اعتراض به تخریب گنبد آرامگاه برادر امام رضا(ع)

به گزارش مجله مدیاپلیر، ایسنا/ براساس آخرین اخبار واصله، اعتراض به تخریب گنبد آرامگاه برادر امام رضا(ع) صورت گرفت.

اعتراض به تخریب گنبد آرامگاه برادر امام رضا(ع)

مدیر بخش فرهنگ دایره المعارف اسلامی معترض شد

فیلم منتشر شده از تخریب گنبد اورچین مقبره امامزاده حمزه بن موسی الکاظم (ع) معروف به شاهزاده حمزه در دشت های غزاله ماهشهر، این بار با اعتراض محمد جعفری (قنواتی)، مدیر بخش فرهنگ مردم دایره المعارف عظیم و بومی بندر ماهشهر روبرو شد.

او در صفحه شخصی خود در اینستاگرام درباره تخریب شاهزاده حمزه در ماهشهر نوشت: از جمله زیارتگاه های مشهور و کهن ماهشهر است که گنبدی خاص دارد. در فضای مجازی تصویر تخریب گنبد مضرس (اورچین) و کم نظیر این بقعه را دیدم؛ گنبدی که میراث گرانقدر معماری و فرهنگ نیاکانمان بود و مردم آن را مقدس می دانستند و به آن سوگند می خوردند.

این نوع گنبد و معماری ویژه از جمله گنبدهای نادری بود که ریشه در اعماق تاریخ معماری ما دارند. با دیدن فیلم این احساس را داشتم که گویی خانه ام را ویران می کردند. چشمانم پر از اشک شد. با خود می گویم چگونه امکان دارد کسی به فرهنگ و تاریخ این مرز و بوم آشنا و علاقمند باشد و به چنین کاری دست بزند. این کار معنایی جز نابودی عناصر فرهنگ گذشته نیست.

این قبیل کارها متاسفانه به روشی معمول تبدیل شده است. بخش اصلی اینگونه تصمیمات به دیدگاه تاجر مسلکی تصمیم گیرندگان مربوط می گردد. براساس همین دیدگاه است که خانه 500 ساله ای را تخریب می نمایند تا پاساژی با ده ها مغازه بسازند.

گفتم که شاهزاده حمزه از جمله زیارتگاه های کهن ماهشهر است. چند سال پیش واژه شاهزاده را از عنوان آن برداشته و آن را به امامزاده حمزه تغییر دادند. اما، غافل از آنکه زین حسن تا آن حسن صد گز رسن.

تصمیم گیرندگان غافل از آن بودند که کلمه شاه در چنین مواردی معنای سیاسی ندارد بلکه، کهن الگوی پیر فرزانه است، همچنان که یکی از القاب حضرت علی (ع) در فرهنگ ما شاه نجف است. مردم امام حسین(ع) را شاه شهیدان و امام رضا(ع) را شاه خراسان می گویند.

بس که رخ مالیده ایم بر مرقد شاه نجف/ بوی مشک و عنبر و عطر و گلاب آورده ایم/ قتلگاه حضرت شاه شهیدان دیده ایم/ چشم گریانی از آن ماتم سرا آورده ایم.

اما کار به اینجا پایان نیافت، مدتی پیش نیز به تصور اینکه سازندگان گنبد بی جهت رنگ گنبد را سفید نموده اند، آن را به رنگ سبز تغییر دادند. متاسفانه، باز هم کسی در این زمینه روشنگری نکرد. تا امروز که کلا دست به تخریب آن زدند. جای تاسف است که گردانندگان بعضی صفحات فرهنگی ماهشهر در فضای مجازی از این تخریب و به اصطلاح بازسازی استقبال نموده اند.

اکنون این گنبد کم نظیر نابود شده است و ظاهرا نمی توان آب رفته را به جوی بازگرداند، اما می توان این درخواست به حق را مطرح کنیم که بر بقعه بازسازی شده گنبدی به همان شکل ساخته گردد. خواهش بنده این است که این درخواست را جدی بگیریم چون در غیر این صورت دو فردای دیگر گنبدی حلبی و بی ارتباط با فرهنگ معماری و تاریخ این مرز و بوم کهن بر بقعه شاهزاده حمزه می نشانند.

منبع: همگردی
انتشار: 28 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: midya0.ir شناسه مطلب: 587

به "اعتراض به تخریب گنبد آرامگاه برادر امام رضا(ع)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعتراض به تخریب گنبد آرامگاه برادر امام رضا(ع)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید