چرا دوران گلکسی نوت سامسونگ به سر آمده؟

به گزارش مجله مدیاپلیر، گوشی های سری گلکسی نوت سامسونگ از زمان عرضه تا به امروز از محبوب ترین و بهترین گوشی های اندرویدی بودند که در دسترس کاربران قرار داشتند. اما به نظر می رسد سال آینده، یعنی زمانی که سامسونگ گلکسی نوت 22 را راهی بازار می نماید، دیگر این گوشی ها محبوبیت سابق را نخواهند داشت و به عبارتی می توان گفت دیگر دوره گوشی های نوت به سر آمده.

چرا دوران گلکسی نوت سامسونگ به سر آمده؟

سامسونگ سال 2021 را با عرضه گوشی های سری گلکسی S21 شروع کرد. گوشی هایی که در سه مدل استاندارد، پلاس و اولترا عرضه شدند و توانستند موفقیت بسیار زیادی را هم در بازار بدست بیاورند. سامسونگ مشکلاتی که گریبان گیر سری گلکسی S20 شده بود را پیدا و برطرف کرد تا بدین ترتیب سری S21 به عنوان یکی از بهترین و بی نقص ترین پرچم دارها در دسترس کاربران قرار بگیرند.

اما اینطور که به نظر می رسد، برخلاف سال گذشته، سال جاری این گوشی ها تنها پرچم داران شرکت کره ای با ظاهری معمولی خواهند بود چون سامسونگ اعلام نموده میخواهد سال آینده از گوشی های سری نوت رونمایی کند و سال جاری اگر قرار به عرضه پرچم داری باشد، آن گوشی حتما تاشو است. بنابراین کاربران باید یک سال، با گوشی هایی سر نمایند که ظاهری مدرن و عجیب داشته و اگر هم تمایلی به این گوشی ها نداشته باشند، سری S21 کاملا پاسخ گوی احتیاجشان خواهد بود.

اما سوال اینجاست که اگر یک سال بگذرد و کاربران گوشی های دوست داشتنی سری نوت با آن قلم های محبوب را در دسترس نداشته باشند، با در نظر دریافت اینکه سری نوت 20 با پردازنده اگزینوس 990 خیلی مورد توجه قرار ندارد و گلکسی S21 اولترا هم از قلم پشتیبانی می نماید، آیا باز هم عرضه محصولی از سری نوت منطقی خواهد بود یا باید کم کم به این نتیجه برسیم که دوران گوشی های محبوب سامسونگ به سر آمده؟

سامسونگ معتقد است اگر سال جاری خبری از گوشی های سری نوت نیست فقط به این خاطر بوده که مشکل تامین تراشه کل جهان را تحت تاثیر منفی قرار داده و شرکت تراشه کافی برای ساخت پرچم دار در اختیار ندارد. اما خب از طرفی دیگر برای گوشی های تاشو سرمایه گذاری بسیار عظیمی اجرا شده. با در نظر دریافت گوشی های تاشوی سامسونگ، شیائومی و هواوی که اکنون در بازار هم در دسترس قرار دارند، انتظار می رود سال آینده، تعداد و تنوع این محصولات بیشتر هم گردد و ظاهرا دیگر تمایل کاربران به این سمت کشیده خواهد شد. حال در این شرایط، چه احتیاجی به گوشی هایی با ظاهر قدیمی نظیر گلکسی نوت خواهد بود؟

حتی اگر گوشی های تاشو هم تا سال آینده خیلی مورد توجه قرار نگیرند و حتی اگر سال جاری هم از یک گوشی از سری نوت رونمایی گردد، گلکسی S21 اولترا یک مثال شاخص از محصولی است که کاربران را از خرید یک گوشی از سری نوت بی احتیاج می نماید. چرا که از قلم S-Pen پشتیبانی می نماید و طراحی فوق العاده خوبی هم دارد. البته منظور این نیست که سری نوت باید کاملا از چرخه فراوری خارج شوند اما خب سوال اینجاست که اگر قرار باشد گلکسی نوت جدید همان مدل اولترا از سری S با پشتیبانی از قلم S-Pen باشد، چه لطفی دارد؟

آن زمانی که سامسونگ از گوشی های سری نوت رونمایی نموده بود، نمایشگر عظیمی برای آن ها در نظر گرفت تا نوشتن روی آن ها بسیار آسان باشد. اما از وقتی که سری گلکسی S هم به نمایشگرهای عظیمی مجهز شدند، نوشتن روی این گوشی ها هم به همان اندازه لذت بخش است و حالا هم که پشتیبانی از قلم حداقل به مدل اولترا راه یافته، دیگر سری نوت چه وجه تمایزی مشخص نماینده ای با مدل اولترا از سری S خواهد داشت که بخواهیم آن را ترجیح دهیم؟ جز اینکه یک اسلات درون گوشی برای قلم در نظر گرفته شده و از لحاظ ظاهری هم اندکی گوشه های فریم تیز هستند، واقعا فرق خاصی بین دو سری دیده نمی گردد.

از طرفی اسلاتی هم که برای قرارگیری قلم درون گوشی تعبیه می گردد، سازندگان را با چالش هایی روبرو می نماید. کوچک ترین فضا درون گوشی ارزشمند است و شرکت ها باید از آن برای تعبیه باتری های عظیم تر استفاده نمایند اما خب اسلات قلم این فضای خالی را پر می نماید. به همین خاطر است که می بینیم گلکسی S20 اولترا یا S21 اولترا از باتری های عظیم تری به نسبت نوت 20 اولترا بهره می برند و همین تفاوت بین نوت 10 پلاس و S20 پلاس هم دیده می گردد. اگر تمام شرایط با هم برابر باشد، در یک گوشی بدون اسلات مخصوص قلم می توان باتری عظیم تری تعبیه کرد.

اگر از عدم بهره مندی از قلم و مشکل فوکوس اتوماتیک گلکسی S20 اولترا که آن هم یک اشتباه از سوی سامسونگ بود فاکتور بگیریم، می بینیم که گلکسی نوت 20 اولترا در هیچ زمینه دیگری بهتر از آن نبود. استفاده از مدل پلاس پردازنده اسنپدراگون 865 هم چیزی نیست که همواره شاهد آن باشیم و معمولا این دو گوشی با مشخصات مشابه راهی بازار می شوند.

به نظر می رسد دقیقا به همین خاطر بود که سامسونگ کوشش کرد ابتدا گلکسی S21 اولترا را با قابلیت پشتیبانی از قلم اما نه با اسلاتی مخصوص آن راهی بازار کند تا بازخورد کاربران را مشاهده کند. اگرچه نبود فضایی درون گوشی برای قرارگیری قلم کمی آزاردهنده است اما خب چون خیلی از کاربران این گوشی ها از قاب محافظ استفاده می نمایند، شرکت های سازنده قاب محافظ گوشی توانستند این مشکل را هم حل نمایند. بنابراین فقط کافی است یک قلم S-Pen خریداری کنید تا تمام قابلیت های آن را در گوشی S21 اولترای خود هم تجربه کنید و از خرید یک گوشی نوت بی احتیاج شوید. S-Pen به صورت لوازم جانبی می تواند در اندازه های عظیم تر هم باشد تا بدین ترتیب فرایند یادداشت برداری یا کار با آن برای کاربران راحت تر باشد.

البته قلم های کنونی (لوازم جانبی) از یک سری قابلیت های مبتنی بر بلوتوث نظیر شاتر دوربین و ژست های حرکتی پشتیبانی نمی نمایند اما خب انتظار می رود اواخر سال جاری، قلمی تحت عنوان S-Pen پلاس با دارا بودن تمام این قابلیت ها، راهی بازار گردد که تقریبا همزمان با عرضه گوشی تاشوی گلکسی زد فولد 3 هم خواهد بود؛ محصولی که گفته می گردد از قلم S-Pen هم پشتیبانی می نماید تا بدین ترتیب، از خاص بودن گوشی های نوت بیش از پیش کاسته گردد.

با اضافه شدن پشتیبانی از قلم S-Pen به مدل اولترا از گوشی های سری S، دیگر احتیاج خاصی به گوشی های سری نوت نخواهد بود چون هرآنچه که بخواهند در این گوشی ها نیز به راحتی انجام می گردد. نکته مثبت اینکه این کار باعث می گردد سامسونگ بتواند باتری های عظیم تری هم برای گوشی های خود در نظر بگیرد تا کاربر از این سو، محصولی بادوام تری در اختیار داشته باشد. به نظر می رسد این کار خیلی بهتر از این است که شرکت هر سال هزینه زیادی را صرف ساخت گوشی های سری نوت کند در حالی که کاربران هر دو گوشی این روزها تقریبا فرق خاصی با یکدیگر ندارند چون دو گوشی کاملا کارهای مشابهی را انجام می دهند.

اما خب نمی توان فراموش کرد که در سال 2022، سامسونگ میخواهد سری نوت را بازگرداند. در حالی که انتظار می رود گوشی مورد انتظار از سری نوت در واقع شباهت بسیاری به گلکسی S22 داشته باشد، اما با مسیری که سامسونگ در طراحی گوشی هایش در پیش گرفته، این کار بسیار بی فایده خواهد بود. سامسونگ برنامه سال جاری خود را با گوشی های تاشو پر نموده و سال آینده هم همین برنامه را دارد. حتی گفته می گردد شرکت کره ای ساخت گوشی های رول شونده را هم در سر دارد. بنابراین گوشی نوت بعدی باید یک تمایز ویژه به نسبت پرچم دارهای سری S داشته باشد.

آنچه که فکر می کنیم این است که گلکسی نوت بعدی باید به شکل یک گوشی تاشو یا رول شونده باشد؛ یعنی یک گوشی خاص با قابلیت های خاص تا حداقل تفاوتی با گوشی های سری S داشته باشد. به نظر می رسد این بهترین چیزی است که سامسونگ می تواند ارائه دهد؛ همچنان یک گوشی قدرتمند و پرچم دار اما با شکلی متفاوت که آن را از سایر پرچم دارهای شرکت متمایز می نماید. قلم S-Pen برای گوشی هایی با نمایشگر افزایشی مثل تاشو و رول شونده عالی است. دیگر نگرانی هم از بابت طول عمر باتری وجود نخواهد داشت چون این گوشی ها به خودی خود ضخامت بیشتری از گوشی های معمولی دارند و خب سامسونگ خواهد توانست مشکل باتری را حل نماید و در عین حال اسلاتی را هم برای قلم در نظر بگیرد.

آنچه که انتظار داریم، چیزی نیست که پیش تر ندیده باشیم. اگر به خاطر داشته باشید، سال ها قبل و در شرایطی که همه شرکت ها مشغول ساخت گوشی های معمولی بودند، سامسونگ گلکسی نوت اج را راهی بازار کرد؛ محصولی که از نمایشگر منحنی بهره می برد و به مرور زمان هم سایر شرکت ها از جمله خود سامسونگ از طراحی زیبا و منحصر بفرد آن به شکل بهبود یافته ای در سایر گوشی ها استفاده کردند. آنچه که می خواهیم ببینیم همین تغییرات متمایزنماینده است که دلیلی جز اسلات قلم اختصاصی برای خرید به کاربر ارائه دهد.

با مدل های اولترا از پرچم داران سری S سامسونگ، مرز بین خانواده گلکسی نوت و S باریک تر از قبل شده چون تنها عامل تفاوت یعنی قلم هم دیگر راه خود را به این سری باز نموده و به عبارتی می توان گفت سری S تغییراتی را که باید به خود دیده و حالا نوبت به کهکشانی های نوت رسیده که خودی نشان دهند و برگ برنده دیگری را رو نمایند. در غیر این صورت سامسونگ مجاب خواهد شد حتما یکی از پرچم دارهای خود را در آینده ای نزدیک از سبد محصولات خود حذف کند.

نظر شما در این رابطه چیست؟ آیا فکر می کنید سامسونگ باید تغییرات گسترده ای را در شکل ظاهری گوشی های سری نوت خود پدید بیاورد؟

توجه: این مطلب نظر شخصی نویسنده وب سایت منبع است و ممکن است کاربران زیادی با آن موافق نباشند.

منبع: Android Central

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 31 خرداد 1400 بروزرسانی: 31 خرداد 1400 گردآورنده: midya0.ir شناسه مطلب: 1176

به "چرا دوران گلکسی نوت سامسونگ به سر آمده؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا دوران گلکسی نوت سامسونگ به سر آمده؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید