برترین واحد در کدام طبقه آپارتمان است؟

به گزارش مجله مدیاپلیر، همیشه برای خریداران و اجاره کنندگان مسکن این دغدغه وجود دارد که برترین باید طبقه برای سکونت کدام است؟

برترین واحد در کدام طبقه آپارتمان است؟

پاسخ به این سوال، به عوامل مختلفی بستگی دارد. تمام عوامل دخیل در انتخاب برترین طبقه، بر اساس سایت پلان و بعلاوه ساختمان های همجوار دستخوش تغییر می شوند. توصیه می گردد قبل از این که وارد ساختمان شوید و به بازدید واحد مورد نظرتان بروید، چرخی اطراف ساختمان بزنید. ارتفاع ساختمان های اطراف را بسنجید. عرض معبرهای هم مرز با ساختمان را در نظر بگیرید و منظره هر کدام از جناحین ساختمان را در فکر خود بازنمایی کنید.

وقتی سایت پلان ساختمان را از نظر گذراندید به نکات زیر توجه کنید:

1- رفت و آمد و دسترسی

چیزی که واضح است آن است که دسترسی طبقه اول نسبت به تمام طبقات ساختمان بهتر است. این روزها تقریبا بیشتر آپارتمان ها آسانسور دارند، اما هنوز می توان آپارتمان هایی را پیدا کرد که آسانسور ندارند. در این ساختمان ها زندگی در طبقات بالایی بسیار سخت است چون برای رسیدن به خانه تان باید پله های زیادی را بالا و پایین کنید. حتی اگر ساختمان آسانسور داشته باشد امکان خرابی آن وجود دارد و در زمانِ خرابی به خاطر استفاده از پله ها به کمرتان فشار زیادی وارد می گردد.

اگر خانواده ای جوان باشید احتمالا مشکل چندانی با این موضوع نخواهید داشت. اما اگر سنی از شما گذشته و کمر و پاهایتان درد می نماید یا اینکه یکی از اعضای خانواده (مثلا پدربزرگ و مادربزرگ) مسن است، احتمالا انتخاب طبقات پایینی به خصوص طبقه اول برایتان مناسب تر است.

در آپارتمانی که آسانسور ندارد، انتخاب طبقات پایین تر موجب سهولت بیشتر در رفت و آمد، مخصوصا برای افراد مسن می گردد.

اگر آپارتمانی که می خواهید خریداری کنید یا اجاره کنید، آسانسور ندارد و از طرفی شما اهل مراوده زیاد با فامیل هایتان هستید با خرید یا اجاره طبقات بالا باید قیدِ مهمانی دادن به افراد مسن فامیل را بزنید.

نکته بعدی در مورد دسترسی طبقات بالاتر این است که در زمان بروز حوادث غیرمترقبه مانند زلزله یا آتش سوزی اگر آپارتمان پلکان فرار اضطراری نداشته باشد افراد ساکن در این طبقات در خطر بیشتری قرار دارند. حتی اگر ساختمان به پلکان فرار مجهز باشد باز هم تخلیه طبقات بالایی زمان بیشتری می برد.

2- گرمایش و سرمایش

این مورد بسیار به ساختمان های همجوار وابسته است. در نظر بگیرید، ساختمانی که قصد دارید آپارتمانی در آن خریداری کنید یا اجاره کنید، از ساختمان های همجوار بلندتر است. در این حالت مسئله ای که همواره در مورد سرد بودن طبقه اول دهان به دهان می چرخد، به طبقاتی که از ساختمان های مجاور بلندترند نیز مترتب خواهد بود. کوران باد وقتی در مقابلش مانعی نمی بیند، بی رحم است.

اما به صورت اصلی کلی باید بر این مسئله باور داشت که طبقه اول (بر روی پیلوت) همواره سردتر از دیگر طبقات است. اگرچه وجود لابی در ساختمان ها تا حدودی از این مشکل می کاهد اما در فصل سرما، به دلیل عدم فعالیت وسایل گرمایشی در پیلوت ها ما با کفی سرد در طبقه اول روبرو خواهیم بود. این مشکل گاهی با اجرای سیستم گرمایش از کف قابل حل است، که این مساله مستلزم هزینه های اضافه است.

البته طبقات آخر ساختمان هم در تابستان مشکل مشابهی دارند و برای خنک کردن خانه باید برق بیشتری مصرف کنید.

معمولا طبقه اول آپارتمان ها در زمستان سردتر و طبقه آخر در تابستان گرم تر است؛ در نتیجه این طبقات مصرف انرژی بیشتری نسبت به سایر طبقات ساختمان دارند.

3- منظره

یکی از ویژگی های برترِ طبقات بالای ساختمان ها منظره خوبشان است. شما در طبقات بالا می توانید منظره و منظره خوبی از شهر ببینید که مطمئنا در روحیه تان تأثیر دارد. در مقابل طبقات پایین منظره چندان خاصی ندارند. پر واضح است که این مسئله به ساختمان های همجوار بستگی دارد. تصور کنید ساختمان 10 طبقه که مقابل ساختمان 12 طبقه واقع است. دیگر تفاوت خاصی بین چشم مقدار طبقه دهم و طبقه اول وجود ندارد.

از سوی دیگر ساختمان های مجاور و مقابل، غالبا باعث کاهش مقدار نفوذ نور به طبقات پائین تر می گردند. از این منظر هرچه به طبقات بالاتر بروید، نور بیشتری در مقابل تان است.

پس اگر به منظره و نور علاقمندید، دندان سکونت در طبقات پائین را بکشید.

4- آلودگی صوتی

طبقات پائین تر گاهی علاوه بر صدای عبور و مرور در پارکینگ و حیاط بایستی صدای عبور خودروها در خیابان و صدای اهالی محل را هم تحمل نمایند. به طور کلی برای در امان بودن از صدا بایستی هرچقدر که می توانید از زمین فاصله بگیرید.

البته یک ویژگی مثبت طبقه اول این است که دیگر نگران سر و صداهایی که ممکن است برای طبقه زیر شما پیش بیاید نیستید. اگر بچه های پر سر و صدا و پر جنب و جوشی دارید در صورت سکونت در طبقات بالا احتمالا شاهد اعتراض همسایه های پایینی خواهید بود.

5- امنیت

طبقات پایین نسبت به طبقات بالا برای سارقان طعمه های مناسب تری هستند. چون راحت تر می توانند اموال مسروقه را از ساختمان خارج نمایند و در صورت لو رفتن راحت تر می توانند فرار نمایند. بنابراین اگر قصد خرید طبقات پایین ساختمان را دارید حتما دقت کنید که واحدتان به وسایل ایمنی کافی مجهز شده باشد.

به این موارد می توان فشار آب یا احتمال نشتی سقف را به عنوان نقائص طبقه آخر ساختمان ها اضافه نمود. اما ما بر این باوریم، ساختمانی مناسب است که در طراحی و اجرا، فکری برای این معضلات نموده باشد و به خودی خود این معیارها را نمی توان معیاری پیرامون ضعف آن طبقه محسوب کرد.

با همه آنچه گفته شد، باز هم این شمایید که باید انتخاب کنید کدام طبقه را می پسندید اما همواره به این موضوع فکر کنید که اعتدال راه نجات است. طبقات میانی ساختمان ها با کنتراستی کمتر مزایای طبقات زیرین و فوقانی را با هم دارند.

منبع: بلاگ دیوار
انتشار: 7 مرداد 1401 بروزرسانی: 7 مرداد 1401 گردآورنده: midya0.ir شناسه مطلب: 1621

به "برترین واحد در کدام طبقه آپارتمان است؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "برترین واحد در کدام طبقه آپارتمان است؟" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برترین واحد در کدام طبقه آپارتمان است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید