عقاب خانلری با مقدمه شفیعی کدکنی به کتاب فروشی ها رسید

به گزارش مجله مدیاپلیر، به گزارش خبرنگاران ، منظومه عقاب از آثار ماندگار شعر معاصر به تازگی از سوی نشر میرکا (واحد کودک و نوجوان نشر میرماه) در قالب کتاب به دست مخاطبان رسیده است. این کتاب با پیش گفتاری از محمدرضا شفیعی کدکنی همراه است.

عقاب خانلری با مقدمه شفیعی کدکنی به کتاب فروشی ها رسید

شفیعی کدکنی در پیش گفتار این کتاب عنوان کرده است: اگر قرار شود ده شعر برجسته از عصر ما انتخاب شود، احتمال انتخاب کدام شعرها بیشتر خواهد بود؟ پیداست که اینجا قلمرو سلیقه است. با این همه، آنچه من در آن تردیدی ندارم این است که شعرعقاب خانلری یکی از آن ده شعر است. درباره آن نه شعر دیگر اختلاف نظرها بیشتر خواهد بود. شاید کمتر شعری از میان شعرهای معاصر بتوان یافت که در چنین موقعیت و مناسبتی بیش ترین تایید را به همراه داشته باشد.

ترانه ناتل خانلری نیز طی یادداشتی در این کتاب گفته است: پدرم پرویز ناتل خانلری هنگامی که 29 ساله بود شعر عقاب را سرود. او چندین سال پیش از آن، رمانی از پوشکین به نام دختر سروان را ترجمه کرده بود. در آن متن، گفتگویی بین عقاب و کلاغ که از قول یکی از شخصیت های داستان نقل شده بود، نظر او را جلب کرد.

خودش می گفت: چندسال بعد، در موقعیت خاصی این سوال و جواب به یادم افتاد. مفتون این فکر شدم که شعری در این باب بسرایم. چند روزی فکر پروراندن این قصه به کلی ذهنم را مشغول کرد. چندین بار قسمت هایی به آن افزودم یا از آن کاستم یا آن را تغییر دادمِِ؛ به خصوص قسمت آخر آن را.

همچنین این کتاب با جدیدترین تصویرگری های استاد نورالدین زرین کلک نیز همراه شده است تا آن را به اثری دلپذیر برای علاقه مندان شعر و تصویرگری فارسی تبدیل کند.

لازم به ذکر است عقاب خانلری در قالب مثنوی که بیشتر مختص داستان ها و منظومه های بلند و مناظرات است، سروده شده است. این شعر در واقع مناظره ای است که بین عقاب و زاغ شکل می گیرد و نکته اصلی آن ترجیح و مقایسه ای است بین زندگی و مرگ باعزت در مقابل زیستن با ذلت و خواری.

لازم به ذکر است، رسول مرادی، خوش نویسی این اثر ماندگار را برعهده داشته است. این کتاب در شمارگان 2000 جلد با قیمت 70 هزارتومان وارد بازار کتاب شده است.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 18 فروردین 1401 بروزرسانی: 18 فروردین 1401 گردآورنده: midya0.ir شناسه مطلب: 1520

به "عقاب خانلری با مقدمه شفیعی کدکنی به کتاب فروشی ها رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عقاب خانلری با مقدمه شفیعی کدکنی به کتاب فروشی ها رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید