ابداع فناوری تازه برای شناسایی ریزترین ترک ها در بتن

به گزارش مجله مدیاپلیر، به گزارش خبرنگاران به نقل از نیواطلس، محققان دانشگاه رایس در تگزاس، با همکاری مؤسسه تحقیقات علمی کویت، مطالعه ای را در خصوص استفاده از نانولوله های کربنی برای تشخیص شکاف در سازه های بتنی با استفاده از پرتوهای نوری انجام داده اند.

ابداع فناوری تازه برای شناسایی ریزترین ترک ها در بتن

محققان می گویند بلورهای سیلیکونی میکروسکوپی در سیمان مورد استفاده برای فراوری بتن برای شناسایی شکاف های ریز قابل استفاده هستند. چنین بلورهایی در طول فرآیند فراوری سیمان در دمای بالا تشکیل می شوند و وقتی در معرض نور مرئی قرار می گیرند، می درخشند.

با افزودن رنگ سیاه مات بر روی سطح بلوک های بتنی کوچک و ایجاد سوراخ هایی در آن بلوک ها مشاهده ترک هایی که با فشرده شدن بلوک ها ایجاد می شوند، ممکن شد. این ترک ها هم در بتن و هم در رنگ ایجاد می شوند.

هنگامی که بلوک های تحت فشار در معرض نور مرئی قرار بگیرند و سپس با استفاده از اشعه لیزر اسکن شوند، حتی کوچک ترین ترک ها نیز به روشنی در یک پس زمینه تاریک رنگ سیاه خواهند درخشید. یک رویکرد عملی تر این است که ابتدا یک لایه نازک از رنگ را روی سازه های بتنی تازه اعمال نمایند، سپس به طور دوره ای آن ساختارها را با قرار دادن آنها در معرض منبع نور مرئی و در حین عکاسی از آنها با یک دوربین مادون قرمز نزدیک، بازرسی نمایند تا همه ترک ها قابل رؤیت گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 7 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1401 گردآورنده: midya0.ir شناسه مطلب: 1541

به "ابداع فناوری تازه برای شناسایی ریزترین ترک ها در بتن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابداع فناوری تازه برای شناسایی ریزترین ترک ها در بتن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید