کاهش دانشجویان در حوزه علوم پایه نگران کننده است

به گزارش مجله مدیاپلیر، وزیر علوم گفت: تجمع دانش آموزان به سمت رشته های تجربی موجب شده نگرانی ها و کمبودها در حوزه علوم پایه در کشور تشدید گردد.

کاهش دانشجویان در حوزه علوم پایه نگران کننده است

به گزارش خبرنگار خبرنگاران، منصور غلامی روز شنبه در جلسه هیات ممیزی دانشگاه قم در سالن اندیشه این دانشگاه، با اشاره به کوشش برای بازگشت استقلال به مراکز آموزش عالی گفت: حرکت وزارت علوم دادن آزادی عمل بیشتر به دانشگاه ها است و مراکز علمی که ظرفیت این اقدام را داشته اند، این موضوع درآنها محقق شده است.

وی کاهش دانشجویان در حوزه علوم پایه در سالهای اخیر را نگران نماینده دانست و گفت: تجمع دانش آموزان به سمت رشته های تجربی موجب شده است تا نگرانی ها و کمبودها در حوزه علوم پایه در کشور تشدید شود.

وی گفت: گرایش خانواده به الزام فرزندان خود برای تحصیل در رشته تجربی اشتباه و راستای سراب گونه پیش پای دانش آموزان است و باید با فرهنگ سازی این راستا اشتباه در کشور اصلاح شود.

غلامی با بیان اینکه تحریم ها فرصت ها وچالش های پیش پای وزارت علوم و دانشگاه های کشور ایجاد نموده است، گفت: چالشها عمدتا موضوعات اقتصادی است ولی فرصتهای ایجاد شده بسیاری برای مراکز آموزش عالی کشور ایجاد شده است.

وی افزایش احساس احتیاج صنعت به دانشگاه های کشور را از جمله فرصت های تحریم دانست و اضافه کرد: احساس احتیاج به نقش آفرینی دانشگاه برای برطرف احتیاجهای کشور بسیار زیاد شده که این فرصت های جدید برای نقش آفرینی دانشگاه ها در کشور ایجاد نموده است.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، ادامه داد: اقدام های خوبی در راستای حل مشکل صنعت توسط دانشگاه ها صورت گرفته است که امضای قراردادهای تعداد میان دانشگاه های کشور و وزارت نفت در حوزه اکتشاف و برطرف احتیاجهای صنعت نفت از جمله این اقدامهای ارزشمند است.

وی ارتباط دانشگاه با صنایع دفاعی را تجربه ای پیروز در حوزه ارتباط میان صنعت و دانشگاه ها دانست و گفت: به طور تقریبی تمام طرحهای وزارت دفاع توسط دانشگاهها صورت گرفتهاست که این اقدام بزرگی محسوب می شود.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه بدنه دانشگاه نباید از تغییر مدیریت در سطح کلان دچار انفعال شود، گفت: ایجاد فرصت مطالعاتی در صنعت، تعریف طرح های مشترک میان صنعت و دانشگاه و همچنین استفاده از ظرفیت های بخش خصوصی از جمله اقدام هایی است که بیش از گذشته در دستور کار است.

غلامی با بیان اینکه دانشگاه قم با توان و ظرفیت خوبی شکل گرفته و ادامه فعالیت داده است، گفت: مجموعه های آموزش عالی که در قم در ذیل وزارت علوم فعالیت می نمایند، مجموعه های خوب با هیات علمی و برنامه ریزی های مناسب هستند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه وزارت علوم به صورت سنتی با کمبود بودجه روبرو بوده است که در سال های اخیر این محدودیت ها بیشتر بوده است گفت: سازمان برنامه و بودجه نسبت به تامین احتیاجهای آموزش عالی کشور کمال همکاری را داشته ولی استفاده بهینه از ظرفیت های دانشگاه ها باید در دستور کار مدیران دانشگاه ها باشد.

خاطرنشان می شودف منصور غلامی که به منظور بازدید، دیدار با دانشگاهیان و بهره برداری از طرح های عمرانی دانشگاهی روز شنبه به استان قم سفر نموده، بازدید از دانشگاه قم، نشست با رؤسای دانشگاه های مهم استان، شرکت در جلسه هیات امنای دانشگاه قم و دانشگاه های وابسته و همچنین بازدید از دانشگاه صنعتی قم را در دستور کار دارد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 9 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: midya0.ir شناسه مطلب: 118

به "کاهش دانشجویان در حوزه علوم پایه نگران کننده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش دانشجویان در حوزه علوم پایه نگران کننده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید