گزارش، ترکیه و مضرات و فواید مخالفین مسلح سوری

به گزارش مجله مدیاپلیر، بعضی از تصاویر و اخباری که از اقدامات و رفتارهای مخالفین سوری مسلح تحت حمایت آنکارا منتشر شده٬ نگران کننده تر از آن است که بتوان به سادگی از کنار آن گذشت.

گزارش، ترکیه و مضرات و فواید مخالفین مسلح سوری

به گزارش گروه بین الملل مجله مدیاپلیر٬ حمله ترکیه به نمودهای تحت امر پ.ک.ک در شمال سوریه و شرق فرات٬ اقدام نظامی مهمی بود که با وجود مخالفت کشورهای منطقه و جهان٬ اردوغان دستور اجرای آن را صادر نموده و عملاً٬ همه را در برابر عمل اجرا شده قرار داد.

یکی از مهم ترین ابعاد عملیات ارتش ترکیه در خاک سوریه٬ به کارگیری مخالفین سوری مسلح بود که در سالیان اخیر٬ از حمایت های مالی٬ تسلیحاتی و آموزشی ترکیه٬ برخوردار بوده اند.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه از بعضی مواضع سران کشورهای اروپایی انتقاد نموده و بر این باور است که مخالفین مسلح سوری٬ برخلاف گفته اروپایی ها٬ تروریست نیستند. اردوغان ترجیح می دهد آنان را با لفظ مجاهد وصف کند.

عبارت مبهم ارتش ملی

ارتش آزاد سوریه٬ نخستین گروه مسلح مخالف اسد بود که در همان ماه های شروع بحران سوریه مورد حمایت آنکارا نهاده شد. اما به مرور زمان٬ گروه های دیگری نیز علیه دولت سوریه سلاح برداشتند که هیچ تفاهم و توافقی بین آنان نبود.

با این حال٬ ترکیه قبل از حمله موسوم به عملیات چشمه صلح٬ توانست 200 گروه مسلح مخالف اسد را از یک وضعیت پراکنده و درهم ریخته٬ به یک چارچوب واحد رسانده و آن را ارتش ملی سوریه نام نهد.

به عبارتی روشن٬ با وجود آن که ترکیه در ماه های اخیر٬ بارها اعلام نموده که به تمامیت ارضی و حاکمیت و وحدت سیاسی سوریه احترام می گذارد٬ اما 200 گروه مسلح ضد دولت سوریه را سازماندهی و تسلیح نموده است!

اما حالا تعیین نیست که این گروه های مسلح که احتمالاً جمعیت آنان بین هشتاد هزار تا یکصد هزار نفر است٬ سرنوشتشان چه خواهد بود. بخشی از آنها٬ از ترکمان های سوری٬ بخش دیگر از اعراب و بخش کم شماری نیز از نمودهای سوری هستند اما از یک مرکز فرماندهی واحد٬ دستور می گیرند.

مخالفین سوری در عملیات مزبور٬ مرتکب اقدامات خشنی هم شدند که بعضی از آنها در شورای امنیت سازمان ملل و رسانه های جهان٬ بازتاب پیدا کرد و آمریکایی ها اعلام کردند که این اقدامات می توانند٬ مصداق جرایم جنگی به شمار آیند.

در واقع بعضی از تصاویر و اخباری که از اقدامات و رفتارهای مخالفین سوری مسلح تحت حمایت آنکارا منتشر شده٬ نگران نماینده تر از آن است که بتوان به سادگی از کنار آن گذشت. این تصاویر نشان می دهد که دست کم در پوشش٬ حرکات٬ رفتارهای فردی و جنس رزم٬ بخش قابل توجهی از مخالفین سوری تحت حمایت ترکیه٬ دارای مشی و عقاید سلفی و تندروانه هستند.

فواید مخالفین مسلح سوری برای اردوغان

مقامات سیاسی و نظامی ترکیه٬ در استفاده از افراد مسلح در عملیات موسوم به چشمه صلح چند هدف مهم داشتند:

1.مخالفین مسلح سوری٬ شناخت خوبی از عوارض زمین و وضعیت جغرافیایی شرق فرات داشتند و در صورت رویارویی احتمالی با ارتش سوریه٬ می توانستند سپر خوبی برای ترکیه باشند و موازنه را به نفع آنکارا تغییر دهند.

2.رجب طیب اردوغان٬ رئیس جمهور ترکیه و رهبر حزب عدالت و توسعه در موقعیت سیاسی و مالی خاصی واقع شده است که به او اجازه نمی داد دستور عملیاتی را صادر کند که منجر به کشته شدن ده ها نظامی ترکیه گردد.

بنابراین٬ آرایش نیروها و شیوه اعزام و پاکسازی٬ به شیوه ای بود که مخالفین سوری در نوک پیکان قرار داشتند و به همین خاطر آنها در خط تماس آتش و کانون درگیری ها نهاده شدند و بنا به اطلاعات منتشر شده از سوی وزارت دفاع ترکیه٬ در درگیری های مزبور٬ 144 تن از مخالفین سوری در درگیری با نمودهای وابسته به پ.ک.ک کشته شدند و این در حالی بود که میزان کشته های ارتش ترکیه٬ حتی به مرز 10 نفر هم نرسید.

3.اگر چه کارکرد مخالفین مسلح سوری در عملیات چشمه صلح٬ یک کارکرد نظامی و عبارت از پاکسازی و بیرون راندن نیروهای ی.پ.گ و قسد از شمال سوریه بود٬ اما ماموریت این گروه٬ صبغه سیاسی نیز دارد.

چرا که این افراد٬ در هر حال شهروند سوری هستند و زمانی که اعتراضات جدی به ترکیه صورت بگیرد و ناچار به ترک خاک سوریه گردد٬ افراد مخالف سوری را به عنوان نفوذی های تحت امر خود در شمال سوریه حفظ خواهد نمود و علاوه بر استفاده های اطلاعاتی و دفاعی٬ در مذاکرات بین المللی نیز از توان و نفوذ آنها به عنوان برگ برنده استفاده خواهد نمود.

مضرات مخالفین سوری برای ترکیه

اگر چه در شرایط فعلی٬ استفاده از مخالفین مسلح سوری٬ فواید موقتی برای ترکیه به همراه آورده است، اما تعیین نیست که این فواید تا چه اندازه ماندگار و پایدار خواهد بود. چرا که اولاً نظم و دیسیپلین نظامی و مقررات قضائی ارتشی٬ در گروه به اصطلاح ارتش ملی سوریه وجود ندارد و کنترل اقدامات خودسرانه آنان٬ نه تنها برای فرماندهان٬ بلکه برای ترکیه نیز ناممکن است.

یکی دیگر از مضرات گروه مزبور٬ این است که آنان در شرایط فعلی٬ مانند گروه های پراکنده ای نیستند که هر کدام به شکلی٬ ملزومات غذایی و انفرادی خود را تامین نمایند. حالا٬ آنها درست به اندازه یک ارتش رسمی و حکومتی٬ مصارف و هزینه های ثابت دارند و به کارگیری آنها٬ هزینه سنگینی بر دست دولت ترکیه می گذارد.

با آن که نیروهای ی.پ.گ و قسد از مناطق محل حضور ارتش ترکیه مخالفین سوری خارج شده اند٬ اما به شکلی طبیعی٬ واکنش های منفی مردم علیه این دو نیروی مهاجم ادامه دارد و آنان را همچون اشغال گرانی می بینند که دوقطبی های محلی کُردی - عربی و همچنین ترکی - کُردی را تشدید می نمایند.

تداوم حمایت ترکیه از مخالفین مسلح سوری٬ در آینده٬ مانعی جدی بر سر راه بازگشت آنکارا و دمشق به توافق نامه امنیتی آدانا خواهد بود. همچنین٬ ممکن است در آینده٬ تداوم حضور این نیروها در شمال سوریه٬ در میدان عمل٬ بر روند همکاری های شرکای آستانه نیز تاثیر منفی بگذارد.

در خاتمه باید گفت٬ راهنمایی یکصد هزار نفر نیروی مسلح ضد بشار اسد توسط مقامات نظامی ترکیه٬ دقیقاً به معنی کوشش برای به چالش کشیدن حاکمیت سیاسی و وحدت سیاسی سوریه است و احتمالاً٬ این موضوع در سالیان آینده نیز٬ تبعات و دردسرهای پیدا و پنهانی در منطقه به وجود خواهد آورد و دور از انتظار نیست اگر این نیروهای مسلح در شمال سوریه٬ به خاطر بعضی منافع فردی و گروهی٬ امنیت مرزهای ترکیه و سوریه را نیز به خطر انداخته و به جرایم پنهانی مبادرت ورزند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 9 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: midya0.ir شناسه مطلب: 117

به "گزارش، ترکیه و مضرات و فواید مخالفین مسلح سوری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش، ترکیه و مضرات و فواید مخالفین مسلح سوری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید