آمار قبولی داوطلبان آزمون های سراسری به تفکیک استان، قمی ها بالاتر از میانگین کشوری

به گزارش مجله مدیاپلیر، رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: رتبه استان قم در پذیرش با آزمون دانشگاه ها، در میان استان های دیگر هشتم بوده و بالاتر از نرخ میانگین کشوری است.

آمار قبولی داوطلبان آزمون های سراسری به تفکیک استان، قمی ها بالاتر از میانگین کشوری

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران به نقل از روابط عمومی سازمان سنجش، عبدالرسول پورعباس رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در نشست بررسی تغییرات آزمون های ورودی دانشگاه ها در سال 1401 در دانشگاه قم گفت: دانشگاه های استان قم علاوه بر جایگاه ارزشمند خود در توسعه آموزش عالی در کشور، سرریز دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی شهرها و استان های همجوار خود را پذیرش می کنند.

وی نرخ قبولی استان قم در مراکز آموزش عالی در مقاطع مختلف تحصیلی را بین 12/5 (دوازده و نیم) تا 15/1 (پانزده و یک دهم) درصد مطرح نمود و اضافه کرد: رتبه استان قم در پذیرش با آزمون دانشگاه ها، در میان استان های دیگر هشتم بوده و این بالاتر از نرخ میانگین کشوری است. رتبه استان قم در پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی نیز سوم است که این نشان دهنده عملکرد مناسب اداره کل آموزش و پرورش استان بوده و دستیابی به رتبه های بالاتر به راحتی امکان پذیر است.

معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اضافه کرد: دانش آموزان قمی برای پذیرش در رشته های گروه علوم ریاضی رتبه 19، در گروه علوم تجربی رتبه 12، در گروه علوم انسانی رتبه 8، در گروه هنر رتبه 2 و در گروه زبان های خارجی (انگلیسی، فرانسه، آلمانی) رتبه نخست کشور را به دست آورده اند که هرکدام از این موارد نیازمند تحلیل و بررسی است.

وی در مورد رتبه استان قم در پذیرش بدون آزمون و بر اساس سوابق تحصیلی گفت: استان قم در پذیرش بدون آزمان یا با سوابق تحصیلی در رتبه دوم قرار داشته و 8 درصد از کل کشور بالاتر است.

پورعباس در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در استان قم 23 مؤسسه و دانشگاه 40 رشته کارشناسی ارشد را ارائه می کنند، شرح داد: در سال 1400 از میان 6821 داوطلب قمی در آزمون کارشناسی ارشد ، 2485 نفر در این مقطع پذیرش شده اند.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور همچنین با بیان اینکه در استان قم 9 مؤسسه و دانشگاه 33 رشته در مقطع دکترا ارائه می کنند، گفت: در کل کشور 242 رشته دکترا وجود دارد و در سال 1400 از میان 2285 داوطلب قمی، 196 نفر در این مقطع پذیرش شده اند.

این نشست با حضور جمعی از مسوولان دانشگاه ها و مؤسسات و مراکز آموزش عالی استان قم و عوامل اجرایی آزمون ها در سالن جلسات اندیشه دانشگاه قم برگزار گشت.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 8 تیر 1401 بروزرسانی: 8 تیر 1401 گردآورنده: midya0.ir شناسه مطلب: 1595

به "آمار قبولی داوطلبان آزمون های سراسری به تفکیک استان، قمی ها بالاتر از میانگین کشوری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمار قبولی داوطلبان آزمون های سراسری به تفکیک استان، قمی ها بالاتر از میانگین کشوری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید