مرزهایی نامرئی محصور کنیم، مخاطراتی بزرگ را برای جهان رقم زده ایم.

تابش با اشاره به روابط فرهنگی 2 کشور اضافه کرد: از بخت خوش تاریخ موید آن است که رابطه بسیاری از ارمنیان و ایرانیان رابطه ای از جنسی دیگر بوده است؛ رابطه ای از جنس هموطنی. سینمای ایران نیز همیشه در این هموطنی ها شریک بوده و همچون زبان گویای احوال و آداب جامعه ایرانی از ظرفیت های متنوع و متکثر فرهنگی و اجتماعی اقوامی که در محدوده جغرافیایی جمهوری اسلامی ایران زندگی نموده اند، بهره برده اند.

مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی در ادامه گفت: حال که سینما چنین قابلیت هایی را به اثبات رسانده، راهی برای گذر از مرزها و ورود به جهت بین المللی سازی فراوریات و ارتقای همکاری های مشترک سینمایی را نمایان نموده است. با این رویکرد سینمای ایران نیز آمادگی دارد اولویت هایی را برای همکاری با سینماهای کشورهای منطقه، همسایه و دوست در نظر بگیرد.

مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی منابع انسانی را سرمایه های اصلی هنر صنعت سینما برشمرد و شرح داد: سینمای ایران در دهه های اخیر با عزمی پایدار برای فعالسازی منابع انسانی در این حوزه، زبانزد خاص و عام و سرشار از این سرمایه ها شده است. بنابراین لازم می داند در این برهه از تاریخ با ورود به فراوریات مشترک نه فقط بین ایران و ارمنستان بلکه با سایر کشورهای همسایه و دوست که دارای ریشه های مشترک و پیوندهای فرهنگی هستند، راه رشد سینمایی مبتنی بر اخلاق و انسانیت را در منطقه هموار کند.

وی با اشاره به سوابق حرفه ای کارگردان فیلم یه وا اظهار کرد: در این جهت بانوی سینماگر ارمنی آناهید آباد به عنوان هنرمندی باسابقه و پرکوشش در حوزه سینمای ایران در این راه پیشقدم شده است و همکاری مشترکی بین سینمای ایران و ارمنستان را با همراهی تهیه نماینده فیلم، مرکز ملی سینمای ارمنستان و بنیاد سینمایی فارابی به خوبی به انتها رساندند.

تابش اضافه کرد: امشب در حضور وزیر فرهنگ ارمنستان اذعان می کنم که همکاری های سینمایی 2 کشور با فراوری فیلم یه وا وارد فصل نوینی شده است؛ فیلمی که تبعات تقید به مرزهای افتراق را به روشنی به نمایش می گذارد.

مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی اظهار امیدواری کرد در پی این گام بلند زمینه اکران فیلم های ایرانی در ایروان و فیلم های ارمنستانی در تهران و همچنین برگزاری هفته های فیلم در این کشورها بیش از پیش فراهم گردد.

تابش در خاتمه اعلام کرد: خشنودیم که در جهت گسترش همکاری ها، هفته فیلم ارمنستان ماه گذشته با موفقیت در ایران برگزار گردید. اکران فیلم سینمایی یه وا از 24 سپتامبر برابر با 2 مهر در سینماهای ارمنستان اکران شد. این فیلم اردیبهشت سال جاری در سی و پنجمین جشنواره جهانی فیلم فجر و شهریور در جشنواره فیلم مونترال به نمایش در آمد.

فیلم یه وا برای مخاطبان فارسی زبان در سه سینمای ایروان با زیرنویس فارسی به نمایش درمی آید.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 7 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: midya0.ir شناسه مطلب: 339

به "افتتاحیه اکران فیلم یه وا در ارمنستان برگزار گردید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افتتاحیه اکران فیلم یه وا در ارمنستان برگزار گردید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید