پیشنهاد لاریجانی به سران قوا برای محرمانه ماندن اطلاعات مالی مسئولان

به گزارش مجله مدیاپلیر، رئیس مجلس شورای اسلامی در نشست سران قوا مطرح نمود که ساز و کاری برای کد و رمزگذاری بیندیشند تا نمایندگان برای اطلاعاتشان مصونیت داشته باشند.

پیشنهاد لاریجانی به سران قوا برای محرمانه ماندن اطلاعات مالی مسئولان

به گزارش گروه سیاسی مجله مدیاپلیر، اسدالله عباسی سخنگوی هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی درباره آخرین وضعیت رسیدگی به اموال و دارایی های مسئولان به ویژه کنندگان مجلس، گفت: رئیس قوه قضائیه اعلام کرده که مسئولان از جمله کنندگان مجلس بر اساس اصل 143 قانون اساسی اموال و دارایی های خود، همسر و فرزندانشان را اعلام کنند.

سخنگوی هیأت رئیسه مجلس و شورای اسلامی بر همین اساس افزود: قوه قضائیه سامانه ای را طراحی و تنظیم کرده است تا بر این اساس مسئولان در این سامانه اموال و دارایی های خود را به صورت شفاف اعلام کنند.

وی در ادامه در خصوص ساز و کار های لازم برای شفاف سازی اموال و دارایی های کنندگان مجلس، گفت: در خصوص کنندگان ما اعلام آمادگی کردیم که اموال و دارایی هایمان را اعلام خواهیم کرد، اما تا کنون اینگونه بوده است که به صورت کتابچه و مکتوب اموال و دارایی ها اعلام می شد، ولی اکنون اعلام شده در سامانه و به صورت نرم افزاری اعلام شود.

عباسی افزود: با توجه به نگرانی هایی که برخی کارشناسان و کنندگان در خصوص سامانه داشتند مبنی بر اینکه، چون الکترونیکی است و در فضای مجازی احتمال هک یا سرقت اطلاعات و یا اختلال در آن وجود دارد، لذا برای این باید ساز و کاری فراهم شود و برای هر کدام از مسئولان کُدی را در نظر بگیرند تا بر اساس این کد کنندگان اطلاعات خود را تعیین و به روزرسانی کنند. به عنوان مثال کد 12 به همراه پسوورد آن متعلق به فلان کننده یا مسئول است و آن مسئول می داند و بر اساس آن رمزگذاری می کند و تنها شخص مسئول و رئیس قوه قضائیه این کد و رمز را خواهند داشت.

سخنگوی هیأت رئیسه مجلس و شورای اسلامی در ادامه یادآور شد: با توجه به اینکه ما از سوی مجلس برای شفاف سازی اموال و دارایی کنندگان اعلام آمادگی کرده بودیم، اما گفتیم که این ساز و کار را برای کد و رمزگذاری بیندیشند تا کنندگان برای اطلاعاتشان مصونیت داشته باشند.

وی اظهار داشت: در جلسه سران قوا، رئیس مجلس با توجه به صحبت هایی که در هیأت رئیسه داشته ایم و نظرات کنندگان این نظر را مطرح کرد و نهایتاً با موافقت رئیس قوه قضائیه روبرو شد.

عباسی در پایان بیان نمود: احتمالا برای اعلام دارایی های مسئولان زمان بندی می کنند، مثلا می گویند طی یک هفته هر مسئول به صورت فردی در سامانه مربوطه اطلاعات اموال و دارایی های خود را ثبت کند.

گفتنی است، در اجرای قانون رسیدگی به دارایی مقامات، مسئولان و کارگزاران جمهوری اسلامی ایران، مصوب 9 آبان ماه 94 مجمع تشخیص مصلحت نظام و به منظور افزایش اعتماد عمومی مردم به مسئولان جمهوری اسلامی ایران و ارتقاء سلامت اداری، آیین نامه اجرایی قانون رسیدگی به دارایی مقامات، مسئولان و کارگزاران جمهوری اسلامی ایران، در تاریخ 10 دی ماه 94 برای اجرا ابلاغ شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 1 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: midya0.ir شناسه مطلب: 36

به "پیشنهاد لاریجانی به سران قوا برای محرمانه ماندن اطلاعات مالی مسئولان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشنهاد لاریجانی به سران قوا برای محرمانه ماندن اطلاعات مالی مسئولان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید