احضار سفیر آمریکا به وزارت خارجه ترکیه، آنکارا: اظهارات بایدن بی ارزش است

به گزارش مجله مدیاپلیر، وزارت خارجه ترکیه برای اعتراض به تصمیم آمریکا در به رسمیت شناختن نسل کشی ارامنه، سفیر این کشور در آنکارا را احضار کرده و گفت ادعاهای رئیس جمهور ایالات متحده بی ارزش است.

احضار سفیر آمریکا به وزارت خارجه ترکیه، آنکارا: اظهارات بایدن بی ارزش است

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، سفیر واشنگتن در آنکارا، در پی به رسمیت شناخته شدن نسل کشی ارامنه توسط رئیس جمهورآمریکا، به وزارت خارجه ترکیه احضار شد.

به نوشته روزنامه دیلی صاباح، وزارت خارجه ترکیه برای اعتراض به این تصمیم آمریکا، دیوید ساترفیلد سفیر این کشور در آنکارا را احضار کرد.

این وزارتخانه با صدور بیانیه ای ضمن محکوم کردن این اعلامیه آمریکا گفت: مشخص است که این الامیه، هیچ مبنای حقوقی یا علمی ندارد و همچنین از حمایت مستند نیز برخوردار نیست. درخصوص وقایع سال 1915، هیچکدام از شرایط لازم برای استفاده از عبارت نسل کشی، آنطور که در قوانین بین المللی آمده، وجود ندارد.

در این بیانیه با اشاره به اینکه دادگاه حقوق بشر اروپا نیز بحث برانگیز بودن ماهیت وقایع سال 1915 را تایید کرده، آمده است که ترکیه در سال 2005 به ارمنستان پیشنهاد تأسیس کمیسیون تاریخی مشترک داد تا با بررسی حقایق تاریخی، در این موضوع به شفافیت برسند.

وزارت خارجه ترکیه افزود: با اینکه ارمنستان هیچ وقت به این پیشنهاد پاسخ نداد، هنوز هم روی میز است. در این رابطه، اظهاراتی که رئیس جمهور آمریکا مطرح نمود، که نه اختیار قانونی و نه اخلاقی برای قضاوت کردن حوادث تاریخی را ندارد، بی ارزش است.

بر اساس این گزارش، آنکارا با بیان اینکه اقدام واشنگتن باعث گشوده شدن زخمی کهنه در اعتماد و دوستی دوجانبه شد، تاکید کرد: از رئیس جمهور آمریکا می خواهیم این اشتباه فاحش را اصلاح کند، [اشتباهی] که به نفع هیچکسی بجز خدمت به منافع برخی محافل سیاسی خاص نیست.

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا شامگاه شنبه (به وقت تهران) نسل کشی ارامنه در دوران حکومت عثمانی را به رسمیت شناخت.

هفته قبل بود که بیش از 100 عضو کنگره آمریکا، در نامه ای به رئیس جمهور این کشور از وی خواستند که به طور رسمی وقایع سال 1915 را نسل کشی توصیف کند.

سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه در واکنش به اقدام رئیس جمهور آمریکا در به رسمیت شناختن نسل کشی ارامنه توسط امپراطوری عثمانی گفت که آمریکا باید به گذشته خود نگاه کند. (جزئیات بیشتر)

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 27 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 27 اردیبهشت 1400 گردآورنده: midya0.ir شناسه مطلب: 1125

به "احضار سفیر آمریکا به وزارت خارجه ترکیه، آنکارا: اظهارات بایدن بی ارزش است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احضار سفیر آمریکا به وزارت خارجه ترکیه، آنکارا: اظهارات بایدن بی ارزش است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید