وعده عراق برای پرداخت سریعتر مطالبات ایران در بخش های برق و گاز ، وزیر نیرو: هزینه خرید واکسن کرونا از منابع ایران در عراق تامین می گردد

به گزارش مجله مدیاپلیر، خبرنگاران - وزیر نیرو گفت: هزینه خرید واکسن کرونا از محل منابع اقتصادی جمهوری اسلامی ایران در عراق پرداخت می گردد.

وعده عراق برای پرداخت سریعتر مطالبات ایران در بخش های برق و گاز ، وزیر نیرو: هزینه خرید واکسن کرونا از منابع ایران در عراق تامین می گردد

به گزارش خبرنگاران به نقل از پاون، رضا اردکانیان با ماجد مهدی حنتوش ،وزیر برق جمهوری عراق ملاقات کردند و در این ملاقات دو طرف پیشنهاداتی در رابطه با همکاری های برقی دو کشور در زمینه های همچون تعمیرات ترانس ها و کاهش تلفات شبکه توزیع برق عراق به بحث و گفتگو پرداختند.

در این ملاقات اردکانیان یکی از مهم ترین تصمیمات را برگزاری اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و عراق با مشارکت فعال سازمان های دولتی و بخش خصوصی دو کشور در تهران در سال گذشته خاطرنشان کرد و اضافه نمود: ما به دلیل ارتباط با کشورهای همسایه صادرات و واردات انرژی داریم و همیشه کوشش کردیم که شرایط عراق را در نظر بگیریم.

وی بیان نمود: در مقایسه با بخش گاز مطالبه بخش برق عدد کمتری است و طرف عراقی بیان نموده است که به زودی این مطالبه را پرداخت می نماید، که دولت ایران هم 1.5 میلیون دلار برای خرید واکسن در نظر گرفته است و این اقدامات از سوی بانک مرکزی و وزارت بهداشت انجام خواهد شد.

اردکانیان در خصوص صادرات انرژی در تابستان گفت: ما سال جاری 50 درصد نسبت به سال قبل دچار کم بارشی هستیم و علاوه برمشکل آب، برق هم مشکل ساز می گردد.

متعهد به تامین آب و برق داخل کشور هستیم

اردکانیان اضافه نمود: از مدتی قبل برنامه ریزی هایی اجرا شده تا با توجه به اولویت ها بتوانیم آب و برق را در داخل کشور فراهم کنیم و ما متعهد هستیم بتوانیم آب و برق داخل کشور را فراهم کنیم.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران دارای منابع اقتصادی خوبی در خارج کشور از جمله عراق است، اضافه نمود: وزارت بهداشت کشور با رعایت مجموعه ملاحظاتی که هست درصدد خرید دوز مورد احتیاج واکسن کرونا از شرکت اروپایی است و هزینه آن از محل این منابع اقتصادی پرداخت خواهد شد.

اردکانیان بیان نمود: ظرفیت های برقی نصب شده کشور 85 هزار مگاوات است، طبق قرار داد با وزارت عراق، صادرات یک هزار و 300 مگاوات است و این قرارداد بر اساس فرمولی است که قیمت انرژی به یورو به شرکت توانیر باید پرداخت گردد.

وزیر نیرو در خصوص صادرات برق و گاز به عراق و حساب های فیمابین گفت: با وجود محدودیت هایی که در این خصوص وجود دارد؛ خوشبختانه وزارت برق عراق و مقامات این کشور پیروز شدند بخش قابل توجهی از مطالبات شرکت توانیر و بخشی از مطالبات شرکت ملی گاز را پرداخت نمایند.

اردکانیان بیان نمود: متاسفانه میزان تلفات برق عراق حدود 50 درصد است و طبق مکاتبه ای که با این کشور داشته ایم، می توانیم این تلفات را 20 درصد کاهش دهیم، ما آمادگی داریم از همه توان فنی و مهندسی استفاده کنیم.

منبع: شفقنا اقتصادی
انتشار: 6 خرداد 1400 بروزرسانی: 6 خرداد 1400 گردآورنده: midya0.ir شناسه مطلب: 1142

به "وعده عراق برای پرداخت سریعتر مطالبات ایران در بخش های برق و گاز ، وزیر نیرو: هزینه خرید واکسن کرونا از منابع ایران در عراق تامین می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وعده عراق برای پرداخت سریعتر مطالبات ایران در بخش های برق و گاز ، وزیر نیرو: هزینه خرید واکسن کرونا از منابع ایران در عراق تامین می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید