سنگ اندازی های تازه آمریکا در تشکیل دولت لبنان ، سرنوشت مبهم کابینه حریری

به گزارش مجله مدیاپلیر، منابع لبنانی از مانع تراشی های جدید دولت آمریکا در تشکیل دولت لبنان و نشانه های اطاعت سعد حریری از مطالبات واشنگتن در ساختار کابینه خبر دادند.

سنگ اندازی های تازه آمریکا در تشکیل دولت لبنان ، سرنوشت مبهم کابینه حریری

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از روزنامه لبنانی الدیار، آشفتگی صحنه سیاسی لبنان در زمینه تشکیل دولت پس از سفر پاتریک دورل فرستاده امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه به بیروت تفاوتی با قبل از سفر وی نداشت و هیچ پیشرفتی در این راستا مشاهده نشده است.

این منابع معتقدند که سعد حریری نخست وزیر مکلف لبنان نیز با بی توجهی و نادیده دریافت دیدگاه فراکسیون های سیاسی و مطالبات آن ها همان اقدامات مصطفی ادیب را تکرار می کند؛ اقداماتی که در نهایت منجر به استعفای وی شد.

به گفته منابع مذکور یکسری شاخص ها حاکی از اطاعت حریری از خواسته های دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور شکست خورده آمریکا و تحریم های آن علیه شخصیت های لبنانی از جمله جبران باسیل رئیس جریان آزاد ملی است. در این میان سعد حریری به خوبی می داند که جریان آزاد ملی و میشل عون رئیس جمهور لبنان به همراه سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله به هیچ وجه تحت تاثیر تحریم های ایالات متحده قرار نمی گیرند. از سوی دیگر حریری می داند که نمی تواند جبران باسیل را شکست دهد و همچنین لغو چرخشی شدن پست های حاکمیتی مانند وزارت کشور و ارتباطات به معنای لغو چرخشی شدن سایر پست ها همچون وزارت انرژی و ... است که این یعنی: عدم تشکیل دولت در زمان نزدیک.

جریان 8 مارس درباره شایعات منتشر شده در رسانه های آمریکا مبنی بر احتمال تحریم عباس ابراهیم رئیس دستگاه امنیتی لبنان گفت که به نظر می رسد این تصمیم متعلق به دولت کنونی آمریکا و با هدف تحت فشار قرار دادن جریان آزاد ملی و میشل عون و به طور کلی ممانعت از تشکیل دولت لبنان است.

این منابع تصریح کردند که این مانور آمریکایی ها در راستای آماده سازی آغاز یک کارزار جدید علیه میشل عون و میثاق ریاست جمهوری از دروازه تعلیق تحقیقات مربوط به پفراینده انفجار مهیب بندر بیروت در 4 آگوست گذشته پس از گذشت 100 روز و تحمیل مسئولیت آن به تیم رئیس جمهور لبنان است.

محافل سیاسی لبنان نگران هستند که تحریم های پیش بینی شده واشنگتن ضد عباس ابراهیم، نقش مثبت و آشکار وی را در داخل و خارج و کانال های امنیتی و سیاسی با دولت سوریه و برخی کشور های حاشیه خلیج فارس، اروپا و آمریکا تحت شعاع قرار دهد.

طی روز های اخیر ردپای مداخلات خارجی در ترکیب دولت جدید لبنان به وضوح دیده می شود و آخرین گزارش ها حاکی از آن است که مداخلات آمریکا و فرانسه یکی از عوامل مهم عدم تشکیل کابینه جدید لبنان به ریاست است. به همین دلیل، کارشناسان و ناظران مسائل سیاسی عنوان کرده اند که آمریکایی ها و فرانسوی ها شروطی را برای سعد در راستای کنار گذاشتن حزب الله از کابینه تعیین کرده اند.

حتی دورثی شیا سفیر آمریکا در بیروت با طرح اتهاماتی واهی گفت که واشنگتن به فشار علیه حزب الله و همه متحدان آن ادامه خواهد داد.

بر این اساس به نظر نمی رسد که فرایند تشکیل دولت در لبنان بتواند به آسانی راستا خود را طی کند و احتمال آن نیز وجود دارد که سناریو های بن بست سیاسی در این کشور مجددا تکرار شود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 25 آذر 1399 بروزرسانی: 25 آذر 1399 گردآورنده: midya0.ir شناسه مطلب: 833

به "سنگ اندازی های تازه آمریکا در تشکیل دولت لبنان ، سرنوشت مبهم کابینه حریری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سنگ اندازی های تازه آمریکا در تشکیل دولت لبنان ، سرنوشت مبهم کابینه حریری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید