عفونت کلیه ها را جدی بگیرید ، هشدار به آقایان

به گزارش مجله مدیاپلیر، رئیس مرکز تحقیقات بیماری های کلیوی و مجاری ادرار دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی گفت: مردان باید هرگونه تغییر در ادرار شامل احتباس، تکرر ادرار و وجود خون در ادرار را جدی بگیرند.

عفونت کلیه ها را جدی بگیرید ، هشدار به آقایان

به گزارش خبرنگاران از مهر، عباس بصیری، درباره بیماری های کلیوی و موارد مرتبط با آن، از فعالیت کلینیک پیشگیری از سنگ کلیه وابسته به مرکز تحقیقات کلیه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اطلاع داد و اضافه نمود: این کلینیک در کشور و خاورمیانه منحصر به فرد است.

وی با اشاره به حضور متخصصان برجسته اورولوژی و تغذیه در کلینیک پیشگیری از سنگ، گفت: در این کلینیک که در پلی کلینیک بیمارستان شهید دکتر لبافی نژاد قرار گرفته است روزانه 20 بیمار با هدف شناسایی نوع سنگ و کوشش برای جلوگیری از ایجاد مجدد سنگ های کلیوی پذیرش می شوند.

رئیس مرکز تحقیقات بیماری های کلیوی و مجاری ادرار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، گفت: در جهان تنها دو کلینیک پیشگیری از سنگ وجود دارد که یکی درآمریکا و دیگری در اروپا قرار گرفته است.

وی اضافه نمود: در کلینیک پیشگیری از سنگ کلیه، شرایط و علل تشکیل سنگ در بیماران ضمن انجام آزمایشات لازم آنالیز می گردد و در ادامه درمان های لازم به همراه رژیم غذایی، ارائه می گردد.

بصیری با اشاره به اینکه سنگ کلیه به عنوان یکی از مهم ترین عوامل نارسایی کلیه است، گفت: سنگ های کلیوی رسوب مواد معدنی هستند که در یکی از کلیه ها یا هر دوی آنها ایجاد می شوند.

رئیس مرکز تحقیقات بیماری های کلیوی و مجاری ادرار، ادامه داد: سنگ های ریز معمولا در هنگام دفع بسیار دردناک هستند و این درحالی است که سنگ های درشت می توانند سراسر کلیه را درگیر و بدون هیچ نشانه ای با آسیب جدی به کلیه فرد همراه باشند.

وی با تاکید بر این موضوع که در تعداد قابل توجهی از بیماران، سنگ سازی کلیه ارثی بوده و علت خاصی را برای تشکیل آن پیدا نمی کنیم، سابقه بیماری در خانواده و علائم ادراری را یکی از مهم ترین نشانه های آنالیز این بیماری ذکر کرد.

بصیری اضافه نمود: جهت جلوگیری از عود مجدد سنگ باید بیماری زمینه ای را درمان کرد. به بیمار توصیه می گردد که روزانه 2 تا 3 لیتر مایعات بنوشد، چرا که مصرف مایعات زیاد شرط اول درمان انواع سنگ ها و جلوگیری از تشکیل آن است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اضافه نمود: حذف مصرف نمک به طور کلی و به حداقل رساندن مصرف گوشت و تمامی پروتئین های حیوانی نیز از جمله توصیه های دیگر برای جلوگیری از عود این بیماری است.

وی ادامه داد: سنگ سازی در تعداد قابل توجهی از بیماران ارثی بوده بنابراین مراجعه به موقع برای آنالیز و درمان لازم سبب جلوگیری از آسیب دائمی به کلیه می گردد.

بصیری با بیان اینکه بیماری های کلیوی، مجاری ادراری و سنگ کلیه و پروستات شایع ترین مسائل اورولوژی است، گفت: به طور کلی هر کدام از این مسائل 30 درصد بیماریهای اورولوژی کلیه را تشکیل می دهند.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با اشاره به بیماری تنگی لگنچه و تنگی حالب، گفت: این بیماری نوعی بیماری مادرزادی و ژنتیکی است به شکلی که فرد مبتلا سنگینی اطراف کلیه را امری بسیار عادی تلقی می نماید، تنگی لگنچه به مرور زمان باعث متورم شدن کلیه ها می گردد وتخریب کلیه مهمترین و بدترین عارضه این بیماری است.

این فوق تخصص بیماری های کلیوی با بیان اینکه بعضی از موارد بیماری تنگی لگنچه با سونوگرافی های پیشرفته در دوران بارداری قابل تشخیص است، اضافه نمود: با استفاده از روش ابداعی جدید امکان درمان سریع تر و با کمترین درد عارضه تنگی لگنچه رفع می گردد ولازم است کسانی که دارای سابقه ارثی ابتلا به این بیماری هستند به این موضوع توجه نمایند.

وی ادامه داد: عدم درمان افرادی که دچار تنگی مجرای ادراری هستند، در طولانی مدت موجب از بین رفتن قدرت انقباضی مثانه شده و ادرار باقی مانده در مثانه سبب بروز عفونت های مکرر و در نهایت آسیب به کلیه ها می گردد.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، توصیه کرد: سوزش ادرار، قطع و وصل شدن یا چکه کردن ادرار، تب های طولانی، شب ادراری های مکرر و دفع مشکل ادرار می تواند یکی از علائم مهم در عفونت های کلیه و مجاری ادراری باشد و در هر جنس و سنی نیازمند توجه ویژه است.

رئیس مرکز تحقیقات بیماری های کلیوی و مجاری ادرار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با بیان اینکه سرطان پروستات جزو شایع ترین سرطان ها در مردان است، اضافه نمود: امروزه ثابت شده سرطان پروستات جنبه ارثی دارد و آقایان باید هرگونه تغییر در ادرار شامل احتباس تکرر ادرار و وجود خون در ادرار را جدی بگیرند و حتما به پزشک جهت معاینه مراجعه نمایند.

وی در سرانجام اضافه نمود: خانم هایی که به سن یائسگی می رسند نیز باید توجه داشته باشند در این مرحله به دلیل تغییر در میزان فراوری هورمون هایی نظیر استروژن و پرژسترون در ناحیه تناسلی مخاط خشک و چسبنده می گردد و ادرار به درستی تخلیه نمی گردد همین موضوع می تواند باعث نارسایی و عفونت کلیه در زنان گردد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 8 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: midya0.ir شناسه مطلب: 609

به "عفونت کلیه ها را جدی بگیرید ، هشدار به آقایان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عفونت کلیه ها را جدی بگیرید ، هشدار به آقایان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید