همه چیز در خصوص رژیم کتوژنیک؛ مزایا، عوارض، انواع و نحوه انجام

به گزارش مجله مدیاپلیر، خبرنگاران | سرویس سلامت - دیگر زمان زجر و گرسنگی برای لاغری به سرانجام رسیده است. رژیم های زیادی وجود دارد که می توانید در راستای کاهش وزن از آن بهره ببرید، ولی در آن احساس سیری کنید. همچنین می توانید بدون محدودیت کمی غذا بخورید و بی وقفه چربی بسوزانید. اگر مقدار زیادی چربی برای سوزاندن دارید باید از رژیم کتوژنیک کلاسیک یا استاندارد بهره ببرید؛ رژیمی که در این مقاله در خصوص همه جوانب آن اطلاعات مفیدی به شما خواهیم داد.

همه چیز در خصوص رژیم کتوژنیک؛ مزایا، عوارض، انواع و نحوه انجام

در صورتی که مطالعه قسمت خاصی از این مطلب مد نظر شماست، با انتخاب عناوین ارائه شده در فهرست موضوعی زیر، به موضوع دلخواه خود برسید.

1. تاریخچه

2. انواع رژیم کتوژنیک

3. چگونه رژیم کتوژنیک بگیریم؟

4. مضرات

5. فواید

6. پاسخ به سوالات متداول

تاریخچه ای در خصوص کشف رژیم کتوژنیک

رژیم کتوژنیک یا کتو در سال 1921 توسط پزشکی آمریکایی به نام راسل وایدلر در دانشگاه مایو کلینیک برای درمان صرع کشف شد. چیزی که باعث کاهش حملات صرع در این رژیم می شد، کاهش قند خون و افزایش کتون بود! اما با کشف دارو های ضد صرع، این رژیم به صورت تدریجی رو به افول گذاشت. امروزه این رژیم نه برای درمان صرع بلکه برای اثرات اعجاب انگیزش در کاهش وزن و چربی بدن شهرت دارد. برخلاف ادعا های افراد سودجو برای کاهش وزن سریع، که با استفاده از آن ها بیشتر افراد به نتیجه دلخواه نمی رسند و یا با عوارض زیادی دست و پنجه نرم می نمایند، این رژیم در تئوری و عمل درست کار می نماید و هیچ ضرری ندارد!

بیشتر بخوانید: 5 دلیل خطرناک بودن لاغری و کاهش وزن سریع

چگونه رژیم کتوژنیک بگیریم؟

ساده ترین توصیه و دستور برای رژیم کتوژنیک این است که مقدار کربوهیدرات موجود در رژیم غذایی شما باید به صفر نزدیک گردد و در عوض مقدار چربی را افزایش داده و مقدار متوسطی از پروتئین مصرف کنید. رژیم کتوژنیک انواع خاصی دارد که بر حسب توانایی و احتیاج می توانید یکی از آن ها را انتخاب کنید.

انواع رژیم کتوژنیک

1. رژیم کتوژنیک کلاسیک

مینی پیترمن متخصص اطفال و همکار راسل وایلدر رژیم کتوژنیک کلاسیک را فرمول بندی و تقسیم کرد. این رژیم سختگیرانه ترین نوع رژیم کتو است که اصطلاحا به آن رژیم 4:1 نیز می گویند. یعنی مقدار چربی 4 برابر مقدار کربوهیدرات است. حتی عده ای پا را فراتر گذاشته و به محاسبه کالری می پردازند، ولی درحالت کلی این رژیم احتیاج به کالری شماری ندارد.

نمونه رژیم کتوژنیک کلاسیک:

 • صبحانه: 3 عدد تخم مرغ کامل + 20 گرم کره + سبزیجات
 • میان وعده: 2 قاشق غذاخوری خامه پر چرب + یک مشت آجیل
 • ناهار: 150 گرم ران مرغ + دو قاشق غذاخوری روغن نارگیل + سبزیجات
 • میان وعده: دو قاشق کره نارگیل
 • شام: 150 گرم فیله گوشت قرمز + 50 گرم کره + سبزیجات

2. رژیم کتوژنیک اصلاح شده

در این نوع رژیم که خود نیز شامل چند رژیم مختلف می گردد، می توان تحت شرایط خاصی مقدار کربوهیدرات و پروتئین را افزایش داد. از انواع این نوع رژیم می توان به رژیم اتکینز، رژیم کرب سایکلینگ، رژیم کتوژنیک دوره ای، رژیک کتوژنیک هدفمند و… اشاره نمود که در ادامه به معرفی دو مورد از این رژیم های اصلاح شده خواهیم پرداخت.

رژیم کتوژنیک اصلاح شده(مخصوص ورزشکاران):

 • صبحانه: 4 عدد تخم مرغ کامل + 50 گرم کره + روغن mct + یک پیمانه کلم بروکلی
 • میان وعده: 4 قاشق غذاخوری خامه پر چرب + یک مشت آجیل
 • ناهار: 200 گرم ران مرغ بدون استخوان + 50 گرم کره + دو قاشق کره نارگیل + یک پیمانه کلم بروکلی
 • قبل از تمرین: 100 گرم برنج
 • بعد از تمرین: 100 گرم برنج + 200 گرم سینه مرغ
 • شام: 200 گرم گوشت قرمز + دو قاشق خامه ترش + دو قاشق روغن نارگیل + یک پیمانه کلم بروکلی

1-2. رژیم کرب سایکلینگ؛ نوعی رژیم کتوژنیک مناسب برای ورزشکاران

اگر مقدار کمی چربی برای سوزاندن دارید یا مایل هستید وزن کنونی خود را حفظ کنید می توانید از انواع رژیم کتوژنیک اصلاح شده به خصوص رژیم کرب سایکلینگ بهره ببرید. این رژیم در واقع یک نوع رژیم کتوژنیک اصلاح شده است که رعایت آن نسبت به رژیم کتوژنیک آسان تر است و اغلب از سوی ورزشکاران و مدل های فیتنس برای کاهش درصد چربی بدن استفاده می گردد.

رژیم کرب سایکلینگ با چرخش کربوهیدرات روز های هفته به روز های کم کربوهیدرات، کربوهیدرات متوسط و پر کربوهیدرات تقسیم می گردد. اگر درصد چربی شما نسبتا زیاد است و قصد سوزاندن مقدار زیادی چربی دارید باید روز های کم کربوهیدرات بیشتر از روز های پر کربوهیدرات در هفته باشد. ولی اگر قصد افزایش سایز عضلانی را دارید باید روز های پر کربوهیدرات بیشتر از روز های کم کربوهیدرات باشد؛ و اگر می خواهید وزن کنونی خود را حفظ کنید باید 3 روز در هفته به روز های کم کربوهیدرات و 3 روز در هفته به روز های پر کربوهیدرات اختصاص پیدا کند و یک روز هفته را هم می توانید برای افراط در غذا های نامناسب اختصاص دهید.

2-2. رژیم اصلاح شده اتکینز

رژیم اتکینز در واقع یک نوع رژیم کتوژنیک اصلاح شده است که تفاوت عمده این دو رژیم در مقدار پروتئین، نوع چربی و اضافه کردن کربوهیدرات است.

در رژیم اتکینز میزان پروتئین نامحدود است، ولی در رژیم کتوژنیک مقدار پروتئین نباید از حد متوسط بالاتر باشد. (1 تا 1.5 گرم به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن) همچنین رژیم اتکینز تفاوتی میان چربی های خوب و بد قائل نیست و شما می توانید بدون محدودیت از فست فود هایی که کربوهیدرات ناچیزی دارند بهره ببرید.

رژیم اتکینز دارای یک فاز سازگاری است که پس از آن می توانید به صورت تدریجی و کم تا حد خاصی کربوهیدرات را به رژیم خودتان اضافه کنید. در مقایسه این دو رژیم باید گفت که رعایت رژیم اتکینز برای افراد آسان تر است، زیرا انتخاب های غذایی متنوع تر و مقدار کربوهیدرات بیشتری از رژیمشان دریافت می نمایند. ولی رژیم کتوژنیک در کاهش وزن بلند مدت بهتر عمل می نماید و عملکرد آن نیز از رژیم اتکینز بهتر است.

رژیم کتوژنیک چگونه کار می نماید؟

بیشتر افراد تصور می نمایند عامل اصلی چاقی و افزایش وزن چربی است، در صورتی که تجربه و تحقیقات نشان دهنده این هستند که دلیل اصلی افزایش وزن قند ها و انسولین هستند. به زبانی ساده این رژیم منبع سوخت بدن را از کربوهیدرات به چربی تغییر می دهد. دو هورمون انسولین و گلوکاگون معین نماینده حالت چربی سازی (ذخیره چربی) یا چربی سوزی شما هستند. افزایش انسولین باعث جلوگیری از چربی سوزی و افزایش چربی بدن می گردد. در رژیم کتوژنیک مقدار انسولین بسیار پایین بوده و مقدار گلوکاگون بیشتر است. بنابراین منطق این رژیم بر یک چیز پایدار است: افزایش تولید اجسام کتونی یا اصطلاحا آغاز حالت کتوز!

اجسام کتونی حاصل متابولیسم و شکسته شدن اسید های چرب در بدن هستند که توسط کبد تولید شده و به عنوان سوخت برای بدن مورد استفاده قرار می گیرد؛ در واقع اجسام کتونی از سه ماده محلول در آب به نام های اسید استواستیک، بتا هیدروکسی بوتریک اسید و استون تشکیل می گردد.

در گذشته تصور بر این بود که تنها راه افزایش کتون گرسنگی طولانی مدت است. اما اکنون می دانیم یک رژیم پر چرب با پروتئین متوسط وکربوهیدرات اندک می تواند تولید کتون در بدن را به طور چشمگیری افزایش دهد.

کتوزیس یا کتوز چیست و چگونه می توان سطح آن را افزایش داد؟

حالت کتوزیس یا کتوز که به معنی آغاز تولید کتون در بدن است، زمانی اتفاق می افتد که گلیکوژن عضلات و کبد تخلیه شده باشد و بدن از شکستن اسید های چرب برای تامین سوخت بدن استفاده کند. موارد بسیاری برای افزایش سطح کتون وجود دارند. برخی از آن ها عبارتند از:

1. کاهش مصرف کربوهیدرات

مصرف کربوهیدرات را روزانه به 20 گرم در روز کاهش دهید؛ در نظر داشته باشید که لازم نیست مصرف فیبر را در رژیم غذایی روزانه خود کاهش دهید. این مورد مهم ترین عامل برای دستیابی به سطح کتوز است.

2. مصرف متعادل پروتئین بطور روزانه

مصرف بیش از حد پروتئین باعث می گردد تا پروتئین اضافی در بدن به گلوکز تبدیل گردد که این موضوع به کاهش کتوز منجر خواهد شد. در صورت امکان سعی کنید به ازای هر یک کیلوگرم از وزن خود، روزانه حدود 1 گرم پروتئین مصرف کنید. به عنوان مثال اگر وزن شما 70 کیلوگرم است، باید حدود 70 گرم پروتئین در روز مصرف کنید. در نظر داشته باشید که شایع ترین اشتباه افراد در عدم دستیابی به کتوز، مصرف بیش از حد پروتئین است.

3. مصرف به اندازه چربی

همین موضوع نشان دهنده تفاوت میان رژیم کتوژنیک و گرسنگی است. زمانی که گرسنه هستید، به شما احساس خستگی دست داده و احتمالا می خواهید رژیم را رها کنید. اما رژیم کتوژنیک پایدار بوده و به شما احساس خوبی خواهد داد. بنابراین به اندازه احتیاج خود غذا بخورید. اگر مدام احساس گرسنگی می کنید، احتمالا باید چربی بیشتری مانند کره و روغن زیتون را به وعده های غذایی خود اضافه کنید.

4. عدم مصرف میان وعده

در صورتی که گرسنه نیستید میان وعده مصرف نکنید؛ در واقع بیش از احتیاج واقعی غذا خوردن و فقط خوردن به خاطر لذت می تواند منجر به کاهش کتوز (تولید کتون در بدن) گردد. با این حال استفاده از میان وعده های رژیم کتوژنیک می تواند این نوع آسیب را به حداقل برساند.

5. استفاده از روزه متناوب

در صورت لزوم می توانید از روزه متناوب بهره ببرید؛ به عنوان مثال صبحانه نخورید و تنها در طی 8 ساعت در روز غذا بخورید و برای 16 ساعت روزه باشید. این امر به افزایش سطح کتون و تسریع کاهش وزن و تغییر در دیابت نوع 2 بسیار یاری می نماید.

6. انجام ورزش

انجام هر نوع فعالیت بدنی می تواند به افزایش سطح کتون یاری کند. اگرچه ورزش برای دستیابی به کتوز یا کتوزیز ضروری نیست، اما می تواند مفید باشد.

7. داشتن خواب کافی

بهتر است حداقل هفت ساعت در شبانه روز استراحت کنید و استرس خود را تحت کنترل داشته باشید. فقدان خواب و هورمون های استرس باعث افزایش سطح قند خون شده و این امر منجر به کاهش کتوز می گردد.

از کجا بفهمیم که در حالت کتوزیس یا کتوز قرار د اریم؟

برای تشخیص کتوزیس راه های متعددی وجود دارد، ولی آسان ترین و معمول ترین نشانه، بوی بد دهان (بوی استون) است. سایر علائم قرار دریافت در حالت توز عبارتند از:

 • خشکی دهان و افزایش تشنگی. اگر به اندازه کافی مایعات و الکترولیت مصرف نکنید، دچار خشکی دهان می شوید. سعی کنید روزانه یک تا دو فنجان آب گوشت مصرف نموده و به اندازه کافی آب بنوشید. همچنین در این شرایط ممکن است، طعم فلز در دهان خود احساس کنید.
 • افزایش ادرار. در اوایل دوره رژیم ممکن است ادرار شما افزایش پیدا کند. همین امر می تواند باعث تشنگی نیز گردد.
 • بروز بویی خاص در بدن. بویی شبیه به میوه یا استون ممکن است از عرق و نفس فرد ایجاد گردد. این حالت اغلب موقت است.
 • کاهش گرسنگی. گرسنگی در بسیاری از افراد به شدت کاهش پیدا می نماید. این حالت به دلیل افزایش توانایی بدن در استفاده از ذخیره های چربی به وجود می آید.
 • افزایش انرژی. پس از چند روز احساس خستگی، بسیاری از افراد به طور چشمگیری نوعی افزایش میزان انرژی را تجربه می نمایند.

مضرات رژیم کتوژنیک

در ابتدای آغاز رژیم، عوارضی مانند کمبود انرژی، سردرد، گیجی، یبوست و بی خوابی برای افراد اتفاق می افتد که به آنفولانزای کتوژنیک معروف است. باید بدانید این عوارض ماندگار نیست و نهایتا پس از دو هفته از بین می رود. بیشتر افرادی که از کمبود انرژی گلایه دارند به اندازه کافی از چربی استفاده نمی نمایند و پیرو باور های قبلی از چربی می ترسند.

با افزایش مقدار مصرف فیبر چه به وسیله مکمل و چه به وسیله غذا می توان از بروز یبوست پیشگیری یا در صورت بروز آن را درمان کرد. همچنین برای تنظیم مجدد خواب می توان از مکمل ملاتونین استفاده کرد.

فواید رژیم کتوژنیک

رژیم کتوژنیک دارای فواید زیادی است؛ از جمله فواید آن می توان به افزایش قدرت و کارایی مغز، کم شدن مقدار کلسترول بد خون، افزایش تستوسترون و هورمون رشد، بهبود سلامتی قلبی و عروقی، افزایش عملکرد فیزیکی بلند مدت (استقامت) و… اشاره نمود. علاوه بر این، PH چربی ها صفر است؛ چربی ها برخلاف پروتئین و کربوهیدرات ها نمی تواند با تولید محصولات جانبی PH بدن را اسیدی نمایند!

اثر ضد سرطان و ضد تومور رژیم کتوژنیک

از انتهای قرن بیستم بحث درمان تومور ها و سرطان با رژیم کتوژنیک مطرح بوده است. این نظر عمدتا به این دلیل است که سلول های سرطان و تومور قادر به استفاده از اجسام کتونی برای تغذیه نیستند در نتیجه این رژیم باعث تحلیل و جلوگیری از رشد در تومور ها می گردد.

رژیم کتوژنیک و دیابت

رژیم کتو از دو راه برای غلبه بر دیابت و پیشگیری از آن به شما یاری می نماید.

1) با افزایش حساسیت گیرنده های انسولین موجب پیشگری و درمان بخش چشم گیری از بیماران می گردد.

2) در صورتی که انسولین در بدن ترشح نگردد با رژیم کتوژنیک به انسولین کمتری احتیاج خواهید داشت.

نکته: افراد مبتلا به دیابت قبل از عمل کردن به دستورات این رژیم با پزشک مشورت نمایند.

در چند دهه گذشته بحث هایی مبنی بر این که این رژیم موجب دیابت می گردد مطرح شده است. ولی در هیچ کدام از تحقیقات موردی از ابتلا به دیابت مشاهده نشد. ولی برای احتیاط می توانید هرماه یک بار یک غذای پرکربوهیدرات مصرف کنید.

پاسخ به سوالات متداول

1. رژیم کتوژنیک برای چه افرادی محدودیت دارد؟

به طور کلی این رژیم برای بچه ها، زنان باردار، زنان شیرده و افراد کهن سال مناسب نیست، زیرا به شدت از رشد کودک جلوگیری می نماید و باعث ضعف مادر در هنگام بارداری وشیردهی می گردد. افراد کهنسال نیز باید برای زندگی سالم و شاد از همه گروه های غذایی استفاده نمایند. همچنین افراد دارای بیماری های عام باید قبل ازهر تغییری در رژیم غذایی خود با پزشک مشورت نمایند.

2. آیا رژیم کتوژنیک باعث اختلال در قاعدگی در زنان می گردد؟

رژیم کتوژنیک در خانم ها در هفته های اول همانند آقایان با کاهش وزن سریعی همراه است. ولی احتمالا در طولانی مدت شانس کاهش وزن کمتری نسبت به آقایان دارند. همچنین رژیم کتو می تواند در سیستم هورمونی زنانه اختلال ایجاد کند و موجب بی نظمی در تخمک گذاری و قاعدگی گردد.

3. آیا در رژیم کتوژنیک می توان وعده تقلبی یا چیت میل داشت؟

اگر شما رژیم کتوژنیک خود را به صورت استاندارد رعایت کنید برای خوردن غذا های نامناسب اشتهای زیادی نخواهید داشت با این حال می توانید یک وعده در هفته را تقلب کنید. بهتر است وعده تقلب قبل یا بعد از تمرین باشد.

4. علت متوقف شدن کاهش وزن یا ثابت ماندن وزن در رژیم کتوژنیک چیست؟

اگر رژیم و فعالیت ورزشی و روزانه خود را مو به مو اجرا می کنید، ولی وزن شما کاهش پیدا نمی نماید می توانید در رژیم غذایی خود کالری شماری را اجرا کنید. با 2500 کالری آغاز کنید و اگر وزن تان ثابت ماند 100، 200 کالری از آن بکاهید. همچنین می توانید یک دوره استراحت کنید یا رژیم خود را بشکنید تا بدن فکر کند دوباره به شرایط قبلی برگشتید! علاوه بر این می توانید از چربی هایی با زنجیره متوسط برای افزایش شدت چربی سوزی بهره ببرید. بیشترین مقدار این چربی ها در روغن و کره نارگیل و چربی های حیوانی وجود دارد.

5. از رژیم کتوژنیک تا چه اندازه می توان انتظار کاهش وزن داشت؟

در هفته اول به دلیل تخلیه کربوهیدرات، آب بدن نیز کاهش می باید. هر گرم کربوهیدرات چهار گرم آب جذب می نماید. در عضلات و کبد یک مرد بالغ که حجم عضلات خوبی دارد به طور متوسط 800 گرم گلیکوژن یافت می گردد. یعنی در صورت آغاز رژیم، کاهش وزن به مقدار 5 کیلوگرم در هفته اول معقول به حساب می آید. ولی از هفته دوم کاهش وزن 800 گرم تا 1 کیلو گرم به صورت هفتگی ایده آل است.

6. آیا مصرف پروتئین در رژیم کتوژنیک نامحدود است؟

خیر، زیرا پروتئین می تواند در فرایند نوگلوکززایی تبدیل به گلوکز گردد که نتیجه آن ترشح انسولین در خون و از بین رفتن حالت کتوزیس است.

7. چه غذایی هایی را نمی توان در رژیم کتوژنیک مصرف کرد؟

به طورکلی هرغذایی که تولید شده یا هر غذایی که دارای قند (کربوهیدرات) باشد. مثل: نان، برنج، سیب زمینی، ماکارونی، قند، لبنیات، میوه جات و…

بیشتر بخوانید: 13 ماده غذایی حاوی کربوهیدرات

8. چه غذا هایی را می توان در رژیم کتوژنیک مصرف کرد؟

گوشت، مرغ، ماهی، تخم مرغ کامل، خامه شیرین نشده، کره، روغن نارگیل و …!

سعی کنید از چربی های حاوی امگا 6 پرهیز کنید، زیرا باعث افزایش التهاب و افزایش ریسک ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی و سرطان می گردد. بهترین نوع چربی برای مصرف روزانه روغن های دارای اسید های چرب امگا 3 و تری گلیسیرید با زنجیره متوسط (MCT) هستند. امگا 3 به وسیله افزایش اثر هورمون لیپتین در مهاراشت ها به طور موثری عمل می نماید. همچنین بدن در زمان مصرف امگا 3 چربی بیشتری می سوزاند. از منابع غنی امگا 3 می توان به گردو، ماهی سالمون و تخم کتان اشاره نمود.

تری گلیسرید با زنجیره متوسط (MCT) می توانند کتون بیشتری در مقایسه با تری گلیسرید هایی با زنجیره بلند تولید نمایند. یعنی می توانید در کنار این چربی ها از پروتئین و کربوهیدرات بیشتری در غذای خود بهره ببرید. همچنین در تحقیقات ارتباط معناداری بین مصرف این نوع چربی ها و کم شدن چربی زیر پوست مشاهده شد. مهم ترین منبع این نوع چربی روغن نارگیل است.

9. آیا استفاده از لبنیات در رژیم کتوژنیک مجاز است؟

جواب این سوال به مقدار قند (لاکتوز) و چربی موجود در آن محصول بستگی دارد، به طور کلی در رژیم کتوژنیک شما باید از مصرف مواد غذایی تولید شده بپرهیزید. این قاعده در خصوص لبنیات تولید شده نیز صدق می نماید. در طول روز می توانید تنها از یک لیوان شیر کامل (شیری که تحت تولید قرار نگرفته باشد)، بهره ببرید. همچنین مصرف لبنیات بدون لاکتوز در صورتی که با بقیه قند ها شیرین نشده باشد بلامانع است.

10. آیا استفاده از میوه ها و سبزیجات در رژیم کتوژنیک مجاز است؟

همان طور که در ابتدا گفته شد عامل اصلی چاقی کربوهیدرات است نه چربی! ولی متهم اصلی در میان کربوهیدرات ها قند فروکتوز است که عمدتا در میوه جات یافت می گردد. این نوع قند رفتار متفاوتی نسبت به سایر قند ها در بدن دارد. فروکتوز نمی تواند باعث ایجاد پیک انسولین در بدن گردد. از طرف دیگر بر خلاف گلوکوز تمایل زیادی برای ذخیره در عضلات و کبد ندارد و به شدت مستعد تبدیل به سلول چربی در بدن است. میوه ها به جز دارا بودن برخی از ویتامین ها مزایای چندانی برای انسان ندارند. تحقیقات مختلف غیر ضروری بودن فروکتوز برای انسان را به اثبات رسانده اند.

بدنه تشکیل دهنده گیاهان سلولز است. سلولز در دستگاه گوارش انسان قابل تجزیه نیست. همانطور که پیش تر گفته شد یبوست، یکی از مضرات رژیم کتوژنیک است که با استفاده از فیبر گیاهان به سادگی قابل درمان است. هر چند که کالری شماری در رژیم کتوژنیک ضرورتی ندارد، ولی اصولا به گیاهان مواد غذایی با کالری منفی می گویند. یعنی علاوه بر اینکه انرژی به بدن نمی رسانند فرایند هضم و دفعشان احتیاجمند انرژی است.

11. آیا با رژیم کتوژنیک می گردد عضله سازی کرد؟

یکی از عواملی که باعث افزایش عضله سازی می گردد هورمون های آنابولیکی (تستوسترون، هورمون رشد و انسولین) هستند. در رژیم کتوژنیک مقدار انسولین نزدیک به صفر است و نبود انسولین ریسک ترشح هورمون کورتیزول را افزایش می دهد. در نتیجه رژیم کتو نسبت به رژیم با کربوهیدرات بالا قدرت عضله سازی کمتری دارد. از طرف دیگر رژیم کتوژنیک مقدار تستوسترون و هورمون رشد را افزایش می دهد که باعث عضله سازی می شوند. در یک نتیجه گیری کلی با رژیم کتوژنیک می توان به صورت معقول عضله سازی کرد، ولی سرعت و مقدار عضله سازی در مقایسه یا رژیم هایی با کربوهیدرات بالا کمتر است.

12. آیا رژیم کتوژنیک باعث عضله سوزی (تحلیل عضلات) می گردد؟

جواب این سوال یک نه قاطع و عظیم است! اجسام کتونی که در اثر رژیم کتوژنیک توسط کبد تولید می شوند، آنتی کاتابولیک هستند و از عضله سوزی جلوگیری می نماید.

13. برای چه مدت می توان رژیم کتوژنیک را ادامه داد؟

اجسام کتونی سوخت اصلی بدن انسان هستند. به همین دلیل استفاده از کتون ها برای بدن به نسبت گلوکز ساده تر است و انسان می تواند تا سرانجام عمر بدون هیچ مسئله ای با این رژیم زندکی کند.

14. آیا رژیم کتوژنیک احتیاج به کالری شماری دارد؟

خیر اصولا در رژیم کتوژنیک بحث کالری شماری مطرح نیست، زیرا مصرف چربی باعث سیر شدن طولانی مدت افراد می گردد و در غیاب انسولین و تعادل سایر هورمون های بدن چربی ساخته نمی گردد. تحقیقات زیادی که در این زمینه انجام شده است نشان می دهد که افراد علی رغم مصرف کالری زیاد در رژیم کتوژنیک همچنان وزن کم نموده اند.

15. آیا در این رژیم می توان از قرص متفورمین استفاده کرد؟

به طور کلی متفورمین حساسیت بدن به انسولین را بالا می برد. باعث کم شدن میزان تولید گلوکز کبد و به طبع آن کاهش جذب گلوکز در بدن می گردد. هدف مکانیسم اثر این دارو با رژیم کتوژنیک تقریبا مشابه است و می تواند باعث کاهش وزن گردد. این دارو باید همراه با وعده های غذایی به مقدار 500 الی 850 مصرف گردد. (قبل ازمصرف با پزشک مشورت کنید.)

16. شاخص گلیسمیک در رژیم کتوژنیک

اصولا در رژیم کتوژنیک کلاسیک کربوهیدراتی مصرف نمی گردد. ولی در رژیم های کتوژنیک اصلاح شده مانند رژیم کرب سایکلینگ بحث شاخص گلیسمیک بحث پیچیده و دامنه دار است. در گذشته باور بر این بود که شاخص گلیسمیک می تواند باعث چاقی گردد، ولی تحقیقات جدید نشان می دهد که شاخص گلیسمیک در افزایش و کاهش وزن بی تاثیر است. ولی ایراد اصلی در مصرف غذا هایی با شاخص گلیسمیک بالا پیک انسولین است! پیک انسولین باعث گرسنگی و ضعف زودهنگام شما می گردد.

جمع بندی

تقریبا با اطمینان خاطر می توان ادعا کرد که پیروی از این رژیم بی خطر بوده و انجام آن نتایج قابل قبولی در کاهش وزن شما به همراه خواهد داشت. اگر به بیماری خاصی مبتلا هستید و قصد دارید این رژیم را در برنامه خود قرار دهید، حتما قبل از آن با پزشک خود مشورت کنید. در صورتی که قبلا از این رژیم استفاده نموده اید و تجربه ای در این خصوص دارید حتما آن را به وسیله ارسال نظر با سایر مخاطبین خبرنگاران به اشتراک بگذارید.

منبع: setare.com
انتشار: 28 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 28 اردیبهشت 1400 گردآورنده: midya0.ir شناسه مطلب: 1126

به "همه چیز در خصوص رژیم کتوژنیک؛ مزایا، عوارض، انواع و نحوه انجام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه چیز در خصوص رژیم کتوژنیک؛ مزایا، عوارض، انواع و نحوه انجام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید