دلیل سردرد بچه ها و راه های پیشگیری از آن چیست؟

به گزارش مجله مدیاپلیر، سردرد بچه ها معمولا موقتی و گذراست و احتیاج به درمان خاصی ندارد. اما در صورت بروز سردرد های مزمن و روزانه بایستی حتما به پزشک مراجعه کرد. در ادامه اطلاعات بیشتری پیرامون این موضوع ارائه می گردد.

دلیل سردرد بچه ها و راه های پیشگیری از آن چیست؟
سردرد در میان بچه ها شایع است و معمولا مساله مهمی نیست. همچون بزرگسالان، سردرد در بچه ها هم انواع متفاوتی دارد، مانند میگرن یا سردرد های تنشی. سردرد بچه ها ممکن است به صورت روزانه و مزمن هم باشد.

گاهی اوقات بیماری، عفونت، استرس و اضطراب شدید یا ضربه کوچکی به سر هم می تواند علت سر درد باشد. بایستی به نشانه های سردرد بچه ها توجه کرد و در صورت تشدید یا تکرار آن به پزشک مراجعه کرد. سردرد را می توان با استفاده از دارو های مسکن رایج یا تغییر در شیوه زندگی درمان کرد.

نشانه های سردرد بچه هانشانه های سردرد بچه ها کمی متفاوت با سردرد بزرگسالان است. برای نمونه، سردرد میگرنی در بچه ها کمتر از 4 ساعت طول می کشد و در بزرگسالان حداقل 4 ساعت ادامه دارد.

تفاوت در نشانه ها موجب می گردد، تشخیص نوع سردرد بچه ها سخت گردد. خصوصا در بچه ها کوچکتر که نمی توانند نشانه های سردرد خود را به درستی بیان نمایند، تشخیص پیچیده تر می گردد.

نشانه های اصلی هر یک از انواع سردرد در بچه ها در ادامه آمده است.

میگرنمیگرن در بچه ها موجب حالات زیر می گردد.

سردرد ضربان دار

تشدید درد با فعالیت جسمانی

احساس تهوع

استفراغ

درد های شکمی

حساسیت شدید به نور و صدا

حتی نوزادان هم ممکن است مبتلا به سردرد شوند. کودکی که هنوز نمی تواند صحبت کند، از شدت درد گریه می نماید و سرش را در دستانش می گیرد.

سردرد تنشیسردرد تنشی موجب حالات زیر می گردد.

احساس فشار و سفتی در عضلات سر و گردن

درد غیر ضربان دار، با شدت ملایم تا میانه در هر دو طرف سر

دردی که با فعالیت فیزیکی تشدید نمی گردد.

این نوع سردرد موجب حالت تهوع و استفراغ نمی گردد.

در بچه ها نوپا موجب می گردد که از بازی دست بکشند و تمایل به بیشتر خوابیدن پیدا نمایند. سردرد تنشی معمولا از 30 دقیقه تا چند روز طول می کشد.

سردرد مزمن روزانه (CDH)در صورتی که میگرن یا سردرد تنشی، بیش از 15 روز در ماه طول بکشد، پزشکان آن را سردرد مزمن روزانه می نامند. علت آن ممکن است، عفونت، ضربه به سر یا استفاده زیاد از داروی مسکن باشد.

زمان مراجعه به پزشکبیشتر سردرد ها جدی نیستند، اما اگر نشانه های زیر را در کودکتان دیدید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

کودک به خاطر سردرد از خواب می پرد.

سردرد های کودک تشدید یا تکرار می گردد.

شخصیت و رفتار های کودک تغییر نموده است.

ضربه محکمی به سرش خورده است.

عوارضی مانند استفراغ یا اختلال در دید پیدا نموده است.

سردرد با تب و درد یا خشکی گردن همراه شده است.

علت ابتلا به سردردعوامل زیادی در ابتلا و تشدید سردرد بچه ها موثرند. این عوامل عبارتند از:

بیماری و عفونت. بیماری های رایج مانند: سرماخوردگی، آنفولانزا، عفونت گوش و سینوزیت مهم ترین علت سردرد بچه ها هستند. بیماری های جدی تری مانند مننژیت و آنسفالیت (التهاب مغز) هم موجب سردرد می شوند، اما معمولا با نشانه های دیگری مانند تب و خشکی گردن همراه می شوند.

ضربه به سر. ضربه به سر و ایجاد برآمدگی هم ممکن است باعث سردرد گردد. اگر سردرد کودک پس از ضربه به سر، تشدید شد، بایستی به پزشک مراجعه کنید. معمولا ضربات به سر کوچک و ناچیز هستند، اما در صورت افتادن کودک از ارتفاع یا وارد آمدن ضربه سنگین به سر کودک، بایستی سریعا به پزشک مراجعه کرد.

عوامل احساسی. استرس و اضطراب می توانند باعث سردرد در بچه ها شوند (معمولا این استرس از سوی گروه همسالان، خانواده یا معلمان به کودک وارد می گردد). بچه ها مبتلا به افسردگی هم از سردرد رنج می برند، به خصوص اگر در شناخت و درک احساسات خود (تنهایی و ناراحتی) مشکل داشته باشند.

سابقه ژنتیکی. سردرد، به ویژه میگرن، در خانواده هایی که سابقه ابتلا وجود داشته است، بیشتر دیده می گردد.

بعضی مواد غذایی و نوشیدنی ها. نیترات موجود در گوشت های فرآوری شده (مانند سوسیس، کالباس)، ماده افزودنی MSG در مواد غذایی، کافیین زیاد (در نوشابه، شکلات، قهوه و چای) موجب سردرد می شوند.

مسائل مغزی. تومور های مغزی، آبسه و یا خونریزی مغزی باعث ایجاد فشار در مناطقی از مغز می گردد که منجر به سردرد مزمن و تشدید شونده می گردد. در این موارد نشانه های دیگری مانند اختلال بینایی، سرگیجه و عدم هماهنگی میان اعضای بدن هم دیده می گردد.

عوامل موثر در ابتلا به سردردتمامی بچه ها ممکن است سردرد را تجربه نمایند، اما در موارد زیر بیشتر دیده می گردد.

دختران پس از سن بلوغ

بچه های با سابقه خانوادگی سردرد

نوجوان ها در سنین بالاتر

پیشگیری از سردرد بچه هاروش های زیر می تواند موجب پیشگیری از سردرد بچه ها گردد.

تمرین رفتار های سالم. رفتار هایی که موجب سلامتی بدن می شوند، می توانند از ابتلا به سردرد بچه ها جلوگیری نمایند. رفتار هایی مانند خواب کافی، فعالیت بدنی، خوردن غذا ها و میان وعدههای سالم، نوشیدن 4 تا 8 لیوان آب در روز و اجتناب از مصرف کافیین.

کاهش استرس. استرس و برنامه کاری شلوغ باعث می گردد، تعداد دفعات سردرد افزایش یابد. نسبت به عواملی که موجب استرس بچه ها می گردد، مطلع باشید، عواملی مانند تکالیف سخت درسی و روابط پر تنش با همکلاسی ها. اگر سردرد کودک به علت افسردگی یا اضطراب اوست، بهتر است از یک مشاور یاری بگیرید.

زمان بندی سردرد ها را یادداشت کنید. زمان آغاز و طول مدت سردرد را بطور روزانه بنویسید. اشاره کنید که چه عاملی موجب توقف سردرد شد. نحوه تاثیر دارو ها بر تسکین سردرد کودک را یادداشت کنید. با داشتن این اطلاعات به مرور زمان می توانید نشانه ها و درمان های موثر سردرد کودک خود را بشناسید.

از محرک های سردرد اجتناب کنید. هر نوع غذا و نوشیدنی، مانند نوشیدنی های کافیین دار محرک سردرد هستند. یادداشت سردرد ها به شما یاری می نماید که عوامل محرک را بشناسید و از آن ها اجتناب کنید.

از برنامه پزشک پیروی کنید. اگر سردرد ها شدید و مزمن باشند و فعالیت روزانه کودک را مختل نمایند، ممکن است پزشک دارو های پیشگیرانه تجویز کند. بایستی این دارو ها سر وقت و با دوز معین استفاده شوند یا شدت و تکرار سردرد کودک را کاهش دهند.

منبع: سایت ستاره

منبع: راسخون
انتشار: 13 آبان 1400 بروزرسانی: 13 آبان 1400 گردآورنده: midya0.ir شناسه مطلب: 1360

به "دلیل سردرد بچه ها و راه های پیشگیری از آن چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلیل سردرد بچه ها و راه های پیشگیری از آن چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید