ماموریت کشتی جاسوسی امریکا در خلیج فارس چیست؟

به گزارش مجله مدیاپلیر، نشنال اینترست دلیل استقرار کشتی امریکایی در خلیج فارس را نظارت بر زرادخانه موشکی ایران مخصوصا موشک های بالستیک میان برد ادعا کرده و توضیح داد: معقولانه است که ادعا کنیم این کشتی حتی بعد از ناپدید شدن از سایت های مکان یابی، در خلیج فارس باقی مانده است.

ماموریت کشتی جاسوسی امریکا در خلیج فارس چیست؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از اعتماد، نشریه نشنال اینترست در گزارشی ادعا کرد یک فروند کشتی جاسوسی ارتش امریکا برای نظارت بر آزمایش ها و پرتاب های موشکی ایران در خلیج فارس مستقر است.

به نوشته نشنال اینترست، این کشتی نظامی که یو.اس.ان.اس اینوینسیبل نام دارد، یک شناور 68 متری با وزن 2800 تن است که به مرکز فرماندهی سی لیفت نیروی دریایی امریکا تعلق داشته و چندان هم در کانون توجهات نیست. این نشریه با بیان اینکه ظاهر و نام کشتی اینوینسیبل در واقع اهمیت چندانی ندارد، بلکه محتویات آن است که مهم است، نوشت: یک رادار پیچیده دوگانه باند x و s با نام گری استار در آن قرار گرفته است که متعلق به نیروی هوایی [ارتش امریکا] است.

به گزارش فارس، در ادامه این مطلب آمده است: هیچ کسی درباره [کشتی] اینوینسیبل یا [رادار] گری استار صحبت چندانی نمی کند. مرکز فرماندهی سی لیفت ارتش به این شناور، کشتی اندازه گیری برد موشک می گوید که وظیفه اش نظارت بر پرتاب ها و گردآوری داده است.

آژانس اطلاعات، شناسایی و نظارت نیروی هوایی در سال 2012 ضمن تایید وجود [رادار] گری استار گفت: این سیستم دریا-پایه، داده های علمی و فنی از توانمندی و سامانه های نظامی خارجی را جمع آوری می کند.

نشنال اینترست با بیان اینکه هنوز هیچ بندرگاه یا اسکله رسمی به عنوان محل پهلوگیری کشتی اینوینسیبل در سواحل امریکا اعلام نشده، توضیح داد: آژانس اطلاعات نیروی هوایی [امریکا] اذعان کرده که این کشتی معمولا در حوزه استحفاظی سنتکام که شامل خلیج فارس و اقیانوس هند است، مستقر می شود، اما هنوز هم نشانه دقیقی از محل حضور این کشتی در آب های خارجی نیست. به نظر می رسد ارتش تمایل دارد فعالیت های اینوینسیبل را بی اهمیت جلوه دهد.

این نشریه ضمن اشاره به عبور این کشتی نظامی از تنگه هرمز در مه 2012 و ورود آن به خلیج فارس به همراه شناورهای نظامی امریکایی و انگلیسی افزود: فرماندهی سی لیفت ارتش [امریکا] در سال 2013 نشان داد که اینوینسیبل در ماه مه آن سال به دریای مدیترانه رفته بود، اما ردیابی های آنلاین نشان می دهد که در تاریخ 27 جولای 2013، اینوینسیبل دوباره به خلیج [فارس] بازگشته و تا حدود 50 مایلی شمال بحرین، جایی که ناوگان پنجم نیروی دریایی امریکا مستقر شده، حرکت کرده است. بعد از این رهگیری، آن کشتی به صورت موقت از داده های مکان یابی آنلاین ناپدید شد.

نشنال اینترست سپس دلیل استقرار این کشتی در خلیج فارس را نظارت بر زرادخانه موشکی ایران مخصوصا موشک های بالستیک میان برد ادعا کرده و توضیح داد: معقولانه است که ادعا کنیم این کشتی حتی بعد از ناپدید شدن از سایت های مکان یابی، در خلیج فارس باقی مانده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 23 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: midya0.ir شناسه مطلب: 487

به "ماموریت کشتی جاسوسی امریکا در خلیج فارس چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماموریت کشتی جاسوسی امریکا در خلیج فارس چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید