10 حقیقت جالب و شنیدنی از عصر آهن

به گزارش مجله مدیاپلیر، در علم باستان شناسی، دوره ای که از آن با عنوان عصر آهن یاد می گردد، سومین و آخرین دوره از دوره های سه گانه پیش از تاریخ است. در این دوره، انسان ها به شکلی فراگیر و گسترده شروع به استفاده از آهن برای ساخت ابزار و جنگ افزار کردند و البته تحولاتی در زمینه های مختلف اعم از کشاورزی و هنر ایجاد شد. زمان خاتمه عصر آهن بسته به هر منطقه جغرافیایی فرق دارد، اما نخستین بار در غرب آسیا و با ظهور پادشاهی هخامنشی به خاتمه رسید و آن را شروع تاریخ بشر می دانند.

10 حقیقت جالب و شنیدنی از عصر آهن

به گزارش دیجی رو، اگر دوست دارید در خصوص عصر آهن بیشتر بدانید تا سرانجام این مقاله با دیجی رو همراه باشید تا حقایقی جالب و هیجان انگیز درباره عصر آهن را با شما به اشتراک بگذاریم.

1- دوره عصر آهن در بریتانیا از 500 سال قبل از میلاد تا 43 سال پس از میلاد بود

بازه زمانی عصر آهن در نقاط مختلف دنیا فرق دارد، و دلیل آن متفاوت بودن زمان آغاز استفاده از آهن در نقاط مختلف دنیاست. با این حال، بریتانیا بین سال های 500 قبل از میلاد تا 43 پس از میلاد در عصر آهن قرار داشت.

2- آهن مشهورترین و اصلی ترین ماده مورد استفاده در این دوران بود

در این عصر، آهن تبدیل به محبوب ترین ماده مورد استفاده در درست کردن ابزار ها و سلاح ها شد. از آهن حتی در درست کردن ظروف غذاخوری و میخ نیز استفاده می شد! انسان ها در آن موقع این تصمیم را به دلیل مقاومت بالاتر آهن در مقایسه با مواد دیگری مانند سنگ و برنز، اتخاذ کردند.

3- پادشاهانی جنگجو بر مردم حکومت می کردند

در عصر آهن مردم به صورت طایفه ای زندگی می کردند. طوایف متعلق به قبایل مختلف بودند و به وسیله پادشاهانی جنگجو رهبری می شدند. در آن موقع زندگی خطرناک بود چرا که قبایل رقیب با یکدیگر به نزاع می پرداختند و در این برخورد ها از سلاح هایی که از آهن ساخته بودند، بهره می بردند.

4- آهن برای ساخت وسایل تیز و برنده استفاده می شد

آهن از برنز مقاوم تر بود و امکان ساخت اشیاء تیز و برنده با آن وجود داشت. برای این منظور آهن را می گداختند و با ضربات چکش به آن شکل می دادند.

5- متداول ترین شغل در آن دوران کشاورزی بود

اصلی ترین منبع عایدی در عصر آهن کشاورزی بود. کشاورزی شغل عمده مردم بود و سایر مشاغل اصلی در این دوران سفالگری، نجاری و آهنگری بودند.

6- غلات در انبار ها و گودال های ذخیره سازی نگهداری می شدند

به محض برداشت گندم، کشاورزان و مردم باید به طریقی آن را ذخیره می نمودند. انبار های غلات بسیاری روی زمین و بر فراز ستون ها وجود داشتند. مردمان عصر آهن بعلاوه در زیر زمین گودال هایی برای ذخیره سازی گندم حفر نموده بودند. گودال ها غالبا 2 تا 3 متر عمق داشتند. هزاران گودال از این نوع تا به امروز یافت شده است.

7- مردم در قلعه هایی بر فراز کوه ها زندگی می کردند

قلعه های کوهستانی محل اصلی زندگی مردم بود. این قلعه ها بر فراز کوه ها ساخته می شدند تا امنیت بیشتری داشته باشد و ساکنین قلعه بتوانند نزدیک شدن دشمنان را ببینند. خانه های بسیاری در درون قلعه ها وجود داشت و آن ها بیشتر شبیه یک دهکده کوچک بودند. این قلعه ها معمولاً با خندق ها و دیوار های چوبی احاطه می شدند تا مانعی بر سر راه دشمنان باشند.

8- میانگین امید به زندگی 25 سال بود!

در عصر آهن، امید به زندگی چندان طولانی نبود. میانگین امید به زندگی حدود 25 سال بود. جالب است بدانید که در انگلستان میانگین امید به زندگی اکنون حدود 81 سال است. در حال حاضر بر اساس شرایط بهداشتی و دارو های موجود، انسان ها برای مدت طولانی تری زنده می مانند.

9- سکه در این دوران اختراع شد

آیا تا به امروز به این فکر نموده اید که اولین بار چه زمانی سکه اختراع شد؟ سکه اولین بار در عصر آهن اختراع شد. انواع سکه ها از طلا، نقره و برنز ساخته می شدند.

10- احتمالا در آن موقع بازی های تخته ای جزو تفریح های مردم بوده است

این باوری رایج است که مردم در عصر آهن از بازی های تخته ای برای تفریح استفاده می کردند. در بعضی از سایت های اکتشافی مربوط به عصر آهن، قطعات شیشه ای بازی یافت شده است. این موضوع نشان می دهد که بازی تخته ای به احتمال فراوان در آن دوران رواج داشته است.

منبع: فرارو
انتشار: 2 خرداد 1402 بروزرسانی: 2 خرداد 1402 گردآورنده: midya0.ir شناسه مطلب: 1764

به "10 حقیقت جالب و شنیدنی از عصر آهن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 حقیقت جالب و شنیدنی از عصر آهن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید