حریرچی: ایمنی جمعی در مورد کرونا امکان پذیر نیست

به گزارش مجله مدیاپلیر، معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ایمنی جمعی یا جمعیتی یا گله ای به قدری ترویج یافت که انگلیس و برخی کشور های دیگر از جمله سوئد به صورت جدی به سمت ایمنی گله ای حرکت کردند، اما مشخص شد که در مورد ویروس کرونا، امکان ایمنی گله ای با توجه به انتشار بیماری وجود ندارد و حتما باید موضوع دارو یا واکسن مورد نظر قرار گیرد.

حریرچی: ایمنی جمعی در مورد کرونا امکان پذیر نیست

به گزارش ایرنا، ایرج حریرچی روز دوشنبه در جشنواره تبلیغات و روابط عمومی ایران اضافه نمود: در حال حاضر مسائل ما در مقابله با کرونا، موضوع اطلاعات نیست بلکه عملکرد و عدم وفاداری مردم به یافته ها و دانسته های خودشان است. اگر مردم به دانسته های خود و آنچه یاد گرفته اند عمل کنند، قسمت عمده ای از مسائل در مورد ویروس کرونا برطرف می شود.

وی ادامه داد: در سیر یک عملکرد معقول، از دانش به بینش می رسیم و بعد عملکرد شکل می گیرد. برای مثال، در جامعه هیچ کس از مضرات مصرف سیگار ناآگاه نیست و خیلی از مردم نیز به مضرات سیگار اذعان دارند، اما درصد قابل توجهی از آن ها مصرف کننده دخانیات هستند و این یعنی سیر معقول دانش، بینش و عملکرد شکل نگرفته است.

معاون کل وزارت بهداشت بیان نمود: در مواقعی مانند وقوع یک همه گیری ممکن است با اطلاعات نادرست و کذب روبه رو شویم که تصمیم گیری یا استنتاج نتیجه را با مشکل روبرو می کند که در حال حاضر نیز با چنین وضعیتی روبه رو هستیم.

عدم تاثیر تامی فلو و هیدروکسی کلروکین بر کرونا

حریرچی گفت: ثابت شده که اطلاعات درست و علمی مقطعی ما و دنیا در طول زمان تغییر می کند. در مورد ویروس کرونا در حال سپری کردن واحد درسی هستیم که در هیچ دانشگاهی تدریس و ارائه نشده است. در مقطع اول کرونا، دارو هایی مانند تامی فلو و هیدروکسی کلروکین خیلی معروف شد و در پروتکل های بین المللی و حتی سازمان دنیای بهداشت نیز وارد شد و قرص تامی فلو که قیمت آن حدود 10 تا 20 هزار تومان بود، به یک میلیون و چند صد هزار تومانی هم رسید، اما اکنون ثابت شده که تامی فلو هیچ تاثیری ندارد و قرص کلروکین هم نه تنها تاثیری ندارد بلکه اثرات مضر نیز در آریتمی قلبی دارد و میزان کشندگی آن در بیمارانی که این دارو را مصرف کرده اند، بیش از بیمارانی بوده که این دارو را مصرف نکرده اند.

وی اضافه نمود: من در اسفند ماه مبتلا به کرونا شدم و در آن زمان نیز دو داروی کلروکین و تامی فلو که در پروتکل درمانی کشور بود را مصرف کردم، اما امروز این دو دارو و یا برخی دارو های گران قیمت دیگری که جدیدا مطرح و بعد ثابت شده که در درمان کرونا هیچ تاثیری ندارد، از رژیم های درمانی کرونا خارج شده است. یکی از خصوصیات علم، ابطال پذیری آن است که امکان دارد بعد ها باطل شود، اما برخی اوقات، موضوع شیادی، سوء استفاده علمی یا نادانی مطرح می شود.

بیش از 95 درصد مبتلایان بهبود می یابند

معاون کل وزارت بهداشت اظهار کرد: در مورد ویروس کرونا بیش از 95 درصد از افرادی که علامت دار یا مبتلا شدند، بدون هیچ اقدامی بهبود یافته و 90 درصد از بیمارانی که بستری می شوند بهبود پیدا می کنند و در این شرایط ممکن است راه سوء استفاده و شیادی باز شود، زیرا بیشتر افرادی که علائم کرونا دارند، بهبود پیدا می کنند؛ بنابراین این بیماران هر دارویی که مصرف کنند، در بیش از 90 درصد موارد، چون بهبود پیدا می کنند، گمان می کنند که دارو موثر واقع شده است.

حریرچی ادامه داد: گاهی در سطوح علمی هم شاهد نادانی برخی افراد هستیم و بدون اینکه از روش مناسب علمی و کارآزمایی بالینی حیوانی و انسانی گذشته باشد، دارویی را به عنوان داروی موثر بر کرونا مطرح و ادعا می کنند که این دارو تا به امروز 5 یا 10 نفر از بیماران را درمان کرده است. حتی در مورد ماهیت ویروس و تاثیر آن، در فضا های علمی دچار اختلاف نظر بودیم.

وی اضافه نمود: در ماه های گذشته، خیلی ها در دنیا می گفتند که نیم کره شمالی در فصل تابستان با کاهش بیماری روبرو خواهد شد، اما در کشور هایی مانند ایران، آمریکا و برزیل و حتی در هوای سرد 90 کشور دیگر، بیماری به شدت در حال افزایش است؛ بنابراین اطلاعات نادرست می تواند مردم و سیاستگذاران را در تصمیم گیری دچار اشتباه کند.

راهنمایی برای استفاده مردم از اطلاعات درست کرونایی

معاون وزیر بهداشت گفت: باید مردم را به اطلاعات درستی که منجر به تغییر رفتار مناسب می شود، راهنمایی کنیم و اینکه بخواهیم به مردم اطلاعات متعددی بدهیم، صرفا به خاطر توجه به یک رسانه هیچ فایده ای ندارد. گاهی خبر خوب، خبر بد و منفی است و خیلی ها مشتری این گونه خبر ها هستند. در حال حاضر نیاز به ایجاد آرامش و ترس آگاهانه در جامعه داریم که منجر به تغییر رفتار شود.

وی اضافه نمود: نیازی نیست که مردم در مورد خاصیت ژنتیک یا آنتی ژنی یا میزان عمر ویروس کرونا اطلاعات خیلی زیادی داشته باشند، بلکه انتظار داریم مردم چند رفتار صحیح را رعایت کنند؛ ماسک بزنند، دست های خود را به طور مرتب بشویند، فاصله گذاری فیزیکی را رعایت کنند و برای خود و اعضای خانواده شان، زندگی سالم و مناسبی را فراهم کنند.

منبع: فرارو
انتشار: 29 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: midya0.ir شناسه مطلب: 652

به "حریرچی: ایمنی جمعی در مورد کرونا امکان پذیر نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حریرچی: ایمنی جمعی در مورد کرونا امکان پذیر نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید