روایت چوپانی که 2 توله یوز را در توران پیدا کرد ، آنها را یک شب نگه داشتم ؛ به توله ها دست نزدم که بوی انسان نگیرند ، شیر گوسفندهایم را به آنها دادم

به گزارش مجله مدیاپلیر، چوپانی که 2 توله یوزِ تازه متولدشده در منطقه توران استان سمنان را پیدا کرد و به محیط بانی تحویل داد، درباره دلایل این کار خود شرح داد. او می گوید: توله ها را اتفاقی پیدا نموده و اگر شب آن ها را همان جا رها می کرد، ممکن بود تلف شوند.

روایت چوپانی که 2 توله یوز را در توران پیدا کرد ، آنها را یک شب نگه داشتم ؛ به توله ها دست نزدم که بوی انسان نگیرند ، شیر گوسفندهایم را به آنها دادم

به گزارش خبرنگاران، اخیرا یک چوپان محلی، 2 توله یوزِ تقریبا 3هفته ای را در منطقه توران استان سمنان پیدا کرد و چون اثری از مادرشان ندید، آنها را با خود برد و به محیط بانی تحویل داد. محیط زیست سمنان پس از اطلاع یافتن از این موضوع ورود کرد و توله یوزها را به جایی که در آن پیدا شده بودند، برگرداند تا رها کند، اما اثری از پلنگ مادر نیافت و از آنجا که هوا هم سرد بود و رو به تاریکی نیز می رفت، توله یوزها دوباره به محیط بانی برگردانده شدند.

حالا چوپان شاهرودی روایت خود از آن روز را بازگو می نماید و می گوید: آن روز تا تاریک شدن هوا در کمین منتظر مادر توله یوزها مانده اما وقتی از آمدن مادرشان ناامید شده، به ناچار برای حفاظت از توله یوزپلنگ ها آنها را با خود برده است.

نیک فرجام با بیان اینکه این اولین بار بوده که از نزدیک توله یوزی را می دیده است، می گوید: به وسیله خال ها و نقاط سیاه و خط سیاه زیر چشم توله ها متوجه شدم که یوزپلنگ هستند. قبلا تنها در فیلم ها یوزپلنگ را دیده بودم و برای اولین بار بود از نزدیک یوزها را می دیدم.

او با بیان اینکه اوایل از آمدن مادر و حمله احتمالی آن ترس داشتم، گفت: آن اطراف را گشتم و هیچ ردپایی از یوزپلنگ ندیدم. دیگر مطمئن شدم که مادرشان در آن منطقه نیست.

مرد چوپان درباره چگونگی پیدا کردن توله ها می گوید: موقع چرای دام ها متوجه سر و صدایی شدم و وقتی به بیشه رفتم، آن دو توله را دیدم که سر و صدای زیادی می کردند و معلوم بود که خیلی گرسنه اند.

او ادامه می دهد: منتظر ماندم که مادر توله ها بیاید تا مطمئن شوم که آسیبی نمی بینند. تا غروب در همان حوالی منتظر ماندم تا شاید مادر یوزها برگردد، اما وقتی هوا تاریک شد، مطمئن شدم نمی آید و ممکن است حیوان وحشی دیگری به توله ها آسیب برساند. برای همین تصمیم گرفتم توله ها را موقتا به آغل ببرم.

این دامدار شاهرودی با بیان اینکه توله ها را با نیسان از صحرا به آغل دامداری آوردم، می گوید: توله ها از گرسنگی سر و صدای زیادی می کردند. برای همین شیر گوسفندها را دوشیدم و سعی کردم کمی به آن ها بنوشانم تا تلف نشوند.

وی با بیان اینکه به وسیله سرنگی که برای دام ها استفاده می کنیم، سه چهار سی سی شیر به توله ها خوراندم، می گوید: قبل از خوراندن شیر، سرنگ را کاملا استرلیزه و ضدعفونی کردم. ضمن اینکه سعی کردم که حتی دستم به توله ها به صورت مستقیم برخورد نکند. چون می دانستم که بوی دستم ممکن است باعث بشود که مادر یوزها دیگر به توله ها نزدیک نشود.

مرد دامدار می گوید: صبح روز بعد توله ها را دوباره به همان جای خودشان بردم. حوالی ساعت 9 تا 10 به بیشه رسیدم و منتظر ماندم شاید مادر توله ها بیاید، اما نیامد. بعد از مطمئن شدن از نیامدن مادر یوزها، دیگر با محیط بانی منطقه تماس گرفتم. حوالی ساعت یک و دو بعداظهر محیط بانان آمدند و یوزها را تحویل شان دادم و آن ها کارهایی که لازم بود را انجام دادند.

چوپان شاهرودی با بیان اینکه اگر توله ها در همان جا رها می کرد احتمال تلف شدن توله ها زیاد بود، می گوید: ضمن اینکه می دانستم در آن منطقه حیوانات وحشی و از جمله گرگ و روباه وجود دارد و ممکن است توله ها را شکار نمایند. مخصوصا اینکه در آن منطقه یک چشمه آب وجود دارد و حیوانات وحشی برای نوشیدن آب آنجا می آیند. رد پای گرگ و روباه هم در آن منطقه وجود داشت.

نیک فرجام می گوید: من متولد ییلاقم و کاملا با بیابان و صحرا آشنایی دارم. اگر توله ها را با خودم نمی آوردم، خطر شکار حیوانات وحشی برای آن ها زیاد بود. ضمن اینکه بعد از اطمینان از نیامدن یوز مادر، با خودم گفتم توله ها را به آغل می برم و فردا دوباره به همانجا برمی گردانم.

مرد چوپان در پاسخ به این پرسش که آیا توله ها داخل لانه یا چاله ای بودند، پاسخ می دهد: نه، توله ها در حاشیه بیشه و نیزار و روی چند نی خشک بودند.

او می گوید: خوشبختانه تا جایی که خبر دارم توله ها در سلامت هستند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 15 آذر 1401 بروزرسانی: 15 آذر 1401 گردآورنده: midya0.ir شناسه مطلب: 1689

به "روایت چوپانی که 2 توله یوز را در توران پیدا کرد ، آنها را یک شب نگه داشتم ؛ به توله ها دست نزدم که بوی انسان نگیرند ، شیر گوسفندهایم را به آنها دادم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روایت چوپانی که 2 توله یوز را در توران پیدا کرد ، آنها را یک شب نگه داشتم ؛ به توله ها دست نزدم که بوی انسان نگیرند ، شیر گوسفندهایم را به آنها دادم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید