چین برای زعفران ایران مانع گذاشت!، برگ برنده افغانستان از تحریم ایران

به گزارش مجله مدیاپلیر، به گزارش خبرنگاران، به گفته رئیس اتحادیه صادرکنندگان زعفران، ردپای افغانستانی ها در صادرات زعفران ایرانی به بازارهای جهانی پر رنگ شده است. علت این است که این کشور با چالش هایی همچون تحریم رو به رو نیست. بنابراین با خرید فله ای زعفران از ایران، آنها را به سایر کشورها صادر می نماید که همین مسئله ارزآوری زیادی را برای تجار افغانستانی به همراه دارد. غیر از این فعالان این بازار از قاچاق پیاز زعفران ایران به افغانستان خبر می دهند.

چین برای زعفران ایران مانع گذاشت!، برگ برنده افغانستان از تحریم ایران

با ما همراه باشید و با تور چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

این در حالی است که فعالان مالی معتقدند که حتی با وجود کرونا و تحریم های آمریکا و تنگ شدن عرصه تجارت خارجی، ایران همچنان در فراوری کالاهای غیرنفتی همچون زعفران، پسته و … مزیت دارد.

آنچه رئیس اتحادیه صادرنمایندگان زعفران می گوید: خوشبختانه با تمام محدودیت ها و نامهربانی! بانک مرکزی توانستیم در هشت ماهه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته 20 درصد رشد صادرات داشته باشیم و چنانچه بانک مرکزی با ما همکاری می کرد صادرات زعفران ایرانی می توانست رشد 50 درصدی هم داشته باشد.

غلامرضا میری با اشاره به اینکه تحریم و محدویت باعث شده است که سود صادرات زعفران ایرانی به جیب تجار افغانستانی برود، می گوید: محدودیت ها و تحریم ها به ما اجازه صادرات زعفران به عربستان صعودی و آمریکا را نمی دهد. همچنین با صادرات زعفران به این کشورها نمی توانیم ارز حاصل از صادرات را به کشور باز گردانیم؛ این در حالی است که افغانستان با صادرات زعفران ایرانی به این دو کشور سودهنگفتی می برد.

بعضی فعالان بازار معتقدند که افغانستانی ها جای خالی تجار ایرانی را در بازارهای منطقه ای و بین المللی پر نموده اند. به همین دلیل است که آنها یک دهم بازار زعفران ایران را در دست گرفتند.

صادرات به هند و چین از کانال افغانستان

رئیس اتحادیه صادرنمایندگان زعفران همچنین خبر می دهد که هندوستان و چین تعرفه ترجیحی برای کالاهای صادراتی افغانستان وضع نموده اند. یعنی چنانچه یک تاجر افغانستانی زعفران ایرانی را به چین و هند صادر کند دیگر نیازی نیست که هزینه و عوارضی پرداخت کند؛ این در حالی است که چنانچه یک تاجر ایرانی بخواهد زعفران را به دو مقصد هند و چین ارسال کند باید عوارض 38 درصدی بپردازد.

آنچه تعیین است افغانستان صنعت بنامی در حوزه بسته بندی ندارد. میری درباره نحوه صادرات زعفران از افغانستان به کشورهای منطقه شرح داد: افغانستان زعفران را از ایران فله ای می خرد و به همین شکل به هند، چین و سایر بازارهای هدف ایران صادر می نماید؛ چرا که نحوه مصرف زعفران در چین و هند به شکل دارو است.

رئیس اتحادیه صادرنمایندگان زعفران درباره میزان فراوری زعفران هم گفت: طبق آمار وزارت جهاد کشاورزی سال گذشته ایران توانسته 500 تن زعفران فراوری کند که از این میزان فراوری، یک دهم آن سهم افغانستان است.

تجار ایرانی می گویند 50 سال در صنعت زعفران ایرانی کوشش نموده ایم اما حالا شاهد از دست دادن بازارهای منطقه ای و جهانی هستیم و افغانستان با افزایش سطح زیر کشت زعفران از بازارهای هدف ما سواستفاده نموده و زعفران فراوریی را به نام ایران به سایر کشورها صادر می نماید.

قیمت زعفران چقدر است؟

میری گفت: فراورینمایندگان زعفران ایران در حال از دست دادن میزان ارزش افزوده و اشتغالزایی هستند. از مسئولان وزارت خارجه می خواهیم که برای جلوگیری از بیکاری کشاورزان اقدامی انجام دهند و قدمی بردارند. حداقل ترین اقدام این است که مسئولان با دو کشور چین و هند وارد مذاکره شوند تا این کشورها هم برای کالاهای ایرانی تعرفه ترجیحی اعمال نمایند.

بنا به گفته میری در حال حاضر کشاورزان زعفران را کیلویی هشت تا 13 میلیون تومان به تجار می فروشند.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 20 دی 1399 بروزرسانی: 20 دی 1399 گردآورنده: midya0.ir شناسه مطلب: 888

به "چین برای زعفران ایران مانع گذاشت!، برگ برنده افغانستان از تحریم ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین برای زعفران ایران مانع گذاشت!، برگ برنده افغانستان از تحریم ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید