کشفِ اژد های غول پیکرِ بال توریِ 165 میلیون ساله در چین

به گزارش مجله مدیاپلیر، تیمی از دیرینه شناسان از دانشگاه یاتسِن با همکاریِ تیمی از دانشمندانِ آزمایشگاه زیست شناسی استرس، که هر دو در چین هستند، توانسته اند قدیمی ترین فسیلِ نوزادِ نوروپتران را شناسایی کنند.

کشفِ اژد های غول پیکرِ بال توریِ 165 میلیون ساله در چین

به گزارش راهنماتو، آن ها در مقاله شان که در نشریه Proceedings of the Royal Society B منتشر شده است، این فسیل را یک اژد های غول پیکرِ بال توری توصیف کرده اند که در سایت حفاریِ مغولستان درونی در چین پیدا شده است.

بال توری ها نوعی از حشرات با بال های بزرگِ شفاف هستند که پهنای بالِ برخی از آن ها به 65 سانتی متر می رسد. آن ها اغلب در آمریکای شمالی و اروپا زندگی می کنند. تحقیقات قبلی نشان داده بودند که آن ها در بخش های بزرگی از آسیا نیز می زیسته اند. آن ها درحالِ حاضر در زمره قدیمی ترین نوروپتران هایی طبقه بندی می شوند که قدمتِ آن ها به 165 میلیون سال قبل باز می گردد.

محققانِ چینی توانسته اند آنچه را که گمان می کنند قدیمی ترین نوروپترانِ شناسایی شده تا به امروز است پیدا کنند. این فسیل در حینِ حفاری ها و در لایه ای فشرده شده از سیلت سنگِ توفی در کنار چند حشره باستانی دیگر پیدا شده است. گونه این فسیل ـ با گردنی دراز و بدنی بزرگ تر ـ با فسیل سایر بال توری هایی که تا به امروز پیدا شده است، تفاوت دارد و جثه بزرگ او نشان می دهد که این لارو در گرفتن و خوردنِ طعمه هایش پیروز بوده است.

این حشرات به خنجرهای شان که زائده ای بیرون زده از سر است و برای دشنه زدن و کشتنِ طعمه استفاده می شد، معروف هستند. در این نمونه فسیلی، خنجر روی گردنِ دراز حشره قرار گرفته که به او ظاهری زرافه مانند می دهد. گردنِ این نوزاد حشره که در حدود 41.2 میلی متر است، به او امکان می داده تا خودش را پشتِ گیاهان قدبلند و سایر اشیاء پنهان و از بالا نظاره گر باشد و طعمه هایش را در خفا جستجو کند.

در دنیای مدرن، بال توری ها در مناطقی در اطراف جریان های آبی که از کوه جاری می شوند و درمیانِ زباله های ترِ به جا مانده زندگی می کنند. لارو این حشرات در داخل جریان آب زیست می کنند. مطالعه این گونه فسیل نشان می دهد که این لارو در عمق یک دریاچه کم عمق زندگی می کرده است.

منبع: فرارو
انتشار: 29 بهمن 1401 بروزرسانی: 29 بهمن 1401 گردآورنده: midya0.ir شناسه مطلب: 1728

به "کشفِ اژد های غول پیکرِ بال توریِ 165 میلیون ساله در چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشفِ اژد های غول پیکرِ بال توریِ 165 میلیون ساله در چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید