آمادگی برای سرمایه گذاری بلغارستان در کهگیلویه و بویراحمد

به گزارش مجله مدیاپلیر، خبرنگاران/کهگیلویه و بویراحمد استاندار کهگیلویه وبویراحمد با اشاره به نزدیکی دو کشور ایران و بلغارستان گفت: امیدواریم این نزدیکی به منزله موتوری برای تحرک مالی میان دو کشور تبدیل گردد.

آمادگی برای سرمایه گذاری بلغارستان در کهگیلویه و بویراحمد

با ما سفر کنید و با تور ارزان بلغارستان از معماری شگفت انگیز اروپایی دیدن کنید و شهر زیبای صوفیه را ببینید.

به گزارش خبرنگاران، دکتر سیدموسی خادمی در ملاقات پولنداکف سفیر بلغارستان در ایران با اشاره به این که بلغارستان ارتباط خوبی با جمهوری اسلامی دارد، اظهار امیدواری کرد در زمینه مالی هم بلغارستان سرمایه گذاری خوبی در استان ما داشته باشد.

وی با اشاره به اهداف اقتصاد مقاومتی در نظام جمهوری اسلامی ایران گفت: دولت یازدهم تأکید فراوانی برای ایجاد تعامل و پیشرفت با سایر کشورها دارد و این ایده دولت به وسیله مقامات مرکزی به ما ابلاغ شده که روابط را ایجاد کنیم که ما در استان کهگیلویه و بویراحمد این روابط را شروع کردیم.

استاندار کهگیلویه وبویراحمد با اشاره به این که کهگیلویه و بویراحمد به تازگی می خواهد حرکت های مالی را شروع کند، گفت: بیش از 70درصد مساحت استان جنگل است و 11میلیارد مترمکعب فراوری آب استان و فراوری 10 درصد آب کشور و 25 درصد نفت کشور همه بخشی از استعدادها و ظرفیت های استان است.

خادمی با بیان این که این استان به لحاظ استعدادهای طبیعی آماده جهش برای توسعه است، توضیح داد: استان در حوزه گردشگری، صنعت، کشاورزی و زیرساخت ها آماده پیشرفت و توسعه است و برای پیشرفت در این حوزه ها نیازمند سرمایه گذاری خارجی هستیم.

وی ادامه داد: استان به دنبال جذب سرمایه گذار به ویژه سرمایه گذاری خارجی است و ما یک کارخانه سیمان با سرمایه گذار لبنانی داریم و پروژه های مختلف در حوزه صنعت تعریف کردیم به ویژه صنایع وابسته به نفت و گاز و در زیر ساخت هایی مانند آب نیازمند سرمایه گذاری هستیم.

استاندار کهگیلویه وبویراحمد توضیح داد: آماده ایم که سرمایه گذاران بلغاری به استان ما سفر نمایند که حضور سرمایه گذاران موجب نزدیکی طرفین می گردد.

خادمی با اشاره به ظرفیت کهگیلویه و بویراحمد در حوزه کشاورزی و فراوری محصولات سیب، مرکبات، عسل و گوشت قرمز گفت: در این حوزه ها مازاد فراوری داریم و آماده هستیم محصولات خود را به بلغارستان صادر کنیم.

وی با اشاره به طرفیت استان در حوزه گردشگری اضافه کرد: نیازمند حضور سرمایه گذاران برای احداث تله کابین، هتل و پیست اسکی هستیم و امیدواریم شاهد مبادله تورهای تجاری و گردشگری میان طرفین باشیم.

استاندار کهگیلویه وبویراحمد اضافه کرد: امیدواریم استان ما و شما در آینده نزدیک معادلات مالی برنامه ریزی شده ای داشته باشیم و از فرصت ایجاد شده نهایت استفاده را ببریم.

خادمی توضیح داد: استان در زمینه گیاهان دارویی ظرفیت خوبی دارد و حتی یک شرکت فراوری گیاهان دارویی احداث شده اما ظرفیت احداث 10 کارخانه گیاهان دارویی در استان وجود دارد.

وی توضیح داد: استان ما آمادگی دارد با یک استان بلغارستان تفاهم نامه خواهرخواندگی را امضا کند.

حجم مبادلات تجاری ایران و بلغارستان چند برابر سطح کنونی افزایش می یابد

هم چنین هریستو پولنداکف، سفیر کشور بلغارستان در ایران نیز در این ملاقات گفت: در پسابرجام زمینه ایجاد و گسترش مناسبات فرهنگی، مالی و سیاسی میان ایران و بلغارستان مهیا شده است.

وی اضافه کرد: در سفر مسئولان کشوری بلغارستان به ایران تفاهم نامه های زیادی در بخش های مختلف به امضا رسیده است.

پولنداکف گفت: مقامات سیاسی بلغارستان همیشه بر توسعه روابط محبت آمیز با کشور بزرگ و استراتژیک ایران در منطقه خاورمیانه تأکید دارند.

سفیر کشور بلغارستان در ایران با بیان این که حجم مبادلات تجاری ایران و بلغارستان به چند برابر سطح کنونی افزایش می یابد، گفت: نخست وزیر بلغارستان و وزرای کشور طی دو سال گذشته در راستای توسعه و گسترش مناسبات فرهنگی، سیاسی و مالی با ایران به تهران سفر نموده اند.

وی نشست کمیسیون مشترک مالی و علمی میان ایران و بلغارستان را زمینه مناسبی برای گسترش روابط تجاری وعلمی برشمرد و اضافه کرد: همچنین در نشست دوکشور با موضوع حوزه حمل و نقل نیز که هجدهمین دوره آن اسفند سال گذشته در ایران برگزار گردید، وزیران راه و شهرسازی ایران و حمل و نقل بلغارستان تفاهم نامه همکاری امضا کردند.

پولنداکف یادآور شد: تفاهم نامه های همکاری میان ایران و بلغارستان در زمینه های تجاری، صنعتی، حمل و نقل، کشاورزی، انرژی، هواشناسی، گردشگری و فرهنگی امضا شده است.

به گزارش خبرنگاران، در این ملاقات سفیر بلغارستان هدیه ای بعنوان یادبود به استاندار کهگیلویه و بویراحمد اهدا کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: midya0.ir شناسه مطلب: 329

به "آمادگی برای سرمایه گذاری بلغارستان در کهگیلویه و بویراحمد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمادگی برای سرمایه گذاری بلغارستان در کهگیلویه و بویراحمد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید