کاهش صادرات LPG ایران برای چهارمین ماه متوالی

به گزارش مجله مدیاپلیر، پلاتس به نقل از منابع بازرگانی خبر داد با وجود اینکه تولید میدان گازی پارس جنوبی حدود سه هفته پیش پس از تعمیرات دو ماهه از سر گرفته شد، برنامه صادرات LPG ایران در دسامبر برای چهارمین ماه کاهش یافت.

کاهش صادرات LPG ایران برای چهارمین ماه متوالی

به گزارش خبرنگاران، برنامه صادرات اولیه نشان می دهد حدود 199 هزار تن LPG در دسامبر صادر خواهد شد که اندکی کمتر از 220 هزار تن در نوامبر است. با این همه منابع تجاری اظهار کرده اند صادرات ممکن است در معرض تغییرات قرار گیرد و اگر محموله های بیشتری قطعی شوند به منزله بهبود اندک صادرات LPG ایران خواهد بود.

با برآورد اجرا شده برای دسامبر، صادرات LPG ایران برای کل سال تا به امروز به حدود 3.33 میلیون تن بالغ می شود.

طبق آمار اس اند پی گلوبال پلاتس، این حجم صادرات LPG ایران، به مقصد چین، اندونزی، آفریقا و احتمالا جنوب آسیا است.

پیش از تحریم های غربی در ژوییه سال 2012 که در ژانویه سال 2016 لغو شدند، ایران بیش از 400 هزار تن در ماه LPG صادر می کرد که عمدتا به مقصد آسیا بود.

صادرات ماهانه LPG ایران از زمانی که در اوت به رکورد 423 هزار تن رسید، به دلیل تولید کمتر در میدان گازی پارس جنوبی رو به کاهش بوده است. این میدان در اواسط نوامبر به فعالیت تعمیراتی انتها داد، اما تولید میعانات پس از اینکه فعالیت آن ازسرگرفته شد، همچنان اندک باقی ماند و در نتیجه صادرات LPG را پایین نگه داشت.

پلاتس پیش از این گزارش کرده بود رشد مصرف داخلی از زمان این تعمیرات نیز باعث شد شرکت ملی نفت ایران صادرات میعانات را در سطح مشابهی در طول فعالیت تعمیراتی محدود کند.

بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران هفته گذشته گفت تولید نفت ایران اکنون حدود 3.8 میلیون بشکه در روز به همراه 400 هزار بشکه در روز میعانات است در حالی که صادرات نفت خام و میعانات مجموعا به بیش از 2.5 میلیون بشکه در روز بالغ می شود.

به گفته منابع کشتیرانی، شرکت های بین المللی بازرگانی Petredec و گلنکور محموله های LPG را از بنادر ایرانی در دسامبر بارگیری کردند.

شرکت Petredec در عسلویه یک محموله به میزان 44 هزار تن از پروپان و بوتان را از شرکت بازرگانی گاز ایران در کشتی VLGC پاسیفیک شانگهای بارگیری کرد.این کشتی اکنون در خلیج عمان و در جهت به مقصد کالبوت در اندونزی واقع شده است.

گلنکور از شرکت بازرگانی صنعت پتروشیمی خلیج فارس یک محموله 18 هزار تنی را از بندر امام خمینی (ره) در کشتی سی اسپید بارگیری کرد که شامل 4000 تن پروپان و 14 هزار تن بوتان بود. این کشتی در جهت خود به سوی مومباسای کنیا واقع شده است.

شرکت بازرگانی گلوبال ریالیتی که خریدار معمول محموله های ایرانی در سال جاری بوده است، یک محموله به میزان 44 هزار تن شامل 33 هزار تن پروپان و 11 هزار تن بوتان را از بندر امام خمینی (ره) در کشتی گاز جاسمین بارگیری کرد. این کشتی اکنون در خلیج عمان در جهت خود به فانگ چنگ در جنوب چین واقع شده است.

شرکت بازرگانی ایرانی کاسپین پتروشیمی قرار است 44 هزار تن پروپان را در کشتی گاز کوریج بارگیری کند. آمار پلاتس نشان می دهد که این کشتی در ماه های اخیر از بنادر خاورمیانه سفرهای مکرری به بنادر هندی داشته است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: midya0.ir شناسه مطلب: 310

به "کاهش صادرات LPG ایران برای چهارمین ماه متوالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش صادرات LPG ایران برای چهارمین ماه متوالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید