شکایت شهرداری تهران از کاخ سعدآباد بابت قطع 15 درخت، پیگیری برای اجرای حکم کمیسیون ماده 7

به گزارش مجله مدیاپلیر، احسان صفایی در خصوص نحوه مواجهه شهرداری منطقه یک با قطع درختان در مجموعه سعدآباد گفت: کارشناسان ما بعد از آنالیز محوطه کاخ سعدآباد تعداد 15 درخت قطع شده را از روی شرایط شناسایی کردند چرا که در آن محوطه تعدادی از درختان نیز تنه شان قطع نشده بود؛ بلکه سر درخت و تاج درخت خشک شده را قطع نموده بودند، که ما این موارد را جزو قطع درخت محاسبه نمی کنیم و البته همین موارد هم باید با هماهنگی باشد، اما جزو قطع درخت محسوب نمی گردد و آنچه که مربوط به قطع محاسبه می گردد، تعداد 15 اصله درخت قطع شده بود.

شکایت شهرداری تهران از کاخ سعدآباد بابت قطع 15 درخت، پیگیری برای اجرای حکم کمیسیون ماده 7

وی با بیان اینکه بیشتر درخت ها دچار آفت سوسک پوست خوار شده بودند که این آفت در تهران مخصوصا برای درختان چنار و کاج رایج است، گفت: بازدید کارشناسان از تنه های به جا مانده نشان می دهد که درخت ها سبز نبوده و خشک بودند و بیشترا نیز دچار این آفت شده بودند و دومین مورد اینکه در کنار معبر قطع شدند و درختان داخل مجتمع یا جای سربسته نبودند که با هدف خاصی قطع شده باشند؛ اما با همه این موارد قطع هرگونه درخت بدون مجوز شهرداری و ثبت در سامانه نهال کمیسیون ماده هفت، حتی با وجود خشکی درخت و آفت زدگی، خلاف است و باید مراحل اداری قطع درخت به وسیله کمیسیون ماده 7 طی گردد.

به گفته وی، این در حالیست که دوستانمان در مجموعه سعدآباد به علت اینکه در سنوات گذشته به هر علتی اینکار و روال را انجام نداده بودند و همکاران ما نیز پیگیری ننموده بودند این بار نیز بدون هماهنگی با شهرداری تهران اقدام به حذف درختان خشک کردند.

معاون خدمات شهری شهرداری منطقه یک با تأکید بر اینکه شهرداری منطقه، سه اقدام در خصوص این واقعه انجام داده است، در تشریح اقدامات گفت: اولین اقدام مکاتبه کتبی و اخطار کتبی به تمام موزه های سطح منطقه و موزه سعدآباد داده شد که هرگونه اقدام در خصوص درختان اعم از خشکه زنی، هرس و... باید با اخذ مجوز کتبی شهرداری باشد، در غیر اینصورت برخورد قانونی خواهد شد و دومین اقدام این بود که پرونده 15 درخت شناسایی شده در کاخ سعدآباد را به کمیسیون ماده 7 ارسال کردیم تا براساس نوع درخت و بن درختان، محل کاشت و... جریمه برای مالک که میراث فرهنگی است در نظر بگیرند که بعد از معین شدن رقم جریمه، این موضوع به مدیریت سعدآباد اعلام می گردد. ضمن اینکه این اقدام کمیسیون ماده 7 برای هر اقدامی در خصوص درختان، انجام می گردد که به وسیله اداره حقوقی شهرداری تهران از مجموعه سعدآباد بابت اینکه این چند درخت خشک شده و چرا بدون هماهنگی قطع شده، شکایت به عمل آمد.

صفایی با تاکید بر اینکه وجه نقدی جریمه برای ما مهم نیست چراکه در مجموعه سعدآباد چند ده هزار درخت مختلف با قالب پوشش درخت چنار دارد و برای ما حفظ این لکه سبز در شمال تهران مهم است و در کمیسیون ماده 7 نیز رأی کاشت درخت برای این مجموعه خواهیم گرفت، تاکید نمود: هرچند که مجموعه سعدآباد به ما اعلام کردند که درختان چنار با بن 50 برای کاشت هم خریداری نموده اند اما نگهداری هم مهم است.

وی در پاسخ به این سوال که چرا مجموعه سعدآباد نسبت به قطع درخت اقدام کرد؟ گفت: طبق گفته مسئولان مجموعه سعدآباد، مجموعه کاخ گلستان، سعدآباد و نیاوران یک پیمانکار نگهداری فضای سبز دارد که با میراث فرهنگی قرارداد دارد و این دوستان از آنجایی که در سنوات گذشته درخت خشک شده را می بریدند و هیچ گاه نیز به وسیله شهرداری اقدام به اخذ مجوز اقدام نمی کردند، به گمان خودشان این بار نیز احتیاج به اخذ مجوز نداشتند و به همین علت نیز کارشناسان پیمانکار فضای سبز نسبت به خشک بودن درخت نظر داده و آنها هم درخت را قطع کردند.

معاون شهرداری منطقه یک در خصوص زمان ورود کارشناسان فضای سبز منطقه به مجموعه کاخ گفت: روز پنجشنبه این قطع معین شد و همکاران ما ظهر آدینه داخل مجموعه شدند و دوستانمان در کاخ سعدآباد نیز در این فاصله در حال رایزنی با مجموعه بالادستی خود بودند و خیلی ممانعت و سخت گیری نکردند.

وی در خصوص بن درختان قطع شده نیز با بیان اینکه در میان درختان قطع شده از بن 60 سانتی متر تا یک متر بوده است، در خصوص اندازه جریمه قطع درختان گفت: جریمه قطع درخت فرق دارد مثلا جریمه قطع درخت چنار در شمیرانات با منطقه ها دیگر تهران فرق دارد و سنگین تر است چراکه هویت منطقه شمیرانات، درخت چنار است و قطع درخت چنار در مکان های مختلف با کاربری های مختلف، فرق دارد و رأی نهایی با نظر اعضای کمیسیون ماده 7 معین می گردد که معمولا جریمه نقدی و کاشت مجدد صادر می گردد که ما در شهرداری منطقه قطعا پیگیر اجرای این حکم خواهیم بود.

منبع: گردشبان
انتشار: 5 آذر 1402 بروزرسانی: 5 آذر 1402 گردآورنده: midya0.ir شناسه مطلب: 1816

به "شکایت شهرداری تهران از کاخ سعدآباد بابت قطع 15 درخت، پیگیری برای اجرای حکم کمیسیون ماده 7" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شکایت شهرداری تهران از کاخ سعدآباد بابت قطع 15 درخت، پیگیری برای اجرای حکم کمیسیون ماده 7"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید