قطر: درحال میانجیگری میان ایران و آمریکا نیستیم، باید تمایل ایران برای گفت وگو را جدی تر بگیریم

به گزارش مجله مدیاپلیر، وزیر امورخارجه قطر با تاکید بر اینکه کشورش در حال میانجی گری میان ایران و آمریکا نیست، گفت: ما باید ابراز تمایل ایران برای تعامل با منطقه را جدی تری بگیریم.

قطر: درحال میانجیگری میان ایران و آمریکا نیستیم، باید تمایل ایران برای گفت وگو را جدی تر بگیریم

از سفر با تور پاتایا لذت ببرید.

به گزارش خبرنگاران، محمد بن عبدالرحمان آل ثانی وزیر امورخارجه قطر در گفت وگو با شبکه سی ان ان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه قطر در روزهای اخیر همزمان میزبان دختر رئیس جمهور آمریکا و وزیر امورخارجه ایران بوده و اینکه نقش میانجی گری دوحه میان تهران و واشنگتن تا چه اندازه موثر بوده است، ابتدا تاکید نمود که آمریکا متحد مهمی برای قطر است و دو کشور روابط مالی مستحکمی و مهمی با یکدیگر دارند.

وی در ادامه گفت: از طرف دیگر ایران همسایه ماست و ما نمی توانیم این حقیقت را تغییر دهیم که ایران در همسایگی ما واقع شده است و ما در بزرگ ترین میدان گازی خود با آنها مشترک هستیم. ما با سیاست های ایران در منطقه مخالف هستیم اما با آنها گفت وگو می کنیم، چراکه معتقدیم اختلافات تنها به وسیله گفت وگو حل وفصل می گردد.

این مقام قطری اضافه نمود: ما همیشه هر دو طرف را به گفت وگو با یکدیگرتشویق می کنیم زیرا بر این باوریم که این شرایط می تواند در منطقه خلیج (فارس) به همه آسیب بزند. ما در حال میانجی گری میان آنها (تهران و واشنگتن) نیستیم اما همیشه کوشش می کنیم تا با متحدانمان و همسایگان خود گفت وگو کنیم و در کوشش هستیم که همسایگانمان با هم تعامل داشته باشند و با مذاکره، تنش ها را کاهش دهند.

آل ثانی در پاسخ به این سوال که شروع گفت وگو میان تهران و ریاض تا چه اندازه برای منطقه حائز اهمیت است، خاطر نشان کرد: ما قطری ها معتقدیم بسیار مهم است که ما منطقه ای داشته باشیم که به سمت راه چاره حرکت کند زیرا شرایط کنونی منطقه و افزایش تنش با ایران تاثیری مستقیم بر منطقه دارد. این فقط مسئله غرب و آمریکا یا دیگران نیست. ما معتقدیم که باید دور میز بنشینیم و به نگرانی ها در رابطه با ایران و دیگر کشورهای منطقه خلیج (فارس) بپردازیم.

وی همچنین گفت: ما باید معین کنیم که خواستار چه روابطی میان ایران و سایر کشورهای منطقه هستیم. ما می گوییم که باید بر سر یک سری مسائل امنیتی به توافق برسیم و همه باید به آن پایبند باشند. ما باید حوزه هایی که می توانی در آنها همکاری داشته باشیم را مشخص کنیم، چراکه نمی توان جغرافیا را تغییر داد.

وزیر امورخارجه قطر در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا از نظر دوحه امکان وقوع درگیری نظامی در منطقه وجود دارد، گفت: امیدوارم که هیچ درگیری نظامی در این منطقه اتفاق نیفتد. ما خواستار هیچ مناقشه نظامی میان ایران و آمریکا نیستیم. ایران بارها تمایل خود را برای تعامل با کشورهای منطقه نشان داده است و من فکر می کنم که باید در منطقه این ابراز تمایل آنها را جدی تر بگیریم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 12 بهمن 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: midya0.ir شناسه مطلب: 198

به "قطر: درحال میانجیگری میان ایران و آمریکا نیستیم، باید تمایل ایران برای گفت وگو را جدی تر بگیریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قطر: درحال میانجیگری میان ایران و آمریکا نیستیم، باید تمایل ایران برای گفت وگو را جدی تر بگیریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید