فضاپیما هایابوسا-2 به زمین بازگشت

به گزارش مجله مدیاپلیر، سنگ های جمع آوری شده از سیارک ریوگو 162173 برای ارسال به زمین آماده شده است.

فضاپیما هایابوسا-2 به زمین بازگشت

یک فضاپیمای ژاپنی در شرف تحویل اولین نمونه عظیم سنگ و خاک از یک سیارک به زمین است. کاوشگر هایابوسا-2(Hayabusa-2) که نمونه های ارزشمندی را همراه خود دارد در حال نزدیک شدن به زمین است و انتظار می رود با یک چتر نجات در یک مکان امن در صحرای استرالیا فرود آید. این کاوشگر سال گذشته پیروز به دریافت نمونه های سیارک ریوگو 162173 شد که مطالعه این نمونه ها می تواند بینشی در خصوص چگونگی تشکیل آنها در دسترس دانشمندان قرار دهد.

هایابوسا 2 یک مأموریت بازگرداندن نمونهٔ سیارک ریوگو 162173 توسط آژانس فضایی ژاپن، جاکسا است. این مأموریت ادامه برنامهٔ هایابوسا و با توجه به نقاط ضعف و پیروزیت های آن فضاپیما و استفاده از درس های آموخته شده از آن مأموریت است. این فضاپیما در 27 ژوئن 2018 به ریوگو 162173 رسید. سیارک 162173 ریوگو یکی از سیارک های آپولو است. این سیارک از نوع نادر طیفی Cg، یعنی داشتن کیفیت هر دو نوع سیارک نوع C و سیارک نوع G است.

پروفسور آلن فیتزیمونز(Alan Fitzsimmons) از دانشگاه کوئینز بلفاست گفت: آنالیز نمونه های جمع آوری شده توسط سیارک اطلاعاتی منحصر به فرد درباره این سیارک و درباره تاریخ منظومه شمسی در اختیار دانشمندان قرار می دهد.

این عملیات در ساعت 05:30 به وقت گرینویچ روز شنبه(ساعت 9 صبح به وقت تهران) شروع شده و در آن موقع کپسول حاوی نمونه های سیارک، از فضاپیمای اصلی جدا شده است.

در حالی که کپسول در حال آمدن به سمت زمین است، فضاپیمای مادر(mothership) مدار خود را برای دور زدن سیاره ما تغییر می دهد. فضاپیمای مادر، فضاپیمایی عظیم است که فضاپیمای کوچکتر آن پرتاب یا نگهداری می گردد. عصر روز شنبه احتمالا کپسول همانند گلوله ای آتشین که در آسمان حرکت می نماید برای ناظران آسمانی در منطقه کوبر پدی استرالیا قابل مشاهده خواهد بود.

بنابر برنامه ریزی ها قرار است در محدوده ومرا(woomera) متعلق به نیروی هوایی سلطنتی استرالیا بین ساعت 17:47 تا 17:57 به وقت گرینویچ (21:17 تا 21:27 به وقت تهران) فرود آید. چراغ راهنما روی کپسول داده هایی را در خصوص موقعیت خود منتقل خواهد نمود که آن داده ها در محدوده ومرا تجزیه و تحلیل خواهد شد.

پس از فرود قبل از انتقال به ژاپن برای بازرسی به بخش تاسیسات آنالیز سریع(quick-look facility) منتقل خواهد شد.

این مأموریت برای جمع آوری بیش از 100 میلی گرم نمونه برنامه ریزی شده بود. این ماموریت سوم دسامبر 2014 پرتاب شد. نکته مهم دیگر این است که هایابوسا-2 دارای دو نمونه است زیرا نمونه اول از سطح رویی و نمونه دوم از سطح زیرین سیارک جمع شده است.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 17 دی 1399 بروزرسانی: 17 دی 1399 گردآورنده: midya0.ir شناسه مطلب: 882

به "فضاپیما هایابوسا-2 به زمین بازگشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فضاپیما هایابوسا-2 به زمین بازگشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید