تشدید فعالیت سامانه بارشی در این 11 استان؛ مسافران نوروزی توجه نمایند

به گزارش مجله مدیاپلیر، خبرنگاران :سازمان هواشناسی کشور از تشدید فعالیت سامانه بارشی در 11 استان از جمله تهران اطلاع داد و برای این منطقه ها هشدار سطح نارنجی (آمادگی) صادر کرد.

تشدید فعالیت سامانه بارشی در این 11 استان؛ مسافران نوروزی توجه نمایند

به گزارش تسنیم، بر اساس تحلیل نقشه های همدیدی و آینده نگری سازمان هواشناسی امروز با ورود سامانه بارشی به غرب کشور به تدریج برای کل نوار غربی کشور، دامنه های جنوبی البرز واقع در استان های قزوین، البرز، تهران، منطقه های از استان های بوشهر، فارس، اصفهان و یزد رگبار، رعدوبرق و وزش باد شدید پیش بینی می گردد.

شدت بارش های امروز برای خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، ایلام، لرستان، کرمانشاه و شمال غرب فارس است. امروز در جنوب غرب و غرب کشور کاهش 5 تا 7 درجه ای دما روی می دهد و سامانه بارشی فردا دوشنبه به جز سیستان و بلوچستان در سایر منطقه ها کشور فعال است.

شدت بارش های فردا برای استان های خوزستان، ایلام، کرمانشاه و غرب کردستان است و سه شنبه نیز در بیشتر منطقه ها کشور ابرناکی و بارش پیش بینی شده است.

در روز چهارشنبه فقط برای نیمه شرقی استان های خراسان رضوی، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان رگبار باران و وزش باد پیش بینی می گردد. روز پنجشنبه علاوه بر استان های واقع در شمال غرب با نفوذ جریانات شمالی به سواحل دریای خزر بارش در اردبیل، گیلان و مازندران آغاز می گردد. آدینه در گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی و ارتفاعات البرز بارش پیش بینی شده است.

توصیف سامانه: نفوذ سامانه بارشی

زمان انتها: چهارشنبه 1402/01/09

نوع مخاطره: بارش باران، رعدوبرق، وزش باد شدید موقت، کاهش نسبی دما، در نقاط مستعد تگرگ، در ارتفاعات و نواحی با اقلیم سرد بارش برف

منطقه اثر:

یکشنبه 1402/01/06: آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، زنجان، قزوین، البرز، تهران، قم، مرکزی، همدان، نیمه غربی اصفهان، بوشهر، فارس و اردبیل.

دوشنبه 1402/01/07: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، زنجان، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سمنان، یزد، اصفهان، قم، مرکزی، همدان، کردستان، فارس، بوشهر، کرمان، شمال سیستان و بلوچستان.

سه شنبه 1402/01/08: خوزستان، ایلام، فارس، بوشهر، سمنان، مازندران، گلستان، گیلان، اردبیل، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، قم، تهران، البرز، قزوین، زنجان، کردستان، کرمانشاه، مرکزی، همدان، اصفهان، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد و چهارمحال و بختیاری.

چهارشنبه 1402/01/09: سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، خراسان شمالی، نیمه شرقی سمنان، هرمزگان و کرمان، ارتفاعات آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی.

اثر مخاطره: کاهش دید، احتمال اختلال در ناوگان حمل ونقل جاده ای، ریلی و هوایی، صاعقه، احتمال آب گرفتگی معابر، احتمال جاری شدن روان آب، احتمال طغیان رودخانه ها، در نواحی کوهستانی به ویژه گردنه ها کولاک برف و احتمال آسیب به صنعت کشاورزی، به ویژه در خصوص کاهش دما.

توصیه: اجتناب مطلق از اتراق در بستر و اطراف مسیل ها و احتیاط در گذر از حاشیه رودخانه ها، احتیاط در سفرهای برون شهری، در صورت سفر با خودرو به همراه داشتن تجهیزات لازم از جمله لباس زمستانی و سوخت کافی، احتیاط در فعالیت های کوهنوردی و جابه جایی عشایر، آمادگی دستگاه های اجرایی و امدادی، پاک سازی دهانه پل ها، لایروبی کانال ها و آب روها، در نواحی سردسیر آمادگی برای برف روبی به وسیله دستگاه های مربوطه و پرهیز از انجام هر گونه عملیات کشاورزی، عدم تردد دامداران و عشایر در ارتفاعات و حاشیه رودخانه ها و انتقال نهاده های کشاورزی به مکان های مسقف.

توصیف سامانه: تشدید فعالیت سامانه بارشی

زمان آغاز: یکشنبه 1402/01/06

زمان انتها: سه شنبه 1402/01/08

نوع مخاطره: رگبار و رعدوبرق، بارش تگرگ، وزش باد شدید موقت، کاهش محسوس دما، در نقاط مرتفع و سردسیر بارش برف و کولاک برف

منطقه اثر:

یکشنبه 1402/01/06: خوزستان، ایلام، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، کرمانشاه، جنوب و غرب اصفهان و لرستان.

دوشنبه 1402/01/07: خوزستان، ایلام، کرمانشاه، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، غرب و جنوب اصفهان، شمال غرب فارس، لرستان، قزوین، البرز و تهران.

سه شنبه 1402/01/08: خراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، کرمان، هرمزگان، یزد، جنوب فارس.

اثر مخاطره: لغزندگی جاده ها، کاهش دید، اختلال در ناوگان حمل ونقل جاده ای، ریلی و هوایی، آبگرفتگی معابر، جاری شدن روان آب، طغیان رودخانه ها، در نواحی کوهستانی کولاک برف، صاعقه، رانش زمین و ریزش سنگ در نواحی کوهستانی، خسارت به سازه های موقت به ویژه چادرهای مسافرتی و خسارت به صنعت کشاورزی

توصیه: هنگام سفر با خودرو همراه داشتن تجهیزات لازم و سوخت کافی، عدم اتراق در حاشیه و بستر رودخانه ها و مسیل ها، پرهیز از فعالیت های کوهنوردی، خودداری از چرای دام و عدم تردد عشایر در حاشیه رودخانه ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استحکام سازه های موقت به ویژه چادرهای مسافرتی، لایروبی کانال ها و آب روها در نواحی سردسیر آمادگی برای برف روبی به وسیله دستگاه های مربوطه و پرهیز از انجام هر گونه عملیات کشاورزی، عدم تردد دامداران و عشایر در ارتفاعات و حاشیه رودخانه ها و انتقال نهاده های کشاورزی به مکان های مسقف.

توصیف سامانه: افزایش گرادیان فشاری

زمان آغاز: یکشنبه 1402/01/06

زمان انتها: چهارشنبه 1402/01/09

نوع مخاطره: وزش باد شدید، رخداد تندبادهای لحظه ای و در نواحی مستعد همراه با خیزش گردوخاک

منطقه اثر:

یکشنبه 1402/01/06: خوزستان، ایلام، کرمانشاه و شمال فارس.

دوشنبه 1402/01/07: اصفهان، کرمان، یزد، نیمه شمالی فارس، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی.

سه شنبه 1402/01/08: سیستان و بلوچستان، کرمان، خراسان جنوبی، هرمزگان، فارس و بوشهر.

چهارشنبه 1402/01/09: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، زنجان، اردبیل و قزوین.

اثر مخاطره: در صورت خیزش گردوخاک، کاهش کیفیت هوا، کاهش شعاع دید و اختلال در ناوگان حمل ونقل، احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری از جمله سقوط بنرها و تابلوهای تبلیغاتی، داربست ها و سازه های موقت به ویژه چادرهای مسافرتی و احتمال سقوط اشیا از ارتفاعات و احتمال آسیب به صنعت کشاورزی.

توصیه: اطمینان از استحکام سازه های موقت به ویژه چادرهای مسافرتی، تعطیل و حداقل محدود کردن فعالیت های عمرانی و عدم عبور و مرور و پارک خودرو در حاشیه ساختمان های نیمه کاره و درختان کهنسال.

توصیف سامانه: وزش باد نسبتاً شدید و گاهی شدید، همراه با بارش باران و رعدو برق و افزایش ارتفاع امواج

زمان آغاز: یک شنبه 1402/01/06

زمان انتها: دوشنبه 1402/01/07

نوع مخاطره: افزایش وزش باد نسبتاً شدید و افزایش ارتفاع موج و تلاطم دریا در سواحل استان خوزستان تا 1.5 متر و در سواحل استان بوشهر تا 2 متر، در فراسواحل استان های بوشهر و خوزستان بیش از 2 متر.

منطقه اثر: نواحی ساحلی و دور از ساحل استان های بوشهر و خوزستان، در شمال خلیج فارس.

اثر مخاطره: غرق شدن شناگران ، پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس های صیادی، خسارت به شناورهای سبک، صیادی، تفریحی، نیمه سنگین، اختلال در ورود و خروج شناورها به بندرگاه ها و آسیب به تأسیسات دریایی در سواحل و فراسواحل.

توصیه: ممنوعیت در فعالیت های تفریحی (به ویژه غواصی و شنا)، ممنوعیت در تردد با شناورهای سبک، نیمه سنگین و قایق های صیادی و تفریحی، تمهیدات لازم جهت پیشگیری از هرگونه خسارت، جمع آوری تورهای صیادی و به ویژه اتخاذ تمهیدات لازم جهت فعالیت های تأسیسات دریایی و صنایع فراساحلی در فراسواحل.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 6 فروردین 1402 بروزرسانی: 6 فروردین 1402 گردآورنده: midya0.ir شناسه مطلب: 1741

به "تشدید فعالیت سامانه بارشی در این 11 استان؛ مسافران نوروزی توجه نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشدید فعالیت سامانه بارشی در این 11 استان؛ مسافران نوروزی توجه نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید