قیمت روز مرغ در بازار؛ مرغ 5 نرخی شد!

به گزارش مجله مدیاپلیر، پرواز قیمت مرغ تا 40 هزار تومان نقدها و نگرانی های فراوانی را ایجاد کرده است. عرضه مرغ دولتی در تهران و دیگر شهرها آغار شده است این میزان عرضه جوابگو نیست و نتوانسته است قیمت مرغ را کنترل کند. در همین حال تلاش های دولت برای کنترل مرغ باعث هرج و مرج قیمتی در بازار شده است به نحوی که حالا پنج نرخ برای مرغ وجود دارد.

قیمت روز مرغ در بازار؛ مرغ 5 نرخی شد!

از پروفایل ما وبلاگ حامد دیدن نمایید.

مرغ 15 هزار تومانی همان مرغ منجمد تنظیم بازاری است؛ این مرغ در بعضی از فروشگاه های منتخب شرکت پشتیبانی امور دام، توزیع می شود.

در همین حال شرکت پشتیبانی امور دام اقدام به فروش مرغ گرم با قیمت 18500 تومان در میادین میوه و تره بار می کند که حتی پایین تر از نرخ مصوب کارگروه تنظیم بازار است.

این مرغ فعلا فقط در میادین میوه و تره بار توزیع می شود؛ مردم برای خرید آن صف هایی طولانی تشکیل می دهند و در نهایت به هر فردی بیشتر از سه عدد مرغ به این قیمت فروخته نمی شود. حالا دولت می خواهد عرضه این نوع مرغ را افزایش دهد. البته فعلا در حد وعده است.

مرغ 20400 تومانی همان قیمت مصوب مرغ است که کارگره تنظیم بازار برای فروش مرغ در بازار توسط مرغ فروشی ها معین کرده است اما در حال حاضر این نرخ رعایت نمی شود.

قیمت 23 هزار و 500 تا 24 هزار تومانی قیمتی است که فراهانی رئیس اتاق اصناف تهران برای مرغ گرم اعلام کرده و فروش بالاتر از این نرخ را تخلف دانسته است. این قیمت مرغ هم اینک در هیچ فروشگاهی برای عرضه وجود ندارد!

اما در کنار همه این نرخ ها در بازار آزاد نرخ دیگری برای مرغ وجود دارد که مردم با این نرخ آشنایی بیشتری دارند. قیمت مرغ در بازار بین 30 تا 40 هزار تومان در ورزهای اخیر نوسان داشته است. نرخی که داد بسیاری را در آورده است.

بخوانید:

قیمت مرغ در تهران، مشهد و سایر شهر های ایران؛ چرا مرغ گران شد؟

با این قیمت مرغ سحر هم ناله سر نمی کند

وعده تازه برای عرضه مرغ ارزان

با این حال امروز مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام استان تهران وعده داد توزیع گسترده مرغ گرم در میادین میوه استان تهران به قیمت 18 هزار و 500 تومان شروع شده و در روزهای آینده قیمت سطح شهر هم کاهش خواهد یافت. او از مردم خواست به اندازه خرید کنند و به فکر ذخیره سازی نباشند؛ مرغ به میزان کافی وجود دارد.

سالمی اضافه کرد: شیب صعودی افزایش قیمت مرغ در بازار هم متوقف شده و امروز در سطح شهر هر کیلوگرم مرغ به 32 هزار تومان رسیده و انتظار می رود، در روزهای آینده نیز با اقداماتی که انجام می شود، شدیدا کاهش یابد.

به گفته سالمی این مرغ ها از استان های شاقتصادی به تهران منتقل شده و در سطح استان تهران توزیع می شود.

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام استان تهران اقدام دوم را عرضه گسترده مرغ منجمد بیان نمود و گفت: توزیع مرغ منجمد 3 تا 5 برابر افزایش داده ایم و در حال حاضر 300 تن و در روزهای آینده 500 تن در تهران به قیمت عمده فروشی 14 هزار یا خرده فروشی 15 هزار تومان توزیع می کنیم.

سالمی در عین حال تأکید کرد که قیمت مرغ در میدان بهمن تهران به صورت عمده فروشی به 25 هزار تومان کاهش یافته است.

این مسئول به مردم توصیه کرد که هیچ نگرانی از تأمین مرغ وجود ندارد و عرضه مرغ کیلویی 18 هزار و 500 تومان در میادین میوه و تره بار ادامه دار خواهد بود و به خاطر مسائل کرونا نیاز به ازدحام و شلوغی نیست و همچنین نیازی به ذخیره سازی بیش از اندازه هم وجود ندارد. مردم به اندازه نیاز بخرند و نگران کمبود بازار نباشند.

سالمی در پاسخ به این سؤال که اگر قیمت مرغ در میادین میوه کیلویی 18 هزار و 500 تومان است، چرا در سطح شهر به دو برابر قیمت به فروش می رود، گفت: در روزهای آینده این قیمت متعادل خواهد شد.

وی در عین حال افزایش اخیر قیمت مرغ را کاهش جوجه ریزی در مهرماه بیان نمود که اثرات آن اکنون ظاهر شده است.

اعتراض قالیباف به قیمت مرغ

بحث قیمت مرغ مورد اعتراض مقامات ارشد کشور نیز قرار گرفته است. امروز محمد باقر قالیباف رییس مجلس در نطق پیش از دستور خود در این باره گفت: این روزها گرانی های افسارگسیخته دغدغه اصلی مردم شده است و زندگی را بر مردم سخت کرده و پدران را شرمسار و شرمسار خانواده ها کرده است. گرانی های کمرشکنی که یک روز با تخم مرغ شروع شد و حال به مرغ رسیده است. امروز قیمت مرغ تبدیل به نمادی از ناکارآمدی و ناهماهنگی در اجرا و سیاست گذاری شده است.

او اضافه کردلازم است بخش های مختلف دولت با هماهنگی کامل سریعا نسبت به ساماندهی مجدد بازار کالاهای اساسی به خصوص مرغ اقدام کند و در همین زمینه لازم است کمیسیون کشاورزی مجلس با سرعت و دقت وظیفه نظارتی خود را در این باره انجام و گزارش آن را به مجلس و مردم ارائه کند.

روایت مرغدان از دلیل افزایش قیمت مرغ

در حالیکه مقامات کشور ناهماهنگی و عدم مدیریت درست را عامل اصلی افزایش قیمت مرغ می دانند اما مرغداران دلایل اقتصادی و مدیریتی را موثر می شمارند. حبیب اسدالله نژاد نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران کشور در خصوص کمبود و گرانی مرغ در بازار گفت: از ماه های گذشته توسط کانون انجمن صنفی مرغداران کشور و سایر تشکل ها، برای تامین کامل نهاده های مورد نیاز مرغداران تاکید کردیم که شرایط نهاده های مورد نیاز مرغداران خوب نیست و باید تامین نهاده ها به میزان کافی صورت گیرد.

وی اضافه کرد: اما در نهایت تامین نهاده ها به اندازه کافی صورت نگرفت و شاهد افزایش قیمت مرغ در کشور شدیم.

اسدالله نژاد ادامه داد: طبق آخرین مصوبه دولت قیمت سویا 3200 معین شد، این درحالیست که سویا در بازار 16 هزار تومان شده است و قیمت مصوب ذرت 1850 توان بوده که در بازار به قیمت 3800 تومان به فروش می رسد و چون نهاده ها با قیمت مصوب در بازار نبود مرغدران ناچار به خرید نهاده از بازار شدند و این امر هزینه تولید مرغ را افزایش داد.

وی شرح داد: دولت در انجام تکلیف خود برای تامین نهاده های مرغداران به قیمت مصوب فقط 50 درصد از نهاده مورد نیاز مرغداران را تامین کرد.

اسدالله نژاد اظهار کرد: در تعریف سامانه بازاریاب برای نهاده های مرغداری میزان مورد نیاز را 4 کیلوگرم معین کردند این در حالیست که 4 و نیم کیلوگرم نهاده نیاز مرغداران بود.

وی شرح داد: عملا سهیمه مرغداران به میزان 55 درصد تامین شد و با تاخیر زیاد به دست مرغدارن رسید و زمانی که به دست مرغداران رسید، دوره پرورش مرغ تمام شده بود و این امر انگیزه مرغداران را برای تولید از بین برد.

نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران کشور گفت: این کاهش انگیزه موجب شد که جوجه ریزی کاهش یابد و همچنین سن کشتار مرغ از 48 روز به 43 روز برسد و این امر منجر به کاهش وزن هر مرغ به میزان 350 گرم شد.

وی گفت: همچنین کاهش سن کشتار مرغ منجر شد که خروجی کشتار مرغ از متوسط2800 کیلوگرم به 2400 کیلوگرم برسد.

اسدالله نژاد ادامه داد: افزایش قیمت مرغ دو بخش دارد که یک بخش به دلیل افزایش قیمت تمام شده تولید مرغ است و بخش دیگر حباب است.

وی اضافه کرد: اگر سیاست دستوری این باشد که مرغداران مرغ را به قیمت مصوب بفروشند در غیر اینصورت از تامین نهاده خودداری خواهد شد، منجر به بستن درب واحدهای مرغداری و تعطیلی تولید می شود.

نایب کانون انجمن صنفی مرغداران کشور گفت: در حال حاضر با کمبود نسبی مرغ در بازار روبرو هستیم و این کمبود زمانی رفع خواهد شد، که نهاده ها با قیمت مصوب و میزان کافی در اختیار مرغداران قرار بگیرد.

پشت پرده گرانی مرغ

قیمت مرغ در روز های گذشته دوباره مورد توجه قرار گرفته، چون بعضی منابع گفته اند این محصول این محصول به 35هزار تومان در هر کیلو رسیده است. اواخر هفته گذشته مرغ گرم برای مصرف کننده با قیمتی بین 25 تا 27 هزارتومان عرضه می شد، ولی به یکباره رشد کرد و به 30هزار تومان و حتی بیشتر از آن رسید، اما حقیقت این است که بازار مرغ و قیمت آن از مدت ها پیش دچار نوسان شده است.

به گزارش خبرنگاران، اواخر مهرماه مرغ با قیمت حدود 17هزار تومان به فروش می رسید، اما در ششم آبان آن به بیش از 20 هزار تومان رسید. باوجود تمام وعده ها درباره کاهش قیمت مرغ، شاهد بودیم نرخ مصوب به طور مدام افزایش پیدا می کند. در آخرین به روزرسانی ستاد تنظیم بازار قیمت مصوب مرغ 20 هزار و 400 تومانی ذکر شده، اما فعالان بازار می گویند مصرف کنندگان مجبور هستند برای خرید مرغ حدود 30هزار تومان پول بدهند. در بعضی منابع هم از عدد های 33 هزار تومان و حتی 36 هزار تومان برای فروش مرغ گرم پاک شده سخن به میان آورده اند. کار به جایی رسیده که دوباره موضوعی با عنوان کمپین نخریدن مرغ در فضای مجازی شکل گرفته و در هفت روز گذشته همزمان با موج گرانی مرغ، تعداد جستجو برای این عبارت به شدت افزایش پیدا کرده است.

گرانی مرغ از کی شروع شد؟

به گزارش خبرنگاران، اواخر مهرماه سال جاری یک مقام صنفی گفته بود در صورتی تداوم مسائل پیش روی مرغ داران که منجر به نرسیدن نهاده های دامی و خوراک به دست آن ها می شود، باید منتظر رسیدن قیمت مرغ به کیلویی 40هزار تومان باشیم. در روز های اخیر به نظر می رسد قیمت مرغ به سرعت در حال نزدیک شدن به این هشدار قرمز است. فعالان بازار می گویند قیمت مرغ در بازار به نرخ آزاد، کیلویی 32 هزار تومان است، اما در آخرین جلسه تنظیم بازار مصوب شده حداکثر قیمت در کشتارگاه 28هزارتومان و قیمت آن برای مصرف کننده 28 هزار و 800تومان باشد. در مصوبه ستاد تنظیم بازار آمده فعالان بازار موظف به رعایت قیمت های ابلاغ شده هستند و در صورت پایبند نبودن به این دستور، مجوز جوجه ریزی متخلفات باطل شده و سهیمه نهاده دولتی این واحد ها حذف خواهد شد.

علت افزایش قیمت مرغ

علت گرانی مرغ در بازار از سوی فعالان صنفی به کاهش جوجه ریزی در یک ماه و نیم گذشته و رشد قیمت خوراک مرغ برای تولیدکننده ها ربط دارد. به گفته آن ها در مهرماه سال جاری با توجه به کاهش قیمت جوجه یکروزه، در سطح کشور از نهم تا 19 مهرماه جوجه ای تولید نشد و مرغداری ها جوجه ریزی نداشتند و همین کمبود جوجه، سبب افزایش قیمت مرغ در بازار شده است. چند مقام صنفی در استان های مختلف کشور در گفتگو با رسانه ها تایید کرده اند که در ابتدای مهرماه تمامی مرغداران مادر، به سبب پایین بودن قیمت جوجه، به صورت هماهنگ از تولید جوجه خودداری کرده بودند.

از طرف دیگر گفته شده 50 درصد نهاده توسط مرغدار و از بازار آزاد و 50درصد با نرخ دولتی تهیه می شود که این عامل نیز در افزایش قیمت مرغ موثر بوده؛ این مشکل توسط مرغداران در سراسر کشور گزارش شده است. دبیر کانون مرغداران گوشتی کشور در گفتگو با یک خبرگزاری رسمی اعلام کرده نهاده در بازار نیست و با وجود اینکه گفته می شود نهاده ها از گمرک ترخیص و به مرغداران اختصاص داد شده، اما در مقام عمل مرغداران نمی توانند بخش عمده نیاز خود را به قیمت مصوب تهیه کنند. مرغداران نیمی از نیاز خود را از بازار آزاد و با قیمت های بالایی خریداری می کنند. به عنوان مثال درحالی که قیمت مصوب کنجاله سویا سه هزار و 200 تومان است، در بازار آزاد آن را به قیمت های مختلف نظیر 16 تا 18 هزار تومان و در بعضی از موارد حتی 20 تا 21 هزار تومان خریداری می کنیم. در نتیجه این اتفاق بعضی مرغداری ها فعالیت خود را تعطیل کرده اند و بعضی نیز میزان جوجه ریزی را کاهش داده اند. به گفته پرویز فروغی در حال قیمت هر کیلوگرم مرغ زنده به 23 تا 24 هزار تومان رسیده است.

مسئولان دولتی وعده داده اند پس از پشت سر گذاشتن بحران به وجود آمده که از توقف جوجه ریزی سرچشمه می گیرد، قیمت مرغ کاهش پیدا خواهد کرد و مرغدارانی که مجوز تخلیه می گیرند باید مرغ را به سازمان صنعت، معدن و تجارت با قیمت مصوب تحویل دهند. در جدیدترین وعده برای کاهش قیمت مرغ آمده با بهبود شرایط و انجام جوجه ریزی، حداکثر تا 20روز آینده قیمت مرغ کاهش پیدا کند.

قیمت مرغ در تهران، مشهد و سایر شهر های ایران

قیمت مرغ تازه امروز در بازار تهران حدود 33 هزار و 500 تومان است. ران با کمر کیلویی 29 هزار تومان و ران بی کمر 32 هزار تومان اعلام شده. در بازار تهران که قیمت ها معمولا کمتر است، سینه با کتف را کیلویی 52 هزار تومان می فروشند و نرخ سینه بدون کتف 62 هزار تومان اعلام می شود. جگر مرغ کیلویی 10 هزار تومان، دل مرغ کیلویی 20 هزار تومان، سنگدان مرغ 15 هزار تومان، کتف حدود 35 هزار تومان و بال حدودا کیلویی 40 هزار تومان است. پای مرغ هم کیلویی 10 هزار تومان فروخته می شود. وقتی از بازار بزرگ فاصله بگیریم طبیعتا قیمت ها کمی افزایش پیدا می کنند.

قیمت مرغ در فروشگاه های زنجیره ای و فروشگاه های آنلاین با توجه به عرضه این محصول با بسته بندی ویژه متفاوت است. بسته یک کیلویی گردن 17 هزار تومان قیمت دارد. بسته های نیم کیلویی گوشت مرغ چرخ کرده 40 هزار تومان است. بال و بازو ساده و طعم دار شده را بین 45 تا 47 هزار تومان می فروشند. فروشگاه های زنجیره ای و فروشگاه های آنلاین امروز چهارم آذرماه مغز ران بسته بندی شده را کیلویی 61 هزار تومان، سینه مرغ بی استخوان بسته بندی را بین 67 تا 71 هزار تومان و بسته های دو کیلویی مرغ خرد شده را بین 100 تا 105 هزار تومان عرضه کرده اند.

به گزارش خبرنگاران، قیمت بسته دو کیلویی ران بی پوست حدود 110 هزار تومان، قیمت بسته دو کیلویی ران و سینه بدون پوست و بسته دو کیلویی سینه بدون پوست حدود 113 هزار تومان و بسته دو کیلویی مغز ران بدون پوست 122 هزار تومان است. سینه مرغ بدون استخوان و فیله مرغ فعلا گران ترین انواع گوشت مرغ هستند که هر کیلو از آن ها در بازار حدود 60 هزار تومان عرضه می شود. بسته های دو کیلویی این نوع گوشت مرغ هم در فروشگاه های زنجیره ای و فروشگا های آنلاین حدود 143 هزار تومان قیمت گذاری شده که بعضی ها با اعمال تخفیف آن را 134 هزار تومان می فروشند.

قیمت مرغ تنظیم بازار

به گزارش خبرنگاران، مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور از توزیع مرغ منجمد و گرم در سراسر کشور خبر داده و گفته این اقدام تا رسیدن قیمت مرغ به قیمت مصوب ستاد تنظیم بازار ادامه خواهد داشت. به گفته محمدرضا طلایی در حال حاضر روزانه 300 تُن مرغ گرم با قیمت 18هزار و 500تومان و مرغ منجمد با قیمت 15هزار تومان طبق بدون هیچ محدودیتی در سرارسر کشور، در تمام سازمان ها، اصناف و فروشگاه ها توزیع می شود. توزیع مرغ یخ زده در سراسر کشور طی روز های گذشته حاشیه ساز بوده است. ویدئویی هم از آن منتشر شده که بازدید زیادی داشت. این طور که پیداست مردم به خاطر اختلاف قیمت زیاد و حتی دو برابری مرغ گرم و مرغ یخ زده، برای خرید مرغ در میدان های تره بار شهرداری صف بسته اند آن هم در حالی که دولت به خاطر کرونا شرایط ویژه اعلام کرده است و خیلی اصناف تعطیل هستند. محدودیت رفت وآمد هم در شهر های قرمز اعلام شده، اما مردم با ماسک در صف خرید مرغ تنظیم بازاری با قیمت 15 هزار تومان هستند. از این حاشیه که بگذریم، فعالان بازار می گویند پس از شروع توزیع مرغ توسط شرکت پشتیبانی امور دام، قیمت مرغ در بازار به طور متوسط دو هزار تومان در هر کیلو کاهش داشته است.

منبع: فرارو
انتشار: 5 دی 1399 بروزرسانی: 5 دی 1399 گردآورنده: midya0.ir شناسه مطلب: 854

به "قیمت روز مرغ در بازار؛ مرغ 5 نرخی شد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قیمت روز مرغ در بازار؛ مرغ 5 نرخی شد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید