تور ارزان فرانسه: موفقیت محققان در احیای زیستگاه های در حال انقراضکاپاریس، مقابله با ریزگرد با گیاه صادراتی

به گزارش مجله مدیاپلیر، محققان مؤسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال با اجرای یک طرح تحقیقاتی روشی برای احیای زیستگاه گیاه بومی کاپاریس ارائه کردند که به گفته آنها این گیاه علاوه بر مؤثر بودن در طرح های مقابله با ریزگرد دارای خواص گیاهی و صادراتی است.

تور ارزان فرانسه: موفقیت محققان در احیای زیستگاه های در حال انقراضکاپاریس، مقابله با ریزگرد با گیاه صادراتی

با ما همراه باشید و با تور ارزان فرانسه از کشور عشاق دیدن کنید و در شهرهای پاریس، مارسی بگردیم و برج ایفل ، موزه لوور و دیگر جذابیت های این شهر زیبا را ببینیم

صمد مبصر، عضو هیات علمی مؤسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال در گفت وگو با خبرنگاران، کاپاریس را یک گیاه بومی ایران دانست که سال ها است مردم به طور سنتی از غنچه باز نشده و میوه آن مصرف می نمایند و گفت: نتایج تحقیقات صورت گرفته در زمینه این گیاه در جهان نشان می دهد که این گیاه دارای خواص دارویی است، ضمن آنکه تحمل بالایی در برابر خشکی دارد، به گونه ای که این گیاه در منطقه های با بارش های کمتر از 150 میلی متر در سال قادر به رشد و فراوری است.

وی با تاکید بر اینکه این گیاه به علت برداشت های بی رویه در خطر انقراض قرار گرفته است، اظهار کرد: این گیاه به علت دارا بودن ویژگی متحمل به خشکی، در حوزه مبارزه با ریزگردها در منطقه ها جنوبی و حاشیه شهرهای بزرگ مؤثر است.

مبصر، یکی از معایب این گیاه را خواب سنگین بذر آن دانست و در این باره شرح داد: بذر می تواند زنده باشد، ولی جوانه نزند که در چنین شرایطی اصطلاحا گفته می گردد که بذر دارای خواب است.

عضو هیات علمی مؤسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال، خواب سنگین بذر را ناشی از عوامل فیزیولوژی گیاه و یا ژنتیک آن مطرح نمود و ادامه داد: برای آنکه این شرایط فیزیولوژی و یا ژنتیکی این گیاه را حذف کنیم، نیازمند آنالیز های مختلفی هستیم که یا با تیمار گیاه و یا با استفاده از سرما و گرما و یا مواد شیمیایی، خواب سنگین بذر شکسته گردد که بعد از آن بذر می تواند جوانه بزند.

مبصر خاطر نشان کرد: از آنجایی که بذر گیاه کاپاریس دارای خواب سنگین است، برای کشت آن نمی توان به وسیله کشت بذر اقدام کرد؛ از این رو ما پروژه ای را برای شکستن خواب بذر این گیاه و فراوری نشاء آن در مؤسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر اجرایی کردیم که خوشبختانه به نتایج مطلوبی رسیدیم.

مجری طرح با تاکید بر اینکه دانش کسب شده در این زمینه در حال حاضر آماده انتقال به سازمان جنگل ها و مراتع برای استقرار این گیاه در منطقه ها خشک و احیاء زیستگاه های آن و بعلاوه مقابله با ریزگرد قرار گرفته است، یادآور شد: مزایای استفاده از این گیاه نسبت به سایر گیاهان برای مقابله با ریزگرد آن است که این گیاه استقرار بسیار سریعی دارد، به گونه ای که اگر کشت پاییزه گردد، در تابستان سال بعد آماده برداشت است.

وی، گران قیمت بودن محصول این گیاه را از دیگر مزایای آن برشمرد و ادامه داد: از آنجایی که میوه این گیاه در بازار قیمت های مناسبی دارد؛ از این رو کشت آن از سوی کشاورزان می تواند منجر به درآمدزایی برای آنها گردد، ضمن آنکه از قابلیت صادراتی نیز برخوردار است.

مبصر، اضافه نمود: بعلاوه مزارعی که زیر کشت کاپاریس قرار می گیرند، شرایط مناسبی برای فراوری عسل مرغوب فراهم می نمایند؛ چرا که از کاپاریس عسل مرغوبی حاصل خواهد شد.

این محقق ابراز امیدواری کرد که با حمایت بیشتر سازمان جنگل ها و مراتع و در اختیار گذاشتن اراضی بیشتر، گام مؤثری در جهت برطرف خشکی در کشور برداشته گردد، یادآور شد: این گیاه در بیشتر منطقه ها کشور از مغان در شمال غربی تا استان های شمالی، استان های مرکزی کشور و بعلاوه منطقه ها گرمی چون استان خوزستان و سیستان و بلوچستان جزو زیستگاه های این گیاه به شمار می رود.

وی با اشاره به کاهش زیستگاه های این گیاه در کشور، گفت: این گیاه دارای خواص دارویی نیز هست، به گونه ای که در کاهش قند خون مؤثر و حاوی آنتی اکسیدان های قوی است. از آنجایی که این گیاه دارای خواص ضد التهابی است، برای درد مفاصل مؤثر خواهد بود.

عضو هیات علمی مؤسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال یادآور شد: پایلوت کشت نیمه صنعتی این گیاه در یزد، استان فارس و مغان اجرایی شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 2 دی 1400 بروزرسانی: 2 دی 1400 گردآورنده: midya0.ir شناسه مطلب: 1413

به "تور ارزان فرانسه: موفقیت محققان در احیای زیستگاه های در حال انقراضکاپاریس، مقابله با ریزگرد با گیاه صادراتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور ارزان فرانسه: موفقیت محققان در احیای زیستگاه های در حال انقراضکاپاریس، مقابله با ریزگرد با گیاه صادراتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید