کرونا رهبری اقتصاد دنیا را تغییر می&zwnjدهد

به گزارش مجله مدیاپلیر، گروه دنیا، آنگلا مرکل در اجلاس دیجیتال دولت فدرال آلمان، با اشاره به احیای مالی در کشورهایی مثل چین و کره جنوبی، بیان کرد، ویروس کرونا می تواند توازن مالی دنیا را به نفع آسیا تغییر دهد.

کرونا رهبری اقتصاد دنیا را تغییر می&zwnjدهد

به گزارش خبرگزاری رویترز، صدراعظم آلمان پس از اظهارات وزیر بهداشت این کشور که اطلاع داد کار واکسیناسیون آلمانی ها از ژانویه آغاز خواهد شد، با ستایش مردم چین و کره جنوبی که با ماسک و پیروی از قوانین قرنطینه بدون کوچک ترین اعتراضی به دولت های خود یاری کردند تا با کرونا جنگیده و آن را شکست دهند، گفت: همه گیری کرونا آسیب اقتصادی زیادی به ما زد. من معتقدم، اینگونه اقدامات باعث پیشبرد مبارزه با کرونا می گردد. وی با این حال تأکید کرد: ما نمی خواهیم مانند چین دست به کنترل مردم خود بزنیم یا آنها را مجبور به این اقدامات کنیم. اما معتقدیم که آلمانی ها باید متناسب با پیشرفت های فناوری خود کوشش نمایند.

آنگلا مرکل درحالی آینده اقتصاد جهان را در دستان آسیا پیش بینی کرد که ماه گذشته پلیس آلمان برای پراکنده کردن هزاران معترض خشمگین از ادامه تعطیلی های کرونایی در برلین به خودروهای آب پاش و اسپری فلفل متوسل شد. آلمان به دلیل واکنش به اولین موج ویروس کرونا در بهار امسال مورد ستایش گسترده ای در جهان و خود این کشور نهاده شد، اما با آغاز موج دوم کرونا در اروپا و از جمله آلمان که از ماه گذشته آغاز شده است، اعتراض های آلمانی ها به سیاست های سختگیرانه دولت در این خصوص بالا گرفت. آلمانی ها که حالا جیب خود را خالی تر از همواره می بینند، دیگر تحمل ادامه محدودیت های کرونایی را که به اقتصاد خانواده های آلمانی آسیب زیادی وارد می نماید، ندارند. این در حالی است که دیروز آمارهای سایت ورلد مترز نشان می داد، بیش از یک میلیون آلمانی به ویروس کرونا مبتلا شده اند و تا به امروز 17 هزار و 500 نفر نیز براثر کووید19 جان خود را از دست داده اند.

به گزارش ایرنا، در حالی که همه گیری کرونا در شرق آسیا بخوبی کنترل شده و اقتصاد کشورهای این منطقه به آرامی در حال بازگشت به حال عادی است، کشورهای اروپایی با موج سهمگین دیگری از این همه گیری دست به گریبان بوده و ناچار به تشدید محدودیت های کرونایی هستند، اقدامی که بیش از هر چیز به اقتصاد آنها لطمه وارد می نماید. از همین رو ماه هاست که محققان اقتصادی در کوششند میزان این آسیب و سرعت آن را تخمین زده و به سؤالاتی مانند این که رکود اقتصادی چقدر به اقتصاد کشورها ضربه می زند و شرایط با چه سرعتی به سطح قبل از بحران کرونا می رسد، پاسخ دهند. با این حال پیش بینی ها با توجه به فراز و نشیب تعداد آلودگی ها و اقدامات سیاسی، در نوسان بود. به عنوان مثال در آلمان پیش بینی های فعلی به طور یکسان نشان می دهد که اقتصاد این کشور مجبور خواهد شد با رکودی بیشتر نسبت به اوایل تابستان روبه رو گردد. بعضی محققان اقتصادی حتی تخمین می زنند که رشد اقتصادی در امسال کمتر از بحران اقتصادی سال 2009 باشد.

این در حالی است که طبق گزارش مشترک صندوق بین المللی پول و بانک جهانی که اواسط تابستان منتشر شد، در سال 2024 چین عظیم ترین اقتصاد جهان خواهد بود و در میان پنج اقتصاد عظیم جهان به استثنای امریکا که صندلی دوم را دارد، بقیه کشورها در قاره آسیا خواهند بود. صندوق بین المللی پول بر این باور است در سال 2024، آسیا گوی قدرت را از اقتصادهای اروپایی خواهد ربود.در همین حال سناریوی تهدیدآمیز برگزیت بدون توافق و عواقب احتاقتصادی اختلافات تجاری بین المللی نیز از خطراتی است که اقتصاد اروپا را تضعیف می نماید. تیمو ولمرهاوزر مدیر یک مؤسسه اقتصادی تأکید می نماید که عدم اطمینان در پیش بینی ها بسیار زیاد است. همانگونه که تورستن اشمیت مدیر مؤسسه تحقیقات اقتصادی لایب نیتس (RWI) می گوید فرایند بعدی همه گیری کرونا، عظیمترین عامل عدم اطمینان برای توسعه اقتصادی به شمار می رود.

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 16 دی 1399 بروزرسانی: 16 دی 1399 گردآورنده: midya0.ir شناسه مطلب: 878

به "کرونا رهبری اقتصاد دنیا را تغییر می&zwnjدهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا رهبری اقتصاد دنیا را تغییر می&zwnjدهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید