کاهش 70 درصدی بارندگی در تهران نسبت به سال گذشته

به گزارش مجله مدیاپلیر، سخنگوی صنعت آب گفت: اندازه بارندگی از ابتدای سال آبی تا کنون به 28 میلیمتر رسیده که با اندکی اختلاف، مشابه سال گذشته، کشور با 16 درصد کاهش بارندگی روبرو است.

کاهش 70 درصدی بارندگی در تهران نسبت به سال گذشته

به گزارش ایسنا، فیروز قاسم زاده امروز در نشستی خبری با بیان اینکه تمرکز بارندگی های اخیر در غرب کشور، جایی که سامانه ذخیره سازی آبهای کشور مستقر هستند، موجب پر شدگی مخازن سدها در این منطقه شد، ادامه داد: علیرغم کاهش بارندگی در منطقه ها دیگر، این بارش ها، ورودی مخازن سدهای کشور از ابتدای سال آبی جاری به 7.2 میلیارد متر مکعب رساند که این مقدار ورودی در مقایسه با سال گذشته رشد پرشدگی مخازن را به 13 درصد رساند.

وی با اشاره به کاهش 5 درصدی خروجی مخازن سدها نسبت به سال گذشته، شرح داد : مخازن سدهای کشور نسبت به سال گذشته 5 درصد کاهش داشته و با 8.3 میلیارد متر مکعب آب، مخازن سدها در حال حاضر 37 درصد پر شدگی دارد که معادل 18 میلیارد آب است و به این ترتیب از ابتدای سال آبی تا کنون در مقایسه با سال گذشته، حجم مخازن سدها دو درصد افزایش داشته اند.

قاسم زاده به متغیر بودن مقدار پرشدگی مخازن سدهای مختلف در کشور اشاره نمود و اضافه کرد: مقدار پر شدگی سدها در پهنه کشور و در منطقه ها مختلف یکسان نیست و در دامنه وسیع متغیر است. سدهایی هستند که مقدار پر شدگی آنها به 10 تا 11 درصد و از سوی دیگر سد های وجود دارند که حجم پرشدگی مخازنشان به 70 تا 80 درصد نیز می رسد.

سخنگوی صنعت آب با اشاره به کاهش 70 درصدی بارندگی در استان تهران نسبت به سال گذشته گفت: استان تهران با کاهش 70 درصدی بارندگی، تداوم سال های خشک را تجربه می نماید و حجم مخازن سدهای تهران با 16 درصد پر شدگی نسبت به سال گذشته، 21 درصد با کاهش آب روبرو است.

وی در مورد هدف و اهمیت ساخت سد چم شیر اظهار کرد: بر اساس ارزیابی و مطالعات کیفی مراجع مختلف علمی و زیست محیطی که روی سد چم شیر صورت گرفته، این سد نه فقط کیفیت آب رودخانه را پائین نمی آورد و خطری را متوجه محیط زیست نمی نماید بلکه موجب بالا رفتن کیفیت آب رودخانه زهره نیز خواهد شد. رودخانه زهره در ماه های پر بارش سیلابی و در مواقع دیگر دبی پایه در جریان است با توجه به بستر رودخانه، شوری رودخانه در محل سد یک عددی است و درپائین دست یعنی در نقطه تلاقی آن با دریا، شوری آب به سه برابر می رسد. هدف از ساخت این سد ذخیره سازی سیلاب ها و کنترل شوری رودخانه در پائین دست با مدیریت رهاسازی آب سد است.

منبع: فرارو
انتشار: 7 آذر 1401 بروزرسانی: 7 آذر 1401 گردآورنده: midya0.ir شناسه مطلب: 1686

به "کاهش 70 درصدی بارندگی در تهران نسبت به سال گذشته" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش 70 درصدی بارندگی در تهران نسبت به سال گذشته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید