مقاوم سازی 30 درصد خانه های مسکونی روستایی استان قزوین

به گزارش مجله مدیاپلیر، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری قزوین با اشاره به اینکه حدود 30 درصد از خانه های مسکونی روستایی مقاوم سازی شده است، اضافه نمود: در حوزه راه های روستایی نیز در حد متوسط کشور هستیم و 51 درصد راه های روستایی آسفالت شده، 31 درصد راه خاکی و 12 درصد نیز راه شوسه است.

مقاوم سازی 30 درصد خانه های مسکونی روستایی استان قزوین

به گزارش مجله مدیاپلیر، علی فرخزاد در نشست خبری که به مناسبت روز ملی روستا و عشایر در سالن باقرالعلوم مدیریت بحران قزوین برگزار گردید، با بیان اینکه 824 روستا در استان وجود دارد، اظهار کرد: این روستاها در قالب 46 دهستان هستند و آمار جمعیت روستایی 336 هزار و 904 نفر است.

وی افزود: 630 روستا دارای دهیاری و 194 روستا فاقد آن است و اعضای شورای اسلامی در 654 روستا فعال هستند، طبق آمار شاهد افزایش 56 درصدی تعداد روستاهای دارای دهیاری در دولت های دهم و یازدهم هستیم.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری قزوین با بیان اینکه در سال های اخیر فعالیت عمرانی بهتری در روستاها اجرا شده است، گفت: از ابتدای سال 92 تاکنون تعداد 4058 پروژه روستایی با اعتباری بالغ بر بیش از چهار هزار میلیارد ریال به بهره برداری رسیده است و افزایش چهار برابری اعتبارات دهیاری را در طول این مدت شاهد هستیم.

وی مطرح نمود: در حوزه گازرسانی به روستاها 278 روستا شامل 85 درصد از خانوارهای روستای از نعمت گاز برخوردار هستند همچنین 86 درصد جمعیت روستایی استان از آب آشامیدنی سالم برخوردار هستند و 336 کیلومتر خط انتقال آب روستایی ایجاد شده است.

این مسئول درباره اقدامات و خدمات ارائه شده توسط شرکت توزیع برق استان در حوزه روستایی اظهار کرد: در این حوزه 100 درصد روستاهای بالای پنج خانوار استان از نعمت برق برخوردار هستند و با احتساب این خانوارها نیز 95 درصد روستاها برق دارند.

وی با اعلام اینکه تمامی بخاری های نفتی در مدارس استان حذف شده است، مطرح نمود: در حوزه اقدامات و خدمات ارائه شده توسط آموزش وپرورش و اداره کل نوسازی و تجهیز مدارس روستایی استان نیز 57 مدرسه با 312 کلاس درس به اعتباری بالغ بر چهار میلیارد تومان ساخته شده که 30 درصد آن توسط خیران مدرسه ساز تأمین شده است.

فرخزاد افزود: در حوزه خدمات دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی در سطح روستاهای استان نیز اقدامات قابل توجهی اجرا شده که از جمله آن می توان به فعالیت 263 خانه بهداشت در روستاها، اشتغال 481 بهورز و بهره مندی 100 درصدی جمعیت روستایی استان از خدمات بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اشاره نمود.

این مسئول با اشاره به اینکه 87 فضای ورزشی در روستاها در حال فعالیت است، گفت: از این تعداد 12 فضای ورزشی در دولت تدبیر و امید افتتاح شده است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری قزوین اظهار داشت: براساس سرشماری سال 87 تعداد جمعیت عشایری استان 1526 نفر بود که براساس سرشماری سال جای به حدود 6 هزار نفر شامل 2300 خانوار افزایش یافته است.

وی توضیح داد: در حال حاضر بیش از 10 هزار میلیون تومان در قالب تسهیلات ارزان قیمت به عشایر استان پرداختی داشتیم.

این مسئول با اشاره به اینکه از بین 843 روستا تعداد 662 طرح هادی داریم که 362 طرح بازنگری شده است، گفت: 148 روستا فاقد طرح هادی است و 144 طرح نیز در روستاهای واجد شرایط در دست تهیه است همچنین تعداد 106 روستا نیز احتیاجمند بازنگری است.

فرخزاد با اشاره به اینکه در حوزه بنیاد مسکن حدود 30 درصد از خانه های مسکونی روستایی مقاوم سازی شده است، افزود: در حوزه راه های روستایی نیز در حد متوسط کشور هستیم و 51 درصد راه های روستایی آسفالت شده، 31 درصد راه خاکی و 12 درصد نیز راه شوسه است، بعضی از راه های آسفالت شده نیز احتیاجمند تعمیر، بهسازی و روکش آسفالت است که برای آن بیش از 750 میلیارد تومان اعتبار احتیاج است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری قزوین در سرانجام با اعلام اینکه کنترل ساخت وسازهای غیرمجاز در حریم رودخانه ها ساماندهی شده است، اظهار داشت: در حوزه خدمات ارائه شده توسط اداره کل ارتباطات و فن آوری اطلاعات استان در روستاها تعداد 573 روستا تحت پوشش سرویس اینترنت پرسرعت قرار گرفته اند و 740 روستای استان نیز تحت پوشش شبکه همراه نسل دوم اینترنت هستند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: midya0.ir شناسه مطلب: 17

به "مقاوم سازی 30 درصد خانه های مسکونی روستایی استان قزوین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقاوم سازی 30 درصد خانه های مسکونی روستایی استان قزوین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید