برای حفظ اشتغال 50 درصد حق بیمه سهم کارفرما بخشیده گردد

به گزارش مجله مدیاپلیر، بیش از 10 ماه از شیوع ویروس کرونا در کشور می گذرد و پیش بینی ها حاکی از تداوم این ویروس حداقل تا پاییز 1400 است. در این شرایط، به باور فعالان و صاحب نظران مالی از ابتدای شیوع ویروس کرونا، دولت برنامه ای برای حمایت از بنگاه های مالی، به خصوص بنگاه های کوچک و متوسط در دستور کار ندارد و به رغم ضرورت حمایت دولت از بنگاه های مالی آسیب دیده در شرایط کرونا، اما عملاً وحدت رویه ای در سیاست های دولت برای مقابله با کرونا مشاهده نمی گردد.

برای حفظ اشتغال 50 درصد حق بیمه سهم کارفرما بخشیده گردد

در همین زمینه، عباس جبالبارزی معتقد است: از زمان شیوع ویروس کرونا تا به امروز، دولت حمایت هایی را برای بنگاه های اقتصادی اعمال ننموده است و شرایط مانند قبل از شیوع این ویروس است.

نایب رئیس کمیسیون صنایع اتاق ایران در گفت وگو با پایگاه خبری اتاق ایران اظهار کرد: تقسیط پرداخت حق بیمه یا اقتصادیات ازجمله سیاست هایی بوده که قبل از شیوع ویروس کرونا هم در شرایطی اعمال می شده و موضوع جدیدی به خصوص در حوزه صنعت و معدن نیست. فعالان اقتصادی انتظار دارند در شرایطی که هم کرونا و هم تحریم ها، اقتصاد را بیش ازپیش دچار محدودیت نموده است، حمایت ها و تسهیلات عظیم تری نیز دریافت نمایند.

او اضافه کرد: کرونا باعث شده است تا تقاضا کاهش پیدا کند و همین امر شرایطی را به وجود آورده است تا بسیاری از بنگاه ها نتوانند با حداکثر ظرفیت خود فعالیت نمایند. اغلب بنگاه ها حتی با نصف ظرفیت خود مشغول به کار هستند که همین عامل باعث می گردد تا از پس هزینه های جاری خود برنیایند. مقاومت هم تا جایی جواب می دهد و بعضاً شاهد هستیم که بعضی از صاحبان کسب وکارها مجبور به تعدیل نیروهای کار خود شده اند. در این شرایط، ارائه تسهیلات 12 تا 16 میلیون تومانی نیز که از همان ابتدای شیوع ویروس کرونا وعده داد شد با نرخ سود پایین قرار است به بنگاه های اقتصادی ارائه گردد، قطعاً نمی توانست گره گشای مسائل باشد؛ چون تا زمانی که بنگاهی درآمد نداشته باشد، بنابراین قادر به دریافت و بازگشت تسهیلات نیست.

نایب رئیس کمیسیون صنایع اتاق ایران معتقد است: اگرچه تعطیلی ادارات و نهادها در قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا یاری زیادی می نماید، اما این تعطیلی ها باید بخش صنایع و معادن را نیز شامل می شد. جبالبارزی در همین زمینه گفت: بسیاری از اصنافی که مواد اولیه بنگاه های صنعت و معدن را تأمین می نمایند، تعطیل هستند. درنتیجه در شرایطی که بعضی بنگاه های مجبور به فعالیت هستند؛ اما عدم دسترسی به تأمین مواد اولیه منجر به کاهش راندمان آنها شده است. بنابراین بهتر این بود که کسب وکارهای وابسته به هم یکجا تعطیل می شدند.

راه چاره حمایت از صنایع چیست؟ جبالبارزی در پاسخ به این سؤال گفت: تأمین اجتماعی به عنوان موسسه ای که از بنگاه های اقتصادی تأمین اقتصادی می نماید، می توانست از ابتدای شیوع ویروس کرونا با تخفیف 50 درصدی بر روی حق بیمه کارفرمایان، به حفظ اشتغال یاری کند. علاوه بر این، لازم است بدون هرگونه اخذ جریمه، اقتصادیات بر ارزش اضافه کرده حداقل 24 ماهه تقسیط گردد و اقتصادیات عملکرد بنگاه ها برای سال های 98 و 99 از 25 درصد به 15 درصد کاهش یابد؛ ضمن اینکه لازم است در مورد بنگاه های کوچک و متوسط حتماً برای دریافت این اقتصادیات قسط بندی های 24 تا 36 ماهه در نظر گرفته گردد.

نایب رئیس کمیسیون صنایع اتاق ایران با اشاره به تدوین لایحه بودجه سال 1400 نیز پیشنهاد داد تا دولت منابعی در این بودجه در نظر گیرد و برای نرخ تسهیلات بانکی به بنگاه های تولیدی که 18 درصد است، 20 تا 30 درصد سوبسید اعمال کند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 8 دی 1399 بروزرسانی: 8 دی 1399 گردآورنده: midya0.ir شناسه مطلب: 861

به "برای حفظ اشتغال 50 درصد حق بیمه سهم کارفرما بخشیده گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برای حفظ اشتغال 50 درصد حق بیمه سهم کارفرما بخشیده گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید