تور ارمنستان ارزان: وزرای علوم ایران و ارمنستان بر توسعه همکاری های علمی و فناوری تاکید کردند

به گزارش مجله مدیاپلیر، در پی گفتگوی تلفنی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری کشورمان و وزیر آموزش، علوم، فرهنگ و ورزش ارمنستان، طرفین بر توسعه همکاری های علمی و فناوری متقابل بین دو کشور تأکید کردند.

تور ارمنستان ارزان: وزرای علوم ایران و ارمنستان بر توسعه همکاری های علمی و فناوری تاکید کردند

با ما سفر کنید و با تور ارمنستان ارزان از کشور جذاب همسایه دیدن کنید و شهر زیبای ایروان را ببینید.

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، زلفی گل وزیر علوم کشورمان با همتای ارمنستانی خود تلفنی مصاحبه کردند در شروع این مصاحبهی تصویری با اشاره به اهمیت همکاری علمی بین دو کشور، ضمن تأکید بر اراده جمهوری اسلامی ایران برای توسعه همکاری با کشورهای همسایه از جمله ارمنستان گفت: هرچقدر همکاری های علمی و فناوری میان کشورهای همسایه بیشتر باشد، پیوندهای دوستی و اخوت نیز بین این کشورها افزایش خواهد یافت و از مرزهایی جغرافیایی که دانشمندان عبور نمایند، سربازان رفت و آمد نمی نمایند. به عبارتی دیگر وقتی تبادل علم و دانش و فرهنگ بین دو کشور باشد، دیگر هرگز اختلاف و خصومتی بین آنان به وجود نمی آید.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: همکاری علمی با کشور دوست و برادر ارمنستان، برای ما بسیار اهمیت دارد و اینجانب ضمن دعوت از وزیر آموزش علوم و فرهنگ و ورزش ارمنستان برای حضور در کشور ایران، آمادگی دارم برای توسعه همکاری های علمی به این کشور سفر کنم.

زلفی گل گفت: ایران علاقمند است ضمن تقویت همکاری علمی و فناوری با کشور ارمنستان، دو کشور در یک هم افزایی و یاری به یکدیگر در راستا رشد و پیشرفت علمی قرار بگیرند.

وی با ابراز خوشحالی از آشنایی وزیر آموزش و علوم ارمنستان با شرایط علمی و پژوهشی کشور ایران گفت: جمهوری اسلامی ایران در زمینه تحقیقات علمی و بعلاوه فعالیت های فناورانه جایگاه خوبی در جهان دارد و علاوه بر اینکه از لحاظ فراوریات علمی جز 15 کشور نخست جهان هستیم، از لحاظ فناوری نیز پیشرفت های خوبی داشتیم و هم اکنون حدود 49 پارک علم و فناوری در کشور در زمینه فراوری محصولات دانش بنیان فعالیت می نمایند.

زلفی گل اضافه کرد: بیش از 3 میلیون و 300 هزار دانشجو، 20 میلیون تحصیل نموده دانشگاهی و 80 هزار نفر عضو هیئت علمی در کشور وجود دارد که نشان از پتانسیل بالای علمی و فناوری ایران است و این ظرفیت دست ما را برای تقویت همکاری های علمی با کشورهای همسایه باز می نماید و ما با اتکا به همین سرمایه های علمی علاقمند هستیم که زمینه همکاری دانشمندان ایرانی و ارمنستان فراهم گردد.

وزیر علوم با اشاره به اینکه در زمینه های همکاری اعضای هیئت علمی، تبادل دانشجو، تحقیقات مشترک در موضوعات پژوهشی و فناوری و موضوعات دیگر زمینه های همکاری فراهم است؛ گفت: باید کمیته های مشترک بین دو کشور تفاهم نامه های همکاری را آماده نمایند تا در اولین دیدار حضوری میان وزرای علوم دو کشور به امضا برسد.

زلفی گل با اشاره به اینکه تومانیان وزیر آموزش و علوم ارمنستان از ریاضیدانان مشهور جهان ست، امسال را که به عنوان سال علوم پایه نامگذاری شده است به وی تبریک گفت و گفت: در زمینه رشته های علوم پایه نیز زمینه های همکاری بین دو کشور فراهم است و اینجانب با برگزاری مسابقات علمی بین دانشجویان ایرانی و دانشجویان ارمنستان در رشته های علوم پایه مانند ریاضیات و همچون آن موافق هستم.

زلفی گل با اشاره به اینکه در جمهوری اسلامی ایران دانشگاه های فنی و حرفه ای و جامع علمی کاربردی در زمینه های مهارتی و تربیت تکنسین فعالیت می نمایند گفت: ایجاد شعبه برای استفاده از ظرفیت دانشگاه فنی وحرفه ای و بعلاوه ایجاد پارک علم و فناوری مشترک و اعطای تعدادی بورسیه به دانشجویان ارمنستانی در رشته های دارای اولویت برای این کشور از جمله زمینه هایی است که می تواند در تفاهم نامه همکاری مشترک مورد اشاره قرار بگیرد.

وزیر علوم در خاتمه سخنان خود ضمن تأکید بر اراده جمهوری اسلامی ایران برای همکاری با کشورهای همسایه از جمله ارمنستان گفت: هرچقدر همکاری های علمی و فناوری میان کشورهای همسایه بیشتر باشد پیوندهای دوستی و اخوت نیز بین این کشورها افزایش خواهد یافت.

وارهام تومانیان وزیر آموزش، علوم، فرهنگ و ورزش ارمنستان در این گفت وگوی تلفنی گفت: ارتباطات مترقی و سطح بالا با جمهوری اسلامی ایران برای دولت ارمنستان بسیار حائز اهمیت است، زیرا دانشگاه های ایرانی از جایگاه بالایی در از نظر علمی قرار دارند و دانشگاه های مانند دانشگاه صنعتی شریف در جهان مشهور و زبانزد است.

وی همکاری در زمینه حضور دانشجویان ارمنستان در ایران را یکی از موضوعات همکاری های مشترک دانست و گفت: تعدادی از مسابقات مختلف جهانی در کشور ارمنستان و تعدادی نیز در جمهوری اسلامی ایران برگزار می گردد و ما ضمن استقبال از حضور دانشجویان ایرانی برای شرکت در مسابقات جهانی که در ارمنستان برگزار می گردد مایل هستیم که دانشجویان ارمنستان نیز بتوانند در مسابقات جهانی و المپیادهای علمی که در ایران برگزار می گردد حضور پیدا نمایند و ضمن شرکت در رقابت های علمی با فرهنگ جمهوری اسلامی ایران نیز آشنا گردد.

تومانیان گفت: اطلاع دارد وزیر علوم جمهوری اسلامی ایران از برگزیدگان و نخبگان رشته شیمی در کشور است که سابقه ریاست یکی از دانشگاه های بزرگ این کشور را دارد و ابراز امیدواری کرد که در اولین دیدار حضوری با وی، زمینه های همکاری های بیشتر بین دو کشور به شکل حداکثری فراهم گردد.

وزیر آموزش، علوم، فرهنگ و ورزش ارمنستان ضمن تاکید بر جایگاه بالای جمهوری اسلامی ایران از لحاظ دستاوردهای علمی در جهان گفت: حضور دانشجویان ارمنستانی به شکل اردوهای دانشجویی یا فرصت های مطالعاتی در ایران از جمله زمینه های همکاری دو کشور است و همکاری اساتید و اعضای هیئت علمی کشور نیز می تواند در بستر همکاری های علمی کشور مورد توجه قرار بگیرد.

تومانیان با اشاره به اینکه سی امین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران و ارمنستان را شاهد هستیم گفت: انتظار می رود در امسال با اتکا به تجربیات گذشته همکاری های علمی دو کشور در حد مطلوب و مورد انتظار مسئولان دو کشور افزایش یابد.

وی برگزاری مسابقات جهانی برنامه نویسی در کشور ارمنستان را یکی از نمونه هایی دانست که می تواند موجب افزایش تعاملات علمی کشور و حضور دانشجویان ایرانی برای شرکت در این مسابقات باشد.

وزیر آموزش و علوم کشور ارمنستان از وزیر علوم کشورمان درخواست کرد تا در کمیته همکاری های مشترک میان دو کشور در زمینه موضوع تبادل دانشجو و ارزیابی مدارک دانشگاهی دو کشور آنالیز های لازم صورت گیرد.

لازم به ذکر است حسین سالار آملی، رئیس مرکز همکار ی های علمی بین المللی وزارت علوم نیز در این مصاحبه حضور داشت.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 22 بهمن 1400 بروزرسانی: 22 بهمن 1400 گردآورنده: midya0.ir شناسه مطلب: 1472

به "تور ارمنستان ارزان: وزرای علوم ایران و ارمنستان بر توسعه همکاری های علمی و فناوری تاکید کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور ارمنستان ارزان: وزرای علوم ایران و ارمنستان بر توسعه همکاری های علمی و فناوری تاکید کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید