اکونومیست، انتها بندی طولانی کووید، 19

به گزارش مجله مدیاپلیر، خبرنگاران: هفته نامه اکونومیست در تیتر اصلی شماره تازه خود با نام وداع طولانی کووید-19 نوشته است: هنوز پاندمی به نقطه پایانی نرسیده است، اما منظره اجمالی میراث آن در حال ظهور است.

اکونومیست، انتها بندی طولانی کووید، 19

به گزارش ؛ نشریه هفتگی اکونومیست در سرمقاله خود با نام خداحافظی طولانی کووید19 نوشت: چه زمانی پاندمی خاتمه می یابد؟ برای یک سال و نیم ، covid-19 یکی پس از دیگری کشورها را درگیر نموده است. درست هنگامی که فکر می کنید ویروس تحت فشار قرار گرفته است ، نوع نوی دوباره سرایت می نماید ، که بیشتر از ویروس قبل مسری است. و با وجود عبور واکسیناسیون از 3 میلیارد دوز،منظره نسبی زندگی پس از پاندمی در حال ظهور است. در حال حاضر ، دو چیز روشن است:

شاخص عادی شدن

این هفته اکونومیست را منتشر می نماید که مؤید هر دو واقعیت است. این شاخص بر اساس مؤلفه های مؤثری مانند پروازها، ترافیک، بازدهی خرده فروشی ها و ... در 50 کشور دنیا که 76٪ از جمعیت کره زمین را دربرمی گیرند، تعریف شده است. اگر شرایط میانگین در دوره پیش از پاندمی را 100 در نظر بگیریم، امروز دنیا در نقطه واقع شده است که تقریباً دو برابر بهتر از شرایط آوریل 2020.

با این وجود خرابی های کووید-19 هنوز در بسیاری از کشورها مشهود است. بدترین عملکرد شاخص ما مربوط به مالزی است که دارای موجی از ابتلاهای شش برابر کشنده تر از موج افزایشی در ژانویه است و شاخص عادی شدن آن است. علت اصلی این امر ناقص ماندن واکسیناسیون است.

در جنوب صحرای آفریقا که به شیوعی کشنده دچار شده است، فقط 2.4٪ از جمعیت بالای 12 سال یک دوز واحد واکسن دریافت نموده اند. حتی در آمریکا که واکسن ها به وفور یافت می گردد، تنها حدود 30٪ از اهالی می سی سی پی و آلاباما به لحاظ واکسیناسیون کاملاً محافظت شده محسوب می شوند.

مؤلفه های شاخص عادی شدن (به ترتیب از راست به چپ): زمان بیرون بودن از خانه، خرده فروشی، استفاده از دفتر کار، حمل ونقل عمومی، ترافیک جاده ها، پروازها، سینما و تماشاچیان مسابقات ورزشی)

خاتمه بندی پاندمی چقدر طول می کشد؟

اگرچه در دنیا قرار است سال جاری حدود 11 میلیارد دوز واکسن فراوری کند، اما ماه ها طول می کشد که همه آن سوزن ها بازویی برای تزریق بیابند. و اگر کشورهای ثروتمند دوزهایی را که احتمالاً به آنها احتیاج ندارد، بگیرند، خاتمه بندی پاندمی بیشتر طول خواهد کشید.

عدم واکسیناسیون منجر به تشدید انواع نو کرونا ویروس می گردد. دلتا که برای اولین بار در هند مشاهده شد، دو تا سه برابر مسری تر از ویروسی است که از ووهان به دنیا پیرامون توسعه یافت. موارد ابتلا چنان سریع افزایش می یابند که می تواند بیمارستان ها را به سرعت با کمبود تخت و نیروی انسانی (چه بسا اکسیژن) روبرو کند، حتی در جاهایی که 30٪ از افراد واکسینه شده اند. گونه های نوتر و شدیدتر، امروزه حتی در بین افزاد واکسینه شده هم در حال توسعه است. هنوز هیچ جهش مهمی در توانایی واکسن ها برای جلوگیری از تقریباً همه گونه های بیماری حاصل نشده است. اما ممکن است گام بعدی باشد.

افزایش شکاف بین دو دنیای فقیر و غنی

هیچ یک از اینها این واقعیت را تغییر نمی دهد که در نهایت همه گیری از میان خواهد رفت، حتی اگر ویروس به خودی خود زنده بماند. برای کسانی که آنقدر خوش شانس هستند که واکسینه شده اند و به درمان های نو دسترسی دارند، کووید -19 در حال تبدیل شدن به یک بیماری غیرکشنده است.

در انگلیس، جایی که گونه دلتا، ویروس غالب در میان مبتلاهاست ، در حال حاضر مقدار مرگ و میر در صورت ابتلا به کرونا حدود 0.1 درصد است، مشابه مقدار تلفات آنفولانزای فصلی؛ . اگر یک نوع واکسن به فرمولاسیون مجدد احتیاج داشته باشد ، ایجاد آن مدت زیادی طول نمی کشد.

اگرچه واکسن ها و روش های درمانی مؤثر در کشورهای ثروتمند به وفور یافت می گردد ، اما تماشا مرگ افراد فقیر در اثر کمبودها هم خشم آور است.

در نهایت پروازها از سر گرفته می شوند، برخی عمیق خواهند بود. نگاهی به آمریکا بیندازید، جایی که اقتصاد پررونق در ماه مارس از سطح قبل از پاندمی خودش هم فراتر رفت، اما هنوز هم نمره از شاخص عادی شدن را در یافت نموده است. بخشی از آن به علت راکد بودن شهرهای عظیم است که افراد بیشتری از خانه کار می نمایند.

3 تغییر عمده ناشی از پاندمی ها

تا به امروز به نظر می رسد که میراث کوید -19 از الگوی معین شده به وسیله پاندمی های گذشته پیروی خواهد نمود. نیکلاس کریستاکیس از دانشگاه ییل 3 تغییر را معین می نماید:

1) تهدید جمعی که باعث رشد قدرت دولت ها می گردد، 2) واژگون کردن زندگی روزمره که منجر به جستجوی محتوا می گردد، و 3) نزدیکی به مرگ که در هنگامه شیوع بیماری باعث احتیاط می گردد و پس از پشت سر گذاشتن آن جسارت جوامع را تحریک می نماید. هرکدام از این ها به نوبه خود جامعه را نشانه گذاری می نمایند.

1) رشد دولت ها

هنگامی که مردم در کشورهای ثروتمند در حین تعطیلی پاندمی، به خانه های خود عقب نشینی می کردند، خود را در محاصره دولت شان قرار می دادند. در طول پاندمی دولت ها کانال اصلی اطلاع رسانی، تنظیم نمایندگان قوانین ، منبع پول و در نهایت تأمین نمایندگان واکسن بوده اند. به طور تقریبی، دولت های کشورهای ثروتمند به ازای هر دلار فراوری از دست رفته، 90 سنت پرداخت نموده اند. سیاستمداران محدود نماینده آزادی های مدنی، تاحدودی در کمال تعجب، دریافتند که بیشتر شهروندان برای آنها کف می زنند.

بحث شدید آکادمیک در خصوص اینکه آیا قرنطینه ارزشش را داشت وجود دارد. اما ، به نام میراث پاندمی در حال حاضر به نمایش گذاشته شده است. فقط به برنامه های پرهزینه دولت بایدن نگاه کنید.

2) در جستجوی محتوا

بعلاوه شواهدی از جستجوی دوباره معنویت وجود دارد. این باعث تغییر جهت گیری به سمت سیاست های هویتی در جناح راست و چپ می گردد، اما ماجرا عمیق تر از این است. در ایتالیا و هلند تقریباً از هر 5 نفر، یک نفر به موسسه افکارسنجی پیو گفت که این بیماری باعث مذهبی شدن کشورهایشان شده است. در اسپانیا و کانادا هم از هر پنج نفر دو نفر گفتند که روابط خانوادگی قویتر شده است.

اوقات فراغت هم تحت تأثیر قرار گرفته است. بطور میانگین مردم می گویند 15٪ وقت بیشتری روی دست شان مانده است. در انگلیس زنان جوان 50٪ بیشتر صرف خواندن عمیق کتاب نموده اند. برخی موارد به مرور کمرنگ می شوند، از جمله شرکت های رسانه ای که از ادامه رکود جلب توجه می ترسند. اما برخی از تغییرات هم باقی خواهند ماند.

به نام مثال، افراد ممکن است تصمیم بگیرند که می خواهند از کار اصطلاحاً خرحمالی سابق خود در دوران قبل از پاندمی، فرار نمایند و بازارهای فشرده کار ممکن است به آنها یاری کند. در انگلیس ، تقاضانامه ها برای دانشکده پزشکی در سال 2020 21٪ افزایش یافته است. در آمریکا بیشترین مقدار مشاغل از زمان ثبت رکورد در سال 2004 ایجاد شده است.

براساس نظرسنجی ها از هر 3 آمریکایی که امکان کار کردن از خانه (دورکاری) دارند، یک نفر می خواهد هر پنج روز در هفته را از خانه کار کند. برخی از کارفرماها هم به کارکنان دستور میدهند که وارد دفاتر شوند. دیگران در تلاشند آنها را ترغیب و چه بسا فریب دهند.

3) جسارت تحول آفرینی

هنوز معین نیست که آیا خطر در شرف بازگشت است یا خیر. در اصل، اگر از یک بیماری تهدید نماینده زندگی جان سالم به در ببرید، ممکن است خود را به نام یکی از افراد خوش شانس به حساب آورید و ممکن است شیطان هم از این ذهنیت مراقبت کند. در سال های پس از آنفولانزای اسپانیایی که یک قرن پیش شایع شد، عطش برای هیجان در هر حوزه ای از هنرها گرفته تا سرعت دیوانه وار، به صحنه می آمد. این بار مرزها و محدودیت های نوی را می توان درنوردید؛ از سفر به فضا گرفته تا مهندسی ژنتیک، هوش مصنوعی و واقعیت مجازی.

پاندمی سرعت تحول را شتابان می نماید

حتی قبل از ظهور ویروس کرونا، به نظر می رسید انقلاب دیجیتال، تغییرات آب و هوایی و ظهور چین باعث خاتمه دادن به دستورکار پس از جنگ دنیای دوم و تحت رهبری غرب گردد. پاندمی سرعت تحول را شتابان می نماید.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 8 مرداد 1400 بروزرسانی: 8 مرداد 1400 گردآورنده: midya0.ir شناسه مطلب: 1248

به "اکونومیست، انتها بندی طولانی کووید، 19" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اکونومیست، انتها بندی طولانی کووید، 19"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید