سفر جاده ای ممنوع، سفر هوایی و ریلی آزاد!؟

به گزارش مجله مدیاپلیر، از یک طرف ورودی بعضی شهرها و استان ها به روی خودروی مسافران بسته شده و از طرف دیگر، هواپیما و قطار تخفیف هایی گذاشته اند که وسوسه کننده است.

سفر جاده ای ممنوع، سفر هوایی و ریلی آزاد!؟

لذت بخشترین تجربه سفر را با تور ارزان تجربه کنید. برای یافتن تورهای لحظه آخری، برنامه سفرهای مقرون به صرفه و دریافت راهنمایی از مسافران قدیمی با ما همراه باشید.

به گزارش خبرنگاران، با آن که سیاست کلی کشور، کاهش سفر در تعطیلات نوروز است اما به نظر می رسد حساسیت ها در این باره بیشتر متوجه سفرهای جاده ای شده و برای حمل و نقل عمومی پروتکل خاصی تعریف نشده است، جز آن که اعلام شده مسافران را پیش از سوار شدن تب سنجی می نمایند و بعضی از شرکت های هواپیمایی و قطارهای مسافربری هم فیلم هایی از نحوه ضدعفونی ناوگان خود و چمدان های مسافران منتشر نموده اند که این نقد از سوی صاحب نظران وارد شده چرا زودتر و در زمانی که وزارت بهداشت به پروازهای چین هشدار داد، چنین نکردند و این سوال پرسیده شده که آیا ایستگاه ها و محل تجمع مسافران، بیشتر از گذشته، پاک می گردد؟

ناوگان عمومی درحال حاضر روزهای کم تقاضایی را تجربه می نماید و توقف پروازها و قطارها در بعضی راستاها بیشتر گویای جدی دریافت وضع حساس کنونی از سوی مردم است تا آن که برنامه خاصی برای کاهش حجم فعالیت این ناوگان در تعطیلات نوروز داشته باشند، آن چنان که مدیرعامل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران، 27 اسفندماه از حجم بالای کنسلی بلیت قطار و سفرهای ریلی خبر داده بود. دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی هم گفته که بیش از 80 درصد پروازهای داخلی و سفرهای هوایی مردم برای تعطیلات نوروز کاهش داشته و به خاطر کمبود تقاضا پروازها در راستا رشت و رامسر قطع شده و پرواز به استان مازندران هم کمتر شده و بعضی شرکت های هواپیمایی هم در راستا شیراز و اهواز پروازهایشان را متوقف نموده اند. محمد اسلامی ـ وزیر راه و شهرسازی ـ هم پیش از شروع تعطیلات نوروز، از کاهش 70 درصدی سفرهای مردم در حوزه های مختلف هوایی، جاده ای و ریلی خبر داده و گفته بود: بیش از 500 هزار بلیت قطار و هواپیما تا به امروز کنسل شده است.

با این حال آنالیز ها نشان می دهد بعضی شرکت های ریلی و هواپیمایی با پیروی از همان اصل مالی عرضه و تقاضا، قیمت ها را به شدت پایین آروده اند. این مطلب را دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی هم تایید نموده و گفته که قیمت ها از حداقل نرخ مصوب هم کمتر شده است.

درحال حاضر قیمت راستا هوایی یکطرفه مشهد حدود 100 هزار تومان شده و با آن که گفته می گردد تقاضا کاهش یافته اما تعداد جایگاه های خالی باقی مانده برای فروش در بعضی ساعات روز به کمتر از 10 جایگاه می رسد. چنین شرایطی برای راستا اهواز، شیراز و اصفهان نیز صادق است.

قطارها هم در وضعی مشابه به سر می برند، هرچند که قطارهای خصوصی تا ششم فروردین ماه سفرها را متوقف نموده اند اما شرکت های ریلی دیگری، روی بلیت ها در اغلب راستاها، تا حدود 30 درصد تخفیف گذاشته اند، به طوری که در راستا پرمسافری، چون مشهد تعداد کمی از جایگاه قطارهایی که نسبتا کیفیت بهتری دارند، باقی مانده است.

رییس جمهور تصمیم گیری درباره حمل و نقل، لجستیک و سفر با اتوبوس، هواپیما، قطار و کشتی را به ستاد ملی مبارز با کرونا سپرده و تاکید نموده فقط این ستاد می تواند بگوید این راستا پروازی قطع، این راستا قطاری قطع باشد و این راستا اتوبوس نباشد. هیچ استاندار و مقام محلی و فردی در منطقه آزاد، هیچ کس حق تصمیم گیری در این مورد را ندارد اگر هم استاندارهای محترم نظری دارند این نظر را به وسیله وزیر کشور بفرستند، در ستاد ملی مطرح گردد هر موردی که لازم بود تصمیم گیری می گردد، بنابراین، این کار به صورت متمرکز مورد توجه قرار بگیرد.

سازمان بهداشت جهانی تا کنون دستورالعملی درباره توقف کامل سفرها صادر ننموده اما مسافران را از انجام سفرهای غیرضروری برحذر داشته و به رعایت پروتکل های بهداشتی سفارش نموده است و در یک دستورالعمل، مستند به یافته های محققان هم تصریح نموده که بیشترین خطر ابتلا در محیطی مثل هواپیما، در دو ردیف جلویی، پشتی و کناری فرد بیمار است، هرچند تجربه ویروس های دیگر همچون سارس در گذشته، چیزی غیر از این را نشان داده و دامنه سرایت آن بیشتر از این حد بوده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: midya0.ir شناسه مطلب: 418

به "سفر جاده ای ممنوع، سفر هوایی و ریلی آزاد!؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفر جاده ای ممنوع، سفر هوایی و ریلی آزاد!؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید