شرایط کرونا در 16 استان ، افزایش بیش از 40 درصدی مرگ ها در تهران

به گزارش مجله مدیاپلیر، به گفته وزارت بهداشتی ها در 10 استان به اوج کووید-19 رسیده ایم و 6 استان نیز هنوز نشانی از فرایند نزولی ندارند. در عین حال در هفته اخیر در تهران نسبت به هفته ماقبل، افزایش 40.5 درصدی تعداد موارد مرگ و میر ناشی از بیماری را شاهد بوده ایم.

شرایط کرونا در 16 استان ، افزایش بیش از 40 درصدی مرگ ها در تهران

به گزارش خبرنگاران، تا به امروز در جهان 151 میلیون و 506 هزار و 29 مورد ابتلا به کووید-19 شناسایی شده است که از این تعداد سه میلیون و 183 هزار و 901 نفر جان باخته اند و البته 128 میلیون و 795 هزار و 978 نفر بهبود یافته اند.

در کشور ما نیز مجموع بیماران کووید19 به دو میلیون و 516 هزار و 157 نفر رسید و تا به امروز 72 هزار و 90 نفر بر اساس آمارهای رسمی وزارت بهداشت جان شان را از دست داده اند.

در حال حاضر 198 شهر کشور در شرایط قرمز، 157 شهر در شرایط نارنجی، 84 شهر در شرایط زرد و 9 شهر هم در شرایط آبی قرار دارند. در عین حال به گفته دکتر علیرضا رییسی-سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، به دنبال اقدامات اجرا شده، در 25 استان کشور به یک شرایط با ثبات رسیدیم گرچه هنوز میزان بیماری کم نیست، اما فرایند افزایشی متوقف شده که نشانه خوبی است. همچنین در 15 استان فرایند نزولی شروع شده و در 10 استان تقریبا به اوج بیماری رسیدیم و انتظار داریم طی این هفته و هفته آینده از میزان ورودی به بیمارستان ها کاسته شده و فرایند نزولی را طی کنیم.

تهران و 5 استان دیگر احتیاجمند مراقبت بیشتر

در عین حال به گفته وی، 6 استان هنوز فرایند نزولی ندارند و احتیاج است مراقبت بیشتری انجام دهند؛ گرچه بر اساس شواهد این استان ها به قله بیماری نزدیک هستند که با رعایت مناسب پروتکل ها یک هفته پس از آن سیر افزایش یابنده بیماری متوقف خواهد شد. این شش استان شامل استان های تهران، البرز، قزوین، خراسان جنوبی، هرمزگان و سیستان و بلوچستان است که به نظر می رسد طی روزهای آینده احتمالا به اوج بیماری برسند و بعد از آن باید شاهد فرایند نزولی بیماری در این استان ها باشیم.

رییسی همچنین اعلام نموده است که استان های جنوبی کشور بویژه بوشهر، هرمزگان، سیستان و بلوچستان و کرمان با توجه به در معرض خطر بودن در ارتباط با ویروس های جهش یافته بویژه ویروس آفریقای جنوبی باید بیشتر مراعات نمایند.

عبور کشور از قله خیز چهارم سراسری

نمودار بنفش رنگ مجموع تعداد بستری های محتمل/قطعی کرونا به صورت هفتگی را نشان می دهد.

نمودار آبی و قرمز نیز سرعت افزایش (میله قرمز) یا کاهش (میله آبی) بستری هر هفته نسبت به هفته قبل را نشان می دهد. زمانی که فرایند افزایشی باشد سمت راست ترین میله قرمز است. وقتی به قله برسیم ارتفاع میله سمت راست به صفر می رسد. وقتی از قله عبور کنیم میله ها آبی می شوند.

در نمودار زیر نیز محور عمودی نشان دهنده نرخ بروز روزانه یعنی تعداد بستری جدید در هر صدهزارنفر جمعیت است. عدد قرمز نوشته شده در هر استان اختلاف بیشترین و کمترین نرخ بروز در هر 100هزار نفر در 30 روز گذشته را نشان می دهد.

بنابر اعلام مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، تا کنون 889 هزار و 95 نفر دُز اول واکسن کرونا و 211 هزار و 822 نفر نیز دُز دوم را تزریق نموده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به یک میلیون و 100 هزار و 917 دُز رسید.

از تاریخ دوم تا نهم اردیبهشت ماه 1400، بالغ بر 155575 مورد سرپایی مثبت مبتلا به کرونا شناسایی شده اند. همچنین 22994 نفر نیز تعداد بستری های جدید بوده است. در عین حال متاسفانه طی این مدت 2976 نفر جان باخته اند.

بر این اساس طی این مدت کاهش 2درصدی موارد مثبت بستری، افزایش 11.5 درصدی تعداد افراد فوت شده و افزایش حدود 8 درصدی موارد سرپایی مثبت شناسایی شده را نسبت به هفته ماقبل شاهد بوده ایم.

تهران

به گفته وزارت بهداشت، در استان تهران نیز در هفته اخیر تعداد موارد مثبت سرپایی شناسایی شده، 13813 نفر بوده است. همچنین تعداد موارد بستری جدید 4127 نفر و تعداد موارد فوتی نیز 450 نفر بوده است. در هفته اخیر در تهران نسبت به هفته ماقبل، افزایش 18 درصدی موارد مثبت بستری، افزایش 40.5 درصدی تعداد موارد مرگ و میر ناشی از بیماری و افزایش حدود 32 درصدی موارد سرپایی مثبت شناسایی شده را شاهد بوده ایم.

در عین حال در هفته اخیر افزایش موارد بستری و فوت تهران تداوم یافته و بار بسیار بالایی دارد. بروز موارد بستری از متوسط کشور بالاتر رفته و مرگ و میر هم به متوسط کشور نزدیک تر شده است.

همدان

در هفته اخیر کاهش موارد بستری و فوت در این استان مشاهده می گردد، اما بروز موارد بستری و میزان مرگ و میر از متوسط کشور با فاصله زیاد بیشتر است. رتبه استان از نظر بروز همچنان رتبه اول کشور است.

ایلام

در هفته اخیر در ایلام کاهش فرایند بستری و افزایش فوت مشاهده شده است، در این هفته میزان بروز موارد بستری و میزان مرگ و میر از متوسط کشور بیشتر شده است.

کهگیلویه و بویر احمد

در این استان فرایند بستری در هفته اخیر کاهش اما موارد فوت افزایش یافته است. بروز مرگ ومیر از حد متوسط کشور بیشتر است.

سمنان

در این استان هم فرایند بستری کاهش، اما فوت در هفته اخیر افزایش یافته است. میزان بروز موارد بستری استان از متوسط کشور بیشتر و میزان فوت نیز از متوسط کشور بیشتر شده است.

مرکزی

فرایند بستری در هفته اخیر افزایش، اما موارد فوت کاهش یافته است. با این حال بروز موارد بستری و مرگ و میر ناشی از بیماری همچنان از متوسط کشوری بالاتر است.

مازندران

فرایند بستری و موارد فوت در هفته اخیر کاهش را در این استان نشان می دهد. میزان بروز موارد بستری همچنان بالاتر از متوسط کشوری است، اما میزان مرگ و میر استان از متوسط کشور کمتر شده است.

گیلان

فرایند بستری استان در هفته اخیر کاهش و فوت ثابت مانده است. در عین حال بروز موارد بستری و میزان مرگ و میر از متوسط کشوری بالاتر است.

خوزستان

موارد بستری استان در این هفته مجددا افزایش یافته، اما فوت کاهش یافته است. البته همچنان بروز موارد بستری و مرگ و میر استان از متوسط کشوری بالاتر است.

البرز

فرایند افزایش بستری استان در هفته اخیر هم تداوم یافته و فوت نیز افزایش داشته، هرچند که از شتاب آن اندکی کاسته شده است. بروز موارد بستری و میزان مرگ و میر از متوسط کشوری بیشتر است.

قزوین

موارد بستری در هفته اخیر مجددا افزایش یافته، اما فوت کاهش یافته است. بروز موارد بستری و مورتالیتی از متوسط کشور بیشتر است.

خراسان جنوبی

در هفته اخیر افزایش موارد بستری مشاهده می گردد، اما فوت ثابت مانده است. علی رغم افزایش، هنوز میزان بروز موارد بستری و میزان مرگ و میر از حد متوسط کشور کمتر است.

هرمزگان

موارد بستری و فوت استان با شتاب نگران نماینده ای افزایش یافته است، اما بروز موارد بستری میزان مرگ و میر هنوز از متوسط کشوری کمتر است.

سیستان و بلوچستان

در هفته اخیر فرایند بستری با شتاب نگران نماینده ای افزایش یافته و فوت نیز افزایش یافته است. بروز موارد بستری و مورتالیتی هنوز از متوسط کشوری کمتر است.

کرمان

در هفته اخیر فرایند بستری ثابت مانده و موارد فوت اندکی افزایش یافته است. در این استان بروز موارد بستری و میزان مرگ و میر از متوسط کشوری کمتر است.

بوشهر

در این استان فرایند بستری و فوت افزایش یافته است و میزان بروز موارد بستری و میزان فوت در این استان از متوسط کشوری بیشتر شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 11 خرداد 1400 بروزرسانی: 11 خرداد 1400 گردآورنده: midya0.ir شناسه مطلب: 1151

به "شرایط کرونا در 16 استان ، افزایش بیش از 40 درصدی مرگ ها در تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط کرونا در 16 استان ، افزایش بیش از 40 درصدی مرگ ها در تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید