نشان شیرازه و هنر طراحی کتاب راستا را برای آینده همیشه می نماید

به گزارش مجله مدیاپلیر، به گزارش خبرنگاران ، مراسم اختتامیه چهارمین دو سالانه نشان شیرازه عصر امروز (شنبه 16 اسفند) در فرهنگستان هنر با حضور جمعی از فعالان و دست اندرکاران حوزه طراحی و گرافیک کتاب برگزار گردید.

نشان شیرازه و هنر طراحی کتاب راستا را برای آینده همیشه می نماید

جهت دریافت مشاوره خدمات قیمت چاپ کاتالوگ ارزان از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

محسن جوادی معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم با اشاره به اهمیت طراحی کتاب، گفت: هنر طراحی کتاب با کتاب تاریخ پیوسته ای دارد، همیشه در طول سالیان گذشته در کنار کتاب هنر طراحی کتاب را نیز شاهد هستیم و هنرهای مختلفی متناسب با متن به زیبایی آن یاری نموده اند و در اصل نوشته های کتاب با این هنر و زیبایی دیده می شود.

وی ادامه داد: در تاریخ هر جا احساس می کنیم این دو از هم فاصله گرفتند شاهد هستیم که ضرر نموده اند؛ در این زمینه دیده ایم که وقتی دانش، زیبایی، نشاط و معنویت هنر در کنار هم قرار می گیرند این دو به نتایج خوبی دست پیدا می نمایند و هر زمان که از هم جدا شوند ضرر نموده اند.

جوادی با بیان اینکه فونت، گرافیک متن و جلد کتاب همه در زیبایی یک کتاب موثر است، گفت: جشنواره و نشان شیرازه هنر طراحی کتاب میتواند جهت را برای آینده همیشه کند زیرا وقتی کتابی می خوانید فکر و ذهن درگیر است و خیلی وقت ها این طراحی ها می تواند فضای مناسبی برای مخاطب ایجاد نموده و حتی متن را مفهومی تر کند.

وی با اشاره به اینکه ما شاید حق این هنر را از جهپ کارهایی که باید کردیم ادا ننموده ایم، بیان کرد: ما شاید نسبت به کسانی که در این حوزه فعالیت دارند در بخش وظایف و دیون حوزه سیاستگذاری فرهنگی کمترکاری انجام دادیم اما امیدواریم بتوانیم در آینده گام های بهتر و موثرتری برای رونق این حوزه برداریم.

جوادی همچنین با بیان اینکه در تاریخ ایران کتاب هایی چون شفا و شاهنامه داشتیم که نام ایران را عظیم و پرآوازده کردند، گفت: در کنار این آثار هنر طراحی های بسیار خوبی داشتیم و کتاب های نام های بلند و صاحب نامی را داشتیم و در این زمینه امیدوارم صندلی ایران را در حوزه فکر و اندیشه احیا کنیم و در کنار آن در حوزه طراحی و زیبایی کتاب نیز فعال باشیم.

همچنین کوروش پارسانژاد دبیر چهارمین دو سالانه نشان شیرازه نیز در سخنانی گفت: از همه همکاران طراح، تصویرگر و ناشرانی که اثر ارسال کردند تشکر می کنم اما از ناشران دولتی و خصوصی که که کار نفرستادند شامل ناشران دولتی و خصوصی چون مختص طراحی کتاب است و امیدوارم در دوره بعد حضور همه ناشران را ببینیم.

وی اضافه کرد: معاونت فرهنگی نیز سال جاری به موقع و بدون تغییر کوشش کرد در شرایط سخت مالی برگزار شود و مهرزاد دانش رییس دو سالانه و داوران و تیم اجرایی و همه کسانی که نقش داشتند.

در بخش دیگر این برنامه اکبر نیکان پور به نمایندگی از هیات داوران بیانیه این هیات را قرایت کرد. در بخشی از این بیانیه آمده است:

آنان که هنر خویش را در پای کتاب می ریزند و برگ برگ آن را به ذوق و قریحه خداداد خود می آرایند، تا آنگاه که چشمی برای دیدن و دلی برای لرزیدن باشد، دانش و فرزانگی را وامدار بلندای همت خود می نمایند. دنیا کتاب چنان فراخ و آسمان گون است که هنرهای بسیاری را پذیرا است و هر گوهری را خریدار و در این میان هنر گرافیک به دلیل توانایی و کارآمدی در عرصه کتاب آرایی اهمیت و منزلت ویژه ای یافته است.

نشان شیرازه، رویدادی خجسته است که تداوم و تدارکش به دست اهالی این صنف می باشد و بسته به حضور پرشور ایشان. حضور کم رونق ناشران خصوصا بخش خصوصی در این دوره تا حدودی به دلیل بحران های ناشی از کرونا و شرایط بد مالی، قابل پیش بینی بود، اما در این میان روزنه امید برایمان، عنایت بعضی ناشران دولتی به تنوع طراحی و توجه ویژه به کتاب سازی با اصول حرفه ای در موضوعات روز بود. نکته ای که با توجه به بی احتیاج بودن آنها در رقابت، بیشتر جلوه می کرد.

هیئت داوران چهارمین نشان شیرازه پس از آنالیز آثار راه یافته به مرحله نهایی، بر این باور است که میانگین سطح کیفی آثار در بعضی بخش ها قابل توجه است و برآیند آن ها بیانگر رشد بسیار خوب طراحان جوان و همت بلند ناشران است، هیئت داوران اعتقاد دارد گام های مثبت و ارزنده ای در طراحی خلاقانه کتاب برداشته شده، اگر چه تا رسیدن به شرایطی مطلوب مبتنی بر هویت ایرانی و با توجه به سابقه درخشان کتاب آرایی در تمدن اسلامی ایرانی، هنوز فاصله وجود دارد.

گروه داوری این دوره مرکب از ابراهیم حقیقی، اکبر نیکان پور، ساعد مشکی، مسعود نجابتی و کورش پارسانژاد برگزیدگان این دوره را به توضیح زیر اعلام می دارد و امیدواریم با توجه به تجربیاتی که از برگزاری چهار دوره حاصل شده و تصحیح بعضی نکات فراخوان و بخش های جشنواره، دوره های آینده در سطحی گسترده تر و کیفیتی شایسته تر برگزار شود.

تجلیل از پیشکسوتان حوزه طراحی و گرافیک یکی دیگر از بخش های این برنامه بود؛ در این بخش از محمد بهرامی، غلامعلی مکتبی و فریده شهبازی از پیشکسوتان و چهره های شاخص رشته طراحی و گرافیک تقدیر شد.

به گزارش ایبنا، پس از اعلام برگزیدگان نیز نمایشگاه آثار منتخب چهارمین دوره نشان شیرازه نیز با حضور محسن جوادی معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اسلامی و میهمانان در انتها این مراسم افتتاح شد؛ قرار است این نمایشگاه از 16 تا 20 اسفند در فرهنگستان هنر برپا باشد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 20 اسفند 1399 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: midya0.ir شناسه مطلب: 997

به "نشان شیرازه و هنر طراحی کتاب راستا را برای آینده همیشه می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشان شیرازه و هنر طراحی کتاب راستا را برای آینده همیشه می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید