تحول در تکه دوم پایتخت

به گزارش مجله مدیاپلیر، مدیریت شهری منطقه 2 برای قطع زنجیره شیوع ویروس کرونا و اقدامات پیشگیرانه،

تحول در تکه دوم پایتخت

خبرنگاران-زهرا کریمی: آیین افتتاح پروژه های شهری منطقه این منطقه را با حضور مجازی پیروز حناچی شهردار تهران و همراهی حضوری رسول کشت پور شهردار منطقه 2 و اعضای شورای اسلامی شهر و مدیرعامل شرکت شهر سالم برگزار کرد. مهم ترین پروژه های تکه دوم پایتخت با هدف برطرف مسائل و دغدغه های ساکنان محله های ساکن در منطقه به بهره برداری عموم شهروندان رسید. افتتاح هریک از این پروژه ها با رویکرد ایجاد شرایط مطلوب زیست شهری و ارتقای خدمت رسانی در حوزه های سلامت، فرهنگی، اجتماعی و ورزشی صورت می گیرد. برای آشنایی بیشتر با پروژه ها به معرفی جزئیات هریک از طرح ها پرداخته ایم.

 • نیروگاه کوچک مقیاس (chp) بوستان نهج البلاغه

نیروگاه کوچک مقیاس توسط معاونت فنی و عمران شهرداری منطقه اجرا شده است. این نیروگاه با 2 مولد گازسوز 530 کیلوواتی و در مجموع یک مگاوات برای تأمین برق بوستان نهج البلاغه و همچنین فروش برق مازاد تولیدی راه اندازی شده است.

 • نصب المان نوری نیلوفری در میدان صنعت

یکی از رویدادهای خوب در منطقه 2 نصب 3 المان نوری پیغام رسان در میدان صنعت با قابلیت برنامه ریزی در مناسبت های مختلف سال است. این المان های نوری با طراحی نیلوفری در مناسبت ها با تغییر در نورپردازی زیبایی بصری میدان را افزایش می دهد. المان ها وسط میدان صنعت با اندازه های 8، 9 و 11 متری جانمایی شده اند و قطر دهانه هرکدام از المان ها 4/5، 3/8 و 6 متر است. در طراحی المان ها از لامپ های power led و صفحه های نمایشی با قابلیت نورپردازی مختلف استفاده شده است.

 • پیروز حناچی شهردار تهران تاکید نمود توجه به خلاقیت و پرهیز از تقلید در پروژه های شهری

شهردار تهران با حضور مجازی در مراسم گشایش و بهره برداری از پروژه های شهری منطقه2 بر ضرورت توجه به خلاقیت و پرهیز از تقلید در پروژه های شهری تأکید کرد و گفت: شهرداری تهران یک سازمان اجتماعی است و همه پروژه ها و کارهایی را که در آن انجام می گردد باید از نظر ابعاد مختلف اجتماعی آنالیز کرد؛ در غیراین صورت ممکن است پروژه ها با هزینه های زیاد، اجرا و باعث اتلاف منابع گردد. در شهر نباید همه چیز عمرانی باشد؛ چه بسا پروژه های عظیمی افتتاح شد که تأثیر چندانی در شهر نگذاشت اما پروژه های کوچکی بوده که تأثیرات زیادی در شهر داشته اند. در هفته ای که گذشت، پروژهای را بهره برداری کردیم که عظیم نبود اما به قلمرو عمومی اضافه می کرد و قرار بود در مدیریت قبل، آنجا یک هایپرمال ساخته گردد. اما مردم آنجا دوست داشتند این محل یک تفرجگاه گردد که همین اتفاق هم افتاد. حناچی اضافه کرد: دورهای که در وزارتخانه مسکن و شهربازی و عضو کمیسیون ماده 5 بودم، در سال 1393 شهردار وقت بیان کرد که میزان بازدید از پل طبیعت بیشتر از برج میلاد شده است. من آنجا گفتم که این اتفاق یک پیغام دارد؛ باید خلاقیت و جاذبه را در پروژه ها در نظر بگیریم. ممکن است احتیاج باشد در بعضی تصمیمات تجدیدنظر کنیم و به دنبال ایده های خلاقانه و نه تقلیدی باشیم. اگر صرفاً به دنبال تغییر باشیم، ضرر خواهیم کرد. شهردار تهران گفت: یکی دیگر از پروژه هایی که افتتاح شد، مناسب سازی معابر بود. این پروژه همسو با تحقق شعار تهران؛ شهری برای همه اجرا شد. همه ساکنان و شهروندان این شهر باید بتوانند از همه نقاط شهر استفاده نمایند و این حق آنهاست.

 • تعریض خیابان ذوالفقاری

تملک ملک معارض و طرح تعریض خیابان شهید ذوالفقاری درخواست 25 ساله شهروندان محقق شد و به صورت رسمی به بهره برداری ساکنان خیابان خوشحال رسید. با تملک ملک معارض و تخریب دیوار قدیمی و ساخت دیوار جدید به طول 200 متر و تعریض خیابان به طول 3 متر فضای تردد سواره و 500 مترمربع پیاده راه برای بهبود شرایط عبور و مرور وسایل نقلیه فراهم شد. کاهش زمان توقف و صرفه جویی در مصرف سوخت و کاهش آلودگی هوا از جمله مزایای این طرح به شمار می آید.

 • روکش آسفالت و ساماندهی معابر

روکش آسفالت در 16 مدرسه منطقه با 900 تن آسفالت در مساحتی حدود 6 هزار و 700 مترمربع انجام شد. همچنین تعدادی از معابر و شبکه های عظیمراهی منطقه به صورت مکانیزه آسفالت شد. این اقدامات در 30 معبر از منطقه، انجام و در مجموع از 28 هزار تن آسفالت در مساحتی حدود 180 هزارمترمربع استفاده شد. خیابان های ستارخان، صالحی، فرحزادی، آریافر، مرزداران، 4 و 5 توحید و بلوار دریا از جمله معابر مهم منطقه در این طرح به شمار می آیند.

 • یوسف مزارعی معاون اجتماعی و فرهنگی شهردار منطقه 2/افزایش سرانه های اجتماعی به نفع شهروندان دنبال می گردد

یوسف مزارعی معاون اجتماعی و فرهنگی شهردار منطقه 2 در حاشیه مراسم به خبرنگار خبرنگاران محله گفت: منطقه 2 از مناطق وسیع در غرب تهران است که برای ایجاد زیرساخت های اجتماعی و فرهنگی احتیاج به افزایش فضا و ارتقای سطح کمی و کیفی برای فعالیت های اجتماعی و فرهنگی در همه محله ها دارد. به همین منظور با تأمین بودجه به ساخت سمن سرا در حوزه خدمات اجتماعی، مرکز فرآموز در حوزه سلامت بچه ها، سالن سینما کودک و خانواده در سرای محله بهرود و مراکز کارآفرینی پرداختیم. او اضافه کرد: شیوع ویروس کرونا باعث شده است بعضی مراکز با رعایت پروتکل های بهداشتی با ساعت کار محدود فعالیت نمایند. امیدواریم به زودی بتوانیم از همه مراکز اجتماعی و فرهنگی منطقه مانند سال های پیش برای ارائه خدمت به شهروندان بهره برداری کنیم.

 • رسول کشت پور شهردار منطقه 2/هدف، جلب رضایت شهروندان منطقه است

10 پروژه فرهنگی و تفریحی منطقه 2 با اعتباری بالغ بر 350 میلیارد ریال به صورت ارتباط اینترنتی افتتاح شد و شهردار منطقه 2 درباره لزوم بهره برداری از این پروژه ها گفت: منطقه 2 به دلیل داشتن بوستان ها و امکانات تفریحی از جذابیت گردشگری برخوردار است. بر همین اساس پروژه های تفریحی و فرهنگی با هدف تأمین رضایت شهروندان طراحی و ساخته شده است. شهردار منطقه 2 اضافه کرد: از شروع فعالیت مدیریت شورای پنجم، با کوشش و برنامه ریزی انجام شده 4 سری از پروژه ها در این منطقه افتتاح شد و حالا پنجمین سری نیز آماده بهره برداری است. وی تأکید کرد: پروژه ها براساس احتیاجها و ظرفیت های شناسایی شده در چند بخش فرهنگی، عمرانی، ترافیکی و خدمات شهری طراحی و اجرا شده است.

 • سینمای اختصاصی کودک

این سینما با اکران فیلم کوتاه در روزهای سخت هوای همو داشته باشیم افتتاح شد. فضای سینما 300 مترمربع و با تعداد 110 جایگاه طراحی و ساخته شده است. این سینما با هدف ایجاد محیطی شاد و مفرح برای اکران فیلم های روز در حوزه کودک و نوجوان، اجرای نمایش های موضوعی، کارگاه های تعامل کودک و خانواده در طبقه سوم سرای محله بهرود گشایش یافته است. سینمای اختصاصی کودک با جایگاه کودک، دکور حرفه ای، پرده نمایش، سیستم صوت و تصویر و نور مناسب، کفپوش موکت، اتاق گریم، مبلمان و میز و جایگاه انتظار کودک تجهیز شده است.

 • راه اندازی نخستین مرکز جامع سلامت روان پایتخت

این مرکز در بازار سنتی ستارخان به متراژ 300 مترمربع با هدف توسعه و ارتقای سیاست های سلامت روان، افزایش آگاهی و توانمندسازی آحاد جامعه در زمینه سلامت، بهبود و افزایش کمی و کیفی خدمات پیشگیری از مسائل روانی ـ اجتماعی در جامعه، توسعه منابع در حوزه های سلامت روانی، اجتماعی، اعتیاد و کاهش شیوع بیماری افسردگی راه اندازی شده است.

 • ساخت فضاهای تفریحی در پل معلق آسمان

یکی از جاذبه های گردشگری در منطقه 2 بوستان نهج البلاغه است که با توجه به امکانات تفریحی و رفاهی که اخیراً در آن فراهم شده می تواند انتخاب گردشگران باشد. توسعه امکانات تفریحی و گردشگری منطقه پس از مطالعات انجام شده با مشارکت بخش خصوصی انجام شد. پل معلق آسمان در ارتفاع 65 متری در این بوستان تجربه ای نوین برای قدم زدن بین زمین و آسمان است. روی این پل می توانید چشم اندازی از طراحی بوستان، برج میلاد، کوه های شمالی تهران و برج آزادی داشته باشید. این پل فقط یک پل ساده نیست و بازی های هیجان انگیزی مانند بانجی جامپینگ، راپل، سوئینگ و صعود دارد. همه این بازی ها برای روی پل است و علاقه مندان به صعود نیز می توانند از پایین پل با تجهیزات لازم صعودی ایمن را تجربه نمایند.

 • راه اندازی مرکز فرآموز

مرکز فرآموز در حوزه سلامت برای بچه ها 6 تا 12 سال در بوستان دلاوران برای بهره برداری عموم شهروندان افتتاح شد. این مرکز 150 مترمربع زیربنا دارد و بچه ها می توانند به وسیله بازی های نمایشی و سایر روش های غیرمستقیم مهارت های ارتباطی لازم و کاربردی زندگی را زیر نظر کارشناسان یاد بگیرند.

 • راه اندازی ساختمان سمن سرا

ساختمان سمن سرا با هدف حمایت از سازمان های مردم نهاد، برگزاری گردهمایی های سازمان مردم نهاد و خیّران و فعالیت های داوطلبانه در 2 طبقه و مساحتی بالغ بر 250 مترمربع ساخته شد. این مرکز مجهز به 5 اتاق و 2 سالن کنفرانس همراه با امکانات مورد احتیاج بهداشتی است. سمن سرا در خیابان پاتریس لومومبا به نام غنیمت اژدری از فعالان سازمان های مردم نهاد نامگذاری شد. این مرکز فرصتی برای جلب مشارکت های مردمی در پیشبرد اهداف و برنامه های مدیریت شهری است.

 • راه اندازی مرکز نوآوری و فن آوری شهر هوشمند

این مرکز در سرای محله بهرود در میدان بوعلی در راستای حمایت از شرکت های دانش بنیان، ایده و کسب و کارهای نوآورانه و گروه های استارتاپی فعال در حوزه مدیریت شهری و شهر هوشمند راه اندازی شد. این مرکز با هدف فراهم سازی زیرساخت های مورد احتیاج کارآفرینان و تیم های استارتاپی طراحی شده است و کسب و کارها و ایده های خلاقانه در راستا شتابدهی، سرمایه گذاری و تجاری سازی قرار می گیرند و ارتباط بین سرمایه گذاران ریسک پذیر را با کارآفرینان و صاحبان اپلیکیشن ها ایجاد می نماید.

 • حمید چوبینه مدیرعامل شرکت شهر سالم /نقش سلامت روان در کیفیت زندگی شهروندان

حمید چوبینه مدیرعامل شرکت شهر سالم در این مراسم با توجه به شرایط کرونایی از ضرورت راه اندازی نخستین مرکز جامع سلامت در منطقه 2 گفت و اضافه کرد: سلامت روان در شهرهای شلوغ و مدرنی مانند تهران از اهمیت قابل تأملی برخوردار است و نقش مستقیم در کیفیت زندگی شهروندان دارد. با توجه به شرایط شیوع کرونا اهمیت سلامت روان صدچندان شده است. فعالیت همکاران در این مرکز متمرکز به آموزش، پیگیری و پیشگیری از آسیب های روانی است و از روز نخست شیوع کرونا در کنار خانواده های داغدار و بیماران خدمات لازم و ویژه ارائه شده است.

 • اجرای پروژه های مناسب سازی ساختمان ها، معابر و بوستان های منطقه
 1. بیش از 100 نقطه همسطح سازی گذرگاه عابرپیاده
 2. بیش از 100 نقطه ساخت راستا ویژه معلولان
 3. اجرای 6000 مترمربع مناسب سازی بوستان های منطقه
 4. اجرای 200 مترمربع مناسب سازی اماکن ورزشی
 5. اجرای 5000 مترمربع مناسب سازی ساختمان های اداری
 6. اجرای 16 دستگاه مناسب سازی سرویس بهداشتی
منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 6 آبان 1399 بروزرسانی: 6 آبان 1399 گردآورنده: midya0.ir شناسه مطلب: 729

به "تحول در تکه دوم پایتخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحول در تکه دوم پایتخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید