درخواست روسیه برای استفاده از ارزهای ملی در مبادلات تجاری گروه بریکس

به گزارش مجله مدیاپلیر، روسیه در دیدار با وزرای گروه بریکس خواستار استفاده از ارز های ملی برای واردات و صادرات، یکپارچه کردن سیستم ها و کارت های پرداخت و ایجاد یک سیستم پیام دهی مالی مخصوص به این گروه شد.

درخواست روسیه برای استفاده از ارزهای ملی در مبادلات تجاری گروه بریکس

به گزارش گروه مالی خبرنگاران به نقل از رویترز، روسیه که تحت تاثیر تحریم های غربی قرار گرفته است، از گروه قدرت های مالی در حال ظهور (بریکس) خواسته استفاده از ارز های ملی و سیستم پرداخت یکپارچه خود را توسعه دهند.

تحریم های غربی دسترسی روسیه به سیستم مالی دنیای و حدود نیمی از ذخایر طلا و ارز خارجی آن را که در اوایل آوریل به 606.5 میلیارد دلار می رسید قطع کرده است.

آنتون سیلوانوف، وزیر دارایی روسیه در روز جمعه در دیداری با وزرای بریکس که شامل برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی می شوند گفت شرایط اقتصاد دنیا به خاطر تحریم ها بدتر شده است.

سیلوانوف گفت تحریم های نو ساختار سیستم پولی و مالی بین الملل را که براساس دلار آمریکا پایه گذاری شده، خراب کرده است.

وی ادامه داد: این شرایط باعث می شود فعالیت خود در زمینه های مختلف را تسریع کنیم، زمینه هایی مانند: استفاده از ارز های ملی برای واردات و صادرات، یکپارچه کردن سیستم ها و کارت های پرداخت، ایجاد یک سیستم پیام دهی مالی مخصوص به خود و پایه گذاری یک آژانس اعتبارسنجی مستقل برای بریکس.

کارت های پرداخت بین المللی ویزا و مسترکارت فعالیت خود در روسیه را در اوایل ماه مارس معلق کردند و بزرگ ترین بانک های این کشور دسترسی خود به سیستم پیام دهی بانکداری سوئیفت را از دست داده اند.

روسیه سیستم پیام دهی بانکی مخصوص به خود را با عنوان SPFS برای جایگزینی سوئیفت ایجاد کرده است. سیستم پرداخت کارتی روسیه باعنوان میر هم فعالیت خود را از 2015 آغاز کرده است.

این ها بخشی از تلاش های مسکو برای ایجاد ابزار های مالی داخلی مشابه با ابزار های غربی است تا کشور را در برابر افزایش تحریم ها علیه مسکو محافظت کند. وزیر دارایی روسیه گفت وزرای بریکس بر اهمیت همکاری در تلاش برای ثبات شرایط اقتصاد فعلی تاکید دارند.

سیلوانوف گفت: بحران فعلی از طریق بشر ایجاد شده و کشور های بریکس تمام ابزار های لازم برای کاهش پیامد های این بحران برای اقتصاد های خود و در کل، برای اقتصاد دنیا را دارند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 30 خرداد 1401 بروزرسانی: 30 خرداد 1401 گردآورنده: midya0.ir شناسه مطلب: 1587

به "درخواست روسیه برای استفاده از ارزهای ملی در مبادلات تجاری گروه بریکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخواست روسیه برای استفاده از ارزهای ملی در مبادلات تجاری گروه بریکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید