واکسن کرونا به ایران هم می رسد؟

به گزارش مجله مدیاپلیر، خبرنگاران : تعطیلی ها شروع شده اند اما خبرهای بد و روزهای مرگبار کرونایی در ایران همچنان ادامه دارد. آن سوی ماجرا اما خبرهایی از کشورهای مختلف و ایران درباره واکسن کووید-19 می رسد.

واکسن کرونا به ایران هم می رسد؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرآنلاین ،به گفته سخنگوی وزارت بهداشت امروز از دیروز تا امروز 3 آذر 1399 و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، 12 هزار و 460 بیمار جدید مبتلا به کووید19 در کشور شناسایی شد که دو هزار و 744 نفر از آنها بستری شدند. همچنین مجموع بیماران کووید19 در کشور به 866 هزار و 821 نفر رسید. متاسفانه در این مدت 453 بیمار کووید19 جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به 45 هزار و 255 نفر رسید.

همچنین خوشبختانه تا کنون 610 هزار و 406 نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستانها ترخیص شده اند. 5812 نفر از بیماران مبتلا به کووید19 در شرایط شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

چه زمانی آمار فوتی های کرونا در ایران کاهش پیدا می کند؟

اما مسئولان وزارت بهداشت امیدوار هستند که با ادامه تعطیلی ها، در هفته های بعدی آمار مبتلایان در ایران بعد از چندین هفته بالاخره روندی کاهشی را طی کند.

ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت، در این رابطه امروز گفته بود: هدف گیری ما برای یک ماه آینده، کاهش 10 درصدی موارد مرگ و میر بیماران کرونایی است. بررسی آثار محدودیت ها زمان بر است و برای کاهش میزان بستری ها به دو تا سه هفته و همچنین برای کاهش موارد فوتی حداقل یک ماه تا 5 هفته زمان لازم است.

او اضافه نمود: به طور قطع نتیجه محدودیت ها مثبت خواهد بود، اما آثار حداکثری بستگی به میزان همکاری مردم و رعایت دستورالعمل ها در سطح خانواده و پرهیز از دورهمی ها دارد.

نحوه اجرای محدودیت ها و نگرانی ها

به نظر می رسد این محدودیت ها نسبت به دفعات قبلی به شکل جدی تری اجرا شده اند، به گفته سردار حسین رحیمی، فرمانده انتظامی تهران بزرگ، بالغ بر 95 درصد از کسبه تهران با هدف رعایت پروتکل های بهداشتی، مغازه های خود را بسته اند و ترددهای شهری هم روزها 50 درصد و شب ها 70 درصد کاهش یافته است.

همچنین جریمه هایی برای شهروندان در نظر گرفته شده است، او در این رابطه گفت: در دو روز گذشته بیش از 2 هزار و 600 نفر از شهروندان فاقد ماسک توسط دوربین های پلیس شناسایی که این افراد برای سیر مراحل قانونی در اختیار مقام قضائی قرار می گیرند.

رحیمی ادامه داد: طی 2 شب گذشته بیش از 36 هزار پیامک اعمال جریمه 200 هزار تومانی برای شهروندانی که در ساعت منع تردد اقدام به رفت و آمد کرده بودند، در حوزه اصناف بیش از 90 تیم از مأموران پلیس اماکن پایتخت به صورت دائم و روزانه کار نظارت بر این بخش را انجام می دهند.

اما این تعطیلی ها به معنای پایان تمام مسائل نیست، مسئولان وزارت بهداشت امروز اعلام کردند که نگران حضور مردم در محافل خصوصی هستند. نادر توکلی، معاون درمان ستاد مقابله با کرونا، گفت: طبق بررسی ها پاساژها و فروشگاه ها محل تجمع غیرعادی در دو الی سه ماه گذشته در سطح تهران بوده اند و وقتی مردم در ساعت عصر و شب به این مراکز مراجعه نکنند، ممکن است به بعضی از نشست ها در منازل و محافل خصوصی سوق پیدا کنند که این موضوع بسیار خطرناک است. در مستندات علمی در خصوص اعمال محدودیت ها این نظر وجود دارد که محدود کردن نشست های خصوصی چند نفره بیشترین تاثیر را در کنترل ابتلا به کرونا دارد.

خبرهای خوب از واکسن در ایران و دنیا

امروز اما چندین خبر خوب هم درباره واکسن کرونا منتشر شد، اول این که دانشگاه آکسفورد اعلام کرده است که واکسنشان 90درصد اثربخشی دارد.

مت هانکوک، وزیر بهداشت انگلیس در این رابطه گفت: این خبری بسیار مسرت بخش است که اطلاعات در روز دوشنبه نشان دادند که واکسن کرونای ساخته شده از سوی شرکت آسترازنکا با همکاری دانشگاه آکسفورد تا حدود 90 درصد اثربخشی داشته است.

همچنین پاسکال سوریوت، مدیر اجرایی شرکت آسترازنکا روز دوشنبه، 3 آذر، با انتشار بیانیه ای اعلام کرد کهواکسن تولید شده به همراه دانشگاه آکسفورد تحت یک رژیم خاص دوز می تواند تا 90 درصد موثر واقع شود؛ اثربخشی و ایمنی این واکسن تایید می کند که تا حدود زیادی در برابر ویروس کرونا موثر واقع خواهد شد و تاثیری فوری بر سلامت عمومی اضطراری می گذارد.

سازمان دنیای بهداشت هم امروز اعلام کرد که 2 میلیارد دوز واکسن کووید-19 به کشورهای فقیر در 2021 ارسال می شود.

در ایران هم سعید نمکی وزیر بهداشت خبر خوبی از واکسن کرونا داشت، او گفت: از سه جهت این کار را دنبال می کنیم اول خرید واکسن از منابعی است که در دنیا تایید شدند و ما جزو کشورهایی هستیم که اختیار معین منبع با خود ماست و چهار منبع را برای خرید انتخاب کردیم و قرار است حدود 18 میلیون دوز واکسن کرونا را خریداری کنیم و همچنین رایزنی هایی با سایر واکسن سازهای دنیا داریم که مازاد بر تولید واکسن آنها را خریداری کنیم.

نمکی ادامه داد: نوع دوم مدلی است که بتوانیم در قالب قرارداد مشترک تولید داخل و همراهی دانش فنی بیرون دنبال کنیم و امروز گزارشی در این خصوص ارایه شد. مدل سوم تکیه بر دانش و تولید داخل است که 4 مورد از شرکت ها در قالب وبینار به سازمان دنیای بهداشت گزارش عملکرد دادند و به دو مورد در کمیسیون روز چهارشنبه اجازه ورود به فاز انسانی را خواهیم داد تا حداقل یکی از آنها بتواند آزمایشات فاز انسانی را آغاز کند.

واکسن به ایران هم می رسد؟

با این وجود نگرانی های زیادی درباره ورود واکسن به ایران بخاطر وجود دارد، اما بررسی های مرکز مقابله با شایعات سایبری نیز نشان می دهد که بر خلاف ادعای مطرح شده در فضای مجازی که قیمت واکسن شرکت فایزر را کمتر از 20 دلار عنوان کرده اند، دو دوز از این واکسن 40 دلار قیمت دارد و در مقایسه با واکسن 4 دلاری آکسفورد قیمت بسیار بالایی دارد.

همچنین طبق اظهارات معاون کل وزارت بهداشت در خصوص خرید واکسن کرونا از شرکت فایزر، جمهوری اسلامی ایران در کنسرسیومی واقع شده است که سازمان بهداشت دنیای تشکیل داده و 18 شرکت معتبری که واکسن های آنها مورد تأیید سازمان بهداشت دنیای قرار گرفته، مقرر شده که برای کشورهایی که عضو کنسرسیوم هستند تأمین شود و ما جزو این کنسرسیوم هستیم و انتخاب هایمان را از بین این شرکت ها انجام خواهیم داد.

به گفته حریرچی شرکت فایزر هم یکی از این 18 شرکتی است که امکان انتخاب و خرید از آنها داریم و هنوز هیچ کشوری انتخاب نکرده که از کدام سبد استفاده خواهد کرد و ما امکان انتخاب داریم و آنچه به صلاح مردم باشد، خریداری خواهیم کرد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 3 دی 1399 بروزرسانی: 3 دی 1399 گردآورنده: midya0.ir شناسه مطلب: 850

به "واکسن کرونا به ایران هم می رسد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسن کرونا به ایران هم می رسد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید