تامین 70 میلیون دلار سرمایه برای فاز 11 پارس جنوبی تا سرانجام سال

به گزارش مجله مدیاپلیر، معاون توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ایران گفت: تا به امروز 15 میلیون دلار در طرح فاز 11 پارس جنوبی هزینه شده است و تا خاتمه سال 70 میلیون دلار دیگر نیز تامین می شود.

تامین 70 میلیون دلار سرمایه برای فاز 11 پارس جنوبی تا سرانجام سال

به گزارش خبرنگار شانا، رضا دهقان امروز (دوشنبه، 24 آذرماه) در آیین آغاز عملیات حفاری نخستین چاه فاز 11 پارس جنوبی از طریق ویدئوکنفرانس اظهار کرد: توسعه میدان های مشترک به ویژه میدان مشترک پارس جنوبی برای وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران اهمیت ویژه ای دارد

وی با اشاره به اینکه در سال های اخیرشاهد راه اندازی پی در پی فازهای میدان پارس جنوبی بودیم، شرح داد: نتیجه این مهم این بوده است که تولید روزانه گاز طبیعی میدان گازی مشترک پارس جنوبی از 285 میلیون متر مکعب در سال 92 به رقم کنونی بیش از 700 میلیون مترمکعب در روز رسیده است و از قطر پیشی گرفتیم.

معاون توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه همه بلوک های میدان پارس جنوبی غیر از فاز 11 تولیدی بوده و گاز از دریا به پلایشگاه ها ارسال می شود، افزود: هدف از طرح توسعه فاز 11 این بود که فشارافزایی هم در دستور کار باشد و ما برای نخستین بار استفاده از آن را با استفاده از فناوری های روزآمد دنیا انجام دهیم.

دهقان یادآور شد: قرارداد توسعه فاز 11 با این نگاه سال 96 با شرکت های توتال فرانسه، شاخه بین المللی شرکت ملی نفت چین (سی ان پی سی آی) و پتروپارس در قالب الگوی جدید قراردادهای نفتی امضا و بعضی از کارهای اجرایی آن انجام شد، اما با خروج آمریکا از برجام شرکت های بین المللی کاررا ادامه ندادند.

وی با بیان اینکه کار توسعه فاز 11 پارس جنوبی با توجه به پیش بینی های که در قرارداد انجام شد به شرکت ایرانی پتروپارس واگذار شد، افزود: شرکت پتروپارس در طول یکسال گذشته اقدام های مختلفی انجام داد، فعالیت های مهندسی تکمیل تر شد، 40 بسته بزرگ و کوچک کاری تعریف شد و مناقصه همه آنها انجام شد.

معاون توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ایران با یادآوری اینکه جکت فاز 11 پارس جنوبی در خردادماه امسال نصب شد و با استقرار دکل، کار حفاری امروز به طور رسمی آغاز شده است، اظهار کرد: این دکل حفاری نزدیک مرز ایران و قطر است و گاز تولیدی به پالایشگاه فاز 12 منتقل می شود زیرا طرح توسعه فاز 11 پالایشگاه ندارد.

دهقان با بیان اینکه قرارداد طرح توسعه فاز 11 پارس جنوبی با هدف انتقال فناوری و جذب سرمایه خارجی امضا شده بود، اظهار کرد: با توجه به اینکه سرمایه گذاری خارجی محقق نشد شرکت ملی نفت ایران به دنبال تامین مالی این پروژه رفت و توانست این سرمایه را از منابع داخلی شرکت ملی نفت ایران و اوراق مشارکت تامین کند.

به گفته وی، تا به امروز 15 میلیون دلار در این طرح هزینه شده است و تا خاتمه سال 70 میلیون دلار دیگر نیز تامین می شود، ان شاءالله سال آینده بیشتر برای توسعه فاز 11 هزینه خواهیم کرد.

معاون توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ایران تاکید کرد: انتظار می رود سال آینده سکوی این جکت نصب شود و تا یک سال آینده نخستین گاز تولیدی از فاز 11 به ساحل منتقل می شود و پس از آن نیز سکوی دوم و تاسیسات فشارافزایی را خواهیم داشت.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 30 دی 1399 بروزرسانی: 30 دی 1399 گردآورنده: midya0.ir شناسه مطلب: 896

به "تامین 70 میلیون دلار سرمایه برای فاز 11 پارس جنوبی تا سرانجام سال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تامین 70 میلیون دلار سرمایه برای فاز 11 پارس جنوبی تا سرانجام سال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید