ترمیم اعصاب پس از آسیب نخاعی با روشی نوین

به گزارش مجله مدیاپلیر، خبرگزاری خبرنگاران- محققان دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس / یوسی ال ای (UCLA) در مطالعه اخیرشان با کمک دو محقق ایرانی به نام ارشیا احسانی پور و لیلا راد پیروز به توسعه داربست قابل تزریقی شده اند که می توانند به ترمیم اعصاب آسیبب دیده طناب نخاعی کمک کنند.

ترمیم اعصاب پس از آسیب نخاعی با روشی نوین

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران به نقل از گیزمگ، آسیب های طناب نخاعی به فلج شدن دائمی افراد منجر می شود که متأسفانه پزشکان نیز کارهای زیادی برای ترمیم آسیب طناب نخاعی نمی توانند انجام دهند. حال در مطالعه جدید، محققان آمریکایی با کمک محققان ایرانی داربست زیستی قابل تزریق ایجاد کرده اند که بازسازی آکسون را در موش های مبتلا به آسیب طناب نخاع بهبود می بخشد.

بدن به طور طبیعی در ترمیم بسکمک از آسیب ها مهارت دارد، اما در ترمیم برخی از مهمترین آنها نیز به مشکل برمی خورد. آکسون ها، رشته های عصبی حامل سیگنال های الکتریکی به بدن هستند که پس از آسیب نمی توانند خود را بازسازی کنند و این همان چیزی است که باعث آسیب دیدگی ستون فقرات می شود. یکی از مسائل عمده در عدم بازسازی آکسون ها هجوم سلول های ایمنی به آنها پس از آسیب است. این امر منجر به تشکیل بافت اسکار می شود که می تواند از اتصال مجدد آکسون ها جلوگیری کند.

بنابراین محققان این مطالعه تصمیم گرفتند تا با ایجاد محیطی که از سلول ها پشتیبانی کرده و آنها را به ترمیم تشویق می کند به حل این مشکل کمک کنند. راه چاره آنها ساخت یک داربست قابل تزریق بود. محققان اظهار کردند این داربست ساخته شده از اسید هیالورونیک پر از منافذی است که سلول ها می توانند به آنجا مهاجرت کنند و این منافذ با وکتورهای ژن درمانی پر شده اند. این وکتورها، مولکولی به نام فاکتور نوروتروفیک مشتق از مغز (BDNF) که به زنده ماندن و بازسازی آکسون ها کمک می کند را رمزگذاری می کنند. در آزمایشات بر روی موش ها محققان دریافتند که داربست تزریقی آنها بازسازی آکسون را در موش های مبتلا به آسیب طناب نخاع بهبود می بخشد.

یافته های این مطالعه در مجله APL Bioengineering منتشر شد.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 14 فروردین 1400 بروزرسانی: 14 فروردین 1400 گردآورنده: midya0.ir شناسه مطلب: 1046

به "ترمیم اعصاب پس از آسیب نخاعی با روشی نوین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترمیم اعصاب پس از آسیب نخاعی با روشی نوین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید