7 زنگ خطر برای کم آبی بدن

به گزارش مجله مدیاپلیر، توصیه می گردد در روزهای گرم تابستان حتما روزانه 1/5 تا 2 لیتر آب بنوشید. کم آبی بدن می تواند برای انسان دردساز گردد. با علائم کم آبی بدن آشنا هستید؟

7 زنگ خطر برای کم آبی بدن

در روزهای گرم تابستان برای نوشیدن آب نباید منتظر احساس تشنگی بود، زیرا این حالت بیانگر کاهش رطوبت بدن است. بعلاوه کاهش آب بدن حالت فقط با احساس تشنگی همراه نیست و بسیاری مسائل دیگر نیز می تواند ناشی از مصرف ناکافی آب و مایعات باشد. در ادامه این مطلب از خبرنگاران به علائم کم آبی اشاره خواهیم کرد که نشان از خوردن ناکافی مایعات است. این علائم به ترتیب عبارتند از:

سردرد

سردرد یکی از شایع ترین پیامدهای کاهش آب بدن است. در چنین شرایطی بدن نمی تواند سطح سروتونین را در حد نرمال نگه دارد و در نتیجه سردرد اتفاق می افتد. بعلاوه عروق خونی مغز نیز برای عملکرد مطلوب به آب احتیاج دارند. خستگی نیز می تواند ناشی از کمبود آب بدن باشد و اگر ناگهانی بروز پیدا کند حتما باید به نوشیدن آب توجه داشت.

گرفتگی عضلات

عضلات و مفاصل بدن برای عملکرد صحیح به مایعات کافی احتیاج دارند. زمانی که حجم آب بدن کم می گردد، جریان خون کند می گردد و متمرکز بر خون رسانی به اندام های حیاتی خواهدبود. گرفتگی عضلات در روزهای گرم یا در زمان تعریق زیاد تحت تاثیر این حالت است.

خشکی پوست

پوست برای اینکه سالم و شاداب بماند به میزان زیادی آب احتیاج دارد. بسیاری از افراد هنگام خشکی پوست صرفا به استفاده از کرم های مرطوب کننده توجه دارند در حالی که پوست نیز ارگان زنده است و احتیاجهای خود را به وسیله جریان خون دریافت می نماید.

مسائل ادرار

تامین آب مورداحتیاج بدن برای عملکرد مطلوب سیستم گوارشی و کلیه ها لازم است. مهم ترین پیامد کم آبی بدن، یبوست است که به تدریج مزمن و آزاردهنده می گردد. زمانی که حجم آب بدن کاهش یابد، زمینه رشد و تکثیر باکتری های بیماری زا در مجاری ادرار افزایش می یابد و زمینه ساز عفونت های ادراری می گردد که با درد و سوزش هنگام دفع ادرار همراه است. بعلاوه تیره شدن رنگ ادرار نیز نشانه ای از کاهش آب بدن است.

احساس لرز

احساس لرز ناگهانی یا مداوم فقط به علت تب نیست و گاهی اوقات نشان دهنده مصرف ناکافی مایعات است. همان طور که اشاره شد در صورت کاهش آب بدن جریان خون محدود به اندام های حیاتی می گردد که ممکن است گاه با احساس لرز همراه با گرفتگی عضلات بروز پیدا کند.

بوی نامطبوع دهان

دهان برای حفظ رطوبت کافی مسلما به سطح کافی آب احتیاج دارد و در غیر این صورت، ترشح بزاق کم می گردد. حال آنکه بزاق خواص آنتی باکتریال دارد و اگر به میزان کافی ترشح نگردد، عامل فعالیت باکتری ها و ایجاد بوی نامطبوع است.

تمایل به خوراکی های شیرین

اگر به میزان کافی آب ننوشید، ذخایر گلیکوژن خون به شدت پایین می آید. این حالت به خصوص پس از ورزش و در روزهای گرم بسیار اهمیت دارد. گلیکوژن به عنوان سوخت بدن عمل می نماید و زمانی که سطح آن کاهش یابد، تمایل به مصرف خوراکی های شیرین بیشتر می گردد. در چنین شرایطی بهتر است در کنار نوشیدن فراوان آب، میوه ها و ماست نیز میل گردد.

پیشنهاد مطالعه: مطلب 9 خاصیت جادویی گردو که باید بدانید! را بخوانید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 6 مرداد 1401 بروزرسانی: 6 مرداد 1401 گردآورنده: midya0.ir شناسه مطلب: 1620

به "7 زنگ خطر برای کم آبی بدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 زنگ خطر برای کم آبی بدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید